Zadania Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wybrane w ubiegłorocznym głosowaniu zostały wpisane do tegorocznego budżetu Rzeszowa i miasto sukcesywnie ogłasza przetargi na ich realizację. Łącznie zarezerwowano na nie ponad 10 mln zł, które podzielono między trzy kategorie: inwestycje osiedlowe, ogólnomiejskie oraz tzw. zadania miękkie, czyli przede wszystkim imprezy i zajęcia dla mieszkańców.
POLECAMY: Pieniądze z budżetu obywatelskiego w Rzeszowie na 2020 rok rozdane. 10 milionów złotych na 50 zadań
Problem z imprezami w Rzeszowie
Wśród wybranych na 2020 rok zadań w budżecie obywatelskim są m.in. kolejny etap rozbudowy stadionu przy ul. Gliwy, budowa wielopokoleniowej strefy aktywnego wypoczynku w parku na osiedlu Kmity i urządzenie parku w rejonie SP 18 przy ul. Bł. Karoliny. Przy SP 16 ma powstać bieżnia lekkoatletyczna, a na ul. Dąbrowskiego zostaną odnowione podwórka między budynkami mieszkalnymi.
Podczas ostatniej sesji rzeszowscy radni pytali, czy mimo epidemii wszystkie będą realizowane bez przeszkód?
- Mieszkańcy pytają przede wszystkim o imprezy, które zostały wybrane do realizacji, ale z powodu epidemii koronawirusa nie bardzo jest jak je zorganizować. Co w tej sytuacji? Czy będą realizowane, a może czy pieniądze zostaną przeniesione na kolejny rok?
– zastanawia się Grzegorz Koryl, radny Prawa i Sprawiedliwości.
- Drugie pytanie dotyczy zdań przyszłorocznych. Czy w tym roku będziemy prowadzić nabór wniosków i głosować nad ich wyborem? – zastanawia się Jolanta Kaźmierczak z PO.
- Mieszkańcy mają gotowe projekty, które chcieliby zgłosić. Wiele osób czeka na ogłoszenie daty i zasad głosowania – mówi Robert Walawender z Rozwoju Rzeszowa.
Głosowanie na budżet obywatelski w Rzeszowie tylko przez internet?
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zapowiada, że budżet obywatelski zostanie utrzymany. Mimo epidemii i strat finansowych, jakie ponosi miasto, władze Rzeszowa nie zamierzają także ograniczać jego wysokości.
- Poprzednie edycje dowiodły, że to znakomita forma aktywizacji społeczeństwa. Bezwzględnie będziemy dążyć do przeprowadzenia kolejnej edycji w tym roku. Chciałbym też powiększyć kwotę zapisaną na te zadania, aby mieszkańcy jeszcze bardziej się angażowali – mówi Tadeusz Ferenc.
Radni i urzędnicy zastanawiają się, jak zorganizować zgłaszanie projektów i głosowanie, aby wzięło w nich udział jak najwięcej mieszkańców.
- Chcemy, aby wyniki były odzwierciedleniem potrzeb jak największej grupy rzeszowian, a żeby tak było, ludzie muszą mieć pewność, że głosy można oddawać w bezpieczny sposób
– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest organizacja głosownia wyłącznie przez internet. Co ciekawe, w ubiegłorocznym głosowaniu, w ten sposób mieszkańcy oddali 73194 głosy spośród wszystkich 77550. Decyzje w tej sprawie zapadną do końca wakacji.
Tak kierowcy jedzą po buspasach w Rzeszowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Anna Dymna w telewizji olśniewa wyglądem. Czas stanął dla niej w miejscu [ZDJĘCIA]
- Łukasz Nowicki z młodziutką żoną na salonach. Wygląda jak jego córka!
- Weronika Rosati rozebrała się do rosołu. Chwilę później cała się ślizgała... Powabna?
- Buty, które miała na stopach Cichopek, wyprzedają się na pniu! Padliśmy na widok cen