Rzeszowianin Michał Stasiuk został zawołany po imieniu za pomoc udzieloną Żydom [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Aktu odsłonięcia kamienia pamięci Michała Stasiuka dokonali (od lewej):  prawnuk Łukasz Stasiuk, żona  jego wnuka Anna Stasiuk, dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin i wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.
Aktu odsłonięcia kamienia pamięci Michała Stasiuka dokonali (od lewej): prawnuk Łukasz Stasiuk, żona jego wnuka Anna Stasiuk, dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin i wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska. Krzysztof Kapica
Na Placu Cichociemnych w Rzeszowie został odsłonięty 29 listopada Kamień Pamięci na cześć Michała Stasiuka. Rzeszowianin został zamordowany przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom.

Aktu odsłonięcia Kamienia dokonały dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin i wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska wraz z rodziną Michała Stasiuka, czyli żoną jego wnuka Anną Stasiuk i prawnukiem Łukaszem Stasiukiem (oboje mieszkają w Rzeszowie). Byli też członkowie rodziny z Krosna i Warszawy.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Rzeszów upamiętnił Michała Stasiuka, zamordowanego w czasie ...

Pomnik poświęcił ks. prałat Jan Szczupak. – Niech w każdym, kto będzie przechodził obok tej tablicy i ją odczytywał, wzrasta miłość do Boga, ojczyzny i każdego człowieka – modlił się ksiądz prałat.

W imieniu społeczności żydowskiej modlitwę odmówił rabin Refael Popack z Chabad Lubawicz w Krakowie.

Program "Zawołani po imieniu"

Uroczystość przygotował Instytut Pileckiego (IP) w Warszawie. Jest to już siedemdziesiąta druga upamiętniona ofiara i trzydziesta uroczystość zrealizowana przez Instytut Pileckiego w ramach programu „Zawołani po imieniu”. Projekt poświęcony jest tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji za pomoc skazanym na zagładę Żydom stracili życie.

- Opiekujcie się swoimi bohaterami, pamiętajcie o nich – zwróciła się dyr. Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin do zebranych na pl. Cichociemnych. – Ja nie mam ochoty pogodzić się z tym, że Polacy byli zabijani za pomoc, bo nikt więcej nie może zginąć w naszym kraju za udzielanie pomocy. I taki jest sens tej akcji. Dopóki trwają konflikty zbrojne i wojna, dopóty pomoc jest bardzo ważna. Pamiętajmy o tym i w kontekście Rzeszowa, który otrzymał tytuł Miasta Ratownik. Na prawdę jesteśmy z państwa dumni – powiedziała pani dyrektor.

"Dzisiaj jest wielki dzień"

Bliscy Michała Stasiuka dopiero przed kilkoma tygodniami dowiedzieli się o bohaterstwie swojego przodka. Byli zszokowani historią M. Stasiuka.

– Dzisiaj jest wielki dzień. Jest wielką sprawą poświęcić swoje życia dla ratowania innych. To jest coś, na co wielu z nas nie byłoby dzisiaj stać. A mój pradziadek zapłacił za to najwyższą cenę. Myślę, że gdyby dzisiaj mógł do nas przemówić, to powiedziałby, że było warto – powiedział Nowinom Łukasz Stasiuk.

Mama Łukasza o historii dziadka swojego męża dowiedziała się od pracownika Instytutu Pileckiego Kamila Kopera. – Pan Kamil zaczął przynosić materiały, jakie zdobył. Był solidnie zaangażowany w tę spraw. Przekonywał mnie, że to jest prawda, że wszystko jest udokumentowane czarno na białym – powiedziała nam Anna Stasiuk.

Michał Stasiuk zginął w 1944

Michał Stasiuk został zamordowany przez gestapo w marcu 1944 roku za udzielenie pomocy kilkudziesięciorgu Żydom ukrywającym się w podziemiach rzeszowskiego rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie