NOWINY24
    POLECAMY

    To się czyta i ogląda

    Rozwiń
    NOWINY24
    Zwiń

    To się czyta i ogląda

    • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
    • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
    • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

    Rzeszowscy radni chcą ochronić Park Sybiraków przed...

    Rzeszowscy radni chcą ochronić Park Sybiraków przed zabudową. Pomóc ma plan zagospodarowania [ZDJĘCIA]

    Bartosz Gubernat

    Nowiny

    Nowiny

    Rzeszowscy radni chcą ochronić Park Sybiraków przed zabudową. Pomóc ma plan zagospodarowania [ZDJĘCIA]
    1/6
    przejdź do galerii

    ©Krzysztof Kapica

    Rzeszowscy radni będą dyskutować dzisiaj nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania części osiedli Baranówka i Generała Andersa. Jeśli go uchwalą, ochronią przed ewentualną zabudową Park Sybiraków.
    Park Sybiraków to największe i bardzo popularne miejsce wypoczynku na rzeszowskim osiedlu Generała Andersa. Zimą mieszkańcy całego miasta przyjeżdżają tu z dziećmi na sanki, latem służy przede wszystkim spacerowiczom. Działają tu także korty tenisowe, a na wiosnę, cyklicznie organizowany jest tu „Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha”, czyli jedno z największych wydarzeń religijnych w okolicy. Kilka lat temu właściciel stojącej po sąsiedzku galerii Nowy Świat zaproponował miastu, że część terenów zabuduje krytą pływalnią. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką mieszkańców osiedla. Podczas spotkań i konsultacji powtarzali, że chcą w tym miejscu wyłącznie terenów zielonych.

    Byli właściciele chcą zwrotu terenów


    Chociaż z budowy basenu zrezygnowano, zagrożenie zabudowy parku nie minęło. Powód? Wnioski byłych właścicieli terenu o jego zwrot. Jeden z nich został już rozpatrzony pozytywnie i działka od strony Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania została zwrócona osobie prywatnej. W sytuacji, gdy tereny nie są objęte planem zagospodarowania, właściciel może je zabudować wyłącznie w oparciu o warunki zabudowy wydawane przez urzędników.

    Aby tego uniknąć już kilka lat temu miejscy radni zlecili planistom opracowanie planu, gwarantującego temu miejscu pozostanie terenem rekreacyjnym. W 2013 roku rada miasta przyjęła kolejną uchwałę, tym razem w formie apelu do prezydenta miasta o przyspieszenie prac nad planem. Na dzisiejszej sesji dokument zostanie przedłożony radnym do uchwalenia.

    Radny: lepiej późno niż wcale


    Robert Kultys, radny PiS i przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej zwraca uwagę, że dokument jest bardzo potrzebny, bo to odpowiedź na potrzeby mieszkańców okolicznych osiedli.

    - Dlatego liczę, że uda się go wreszcie uchwalić i w ten sposób zabezpieczyć cały teren wyłącznie pod zieleń i rekreację. Plan ten był przygotowywany zdecydowanie za długo, bo prawie 8 lat. Jestem przekonany, że mógł zostać skierowany do uchwalenia znacznie wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. To naprawdę ostatni moment, żeby zabezpieczyć te tereny zielone przed zabudową - uważa Robert Kultys.

    Zwraca uwagę, że właściciel odzyskanej działki planował wybudować na niej budynek mieszkalny. - To zresztą nie pierwszy pomysł na zabudowę kolejnych fragmentów parku. Uważam, że jest on zbyt wartościowy pod względem rekreacyjnym dla tysięcy mieszkańców okolicznych osiedli, dlatego miasto już dawno powinno zadbać o jego ochronę - mówi Robert Kultys.

    Początek dzisiejszej sesji o godzinie 8.30.    ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy Pogwizdowa Nowego pikietowali pod Urzędem Wojewódzkim. Chcą przyłączenia do Rzeszowa

    Komentarze (9)

    Dodaj komentarz
    Wszystkie komentarze (9) forum.nowiny24.pl

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Polecamy

    Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

    Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

    Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

    Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

    Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

    Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

    Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

    Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie