Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli budżet miasta na 2022 rok. Wynosi on ponad 1,7 mld zł

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Rozbudowa układu komunikacyjnego ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego i Styki, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia i Okulickiego, budowa zespołu oświatowego na osiedlu Drabinianka, modernizacja Szpitala Miejskiego, budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie - to przykłady najważniejszych, wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, które znalazły się w budżecie na przyszły rok.

Budżet miasta opiewa na 1 757 200 000 zł. Dochody bieżące stanowią 90 procent, majątkowe – 10.

Miejskie inwestycje w 2022 r.

 • transport i łączność – 167,8 mln zł (44 proc.)
 • kultura fizyczna – 80,2 mln zł (21,6 proc.)
 • oświata i wychowanie – 49,9 mln zł (13,1 proc.)
 • gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 18,9 mln (5,1 proc.)
 • bezpieczeństwo publicznie i ochrona przeciwpożarowa – 6,8 mln zł (3,7proc.)
 • ochrona zdrowia – 12,5 mln zł 9(3,4 proc.)
 • wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę – 12,2 mln zł (3,2 proc.)
 • pozostałe – 18,4 mln zł (4,5 proc.)

Największe, najważniejsze i najbardziej oczekiwane inwestycje:

 • rozbudowa układu komunikacyjnego ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki – 30,3 mln zł,
 • Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne (w tym parking Kiss&Ride). To zadanie obejmuje powstanie parkingu podziemnego na placu Dworcowym, przebudowę ulicy Grottgera i budowę ronda u zbiegu tej ulicy z Asnyka oraz modernizację budynku dworca kolejowego - 21 mln zł,
 • przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia i Okulickiego – 8,4 mln zł,
 • budowa zespołu oświatowego na os. Drabinianka, dla 300 przedszkolaków i 450 uczniów – 22,3 mln zł,
 • budowa Sali gimnastycznej przy ZS nr 1 wraz z zagospodarowaniem terenu, plan na 2022 r. – 9,8 mln zł,
 • modernizacja Szpitala Miejskiego w Rzeszowie,
 • budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie, które powstanie w oparciu o infrastrukturę stadionu Resovii - blisko 60 mln zł,
 • przebudowa basenu miejskiego przy Matuszczaka – 12,5 mln zł,
 • budowa krytego lodowiska (na dokumentację projektową) - ok. 380 tys. zł,
 • budowa parku wodnego – 1,5 mln zł,
 • inwestycje w tereny zielone - 9,7 mln zł,
 • program "STOP smog Rzeszów" - 0,5 mln zł,
 • RBO – 8,1 mln zł.
Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli budżet miasta na 2022 rok. Opiewa on na ponad 1,7 mld zł [CZYTAJ WIĘCEJ]

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - budżet miasta na 2022 rok [ZDJĘCIA]

Kontynuowane będzie urządzanie parku miejskiego w rejonie Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. bł. Karoliny (770 tys. zł). Na os. Króla Stanisława Augusta, przy Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano strefę rekreacyjno-sportową za ponad 190 tys. zł, przy Szkole Podstawowej nr 23 za 200 tys. zł ma powstać niski park linowy. Na rzeszowskich Bulwarach powstanie największy w mieście pumptrack (ok. mln zł), rozbudowana zostanie tam także tartanowa ścieżka biegowa (ok. 1,5 mln zł).

Przyszłoroczny budżet Zarządu Zieleni Miejskiej będzie wyższy od tegorocznego aż o ponad 6,5 mln zł i wyniesie ponad 30,5 mln zł. Wśród zaplanowanych zadań znalazły się kolejne parki kieszonkowe: w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na pierwszy z nich zarezerwowano 300 tys. zł, na pozostałe po 500 tys. zł.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa nie krył radości, że budżet został uchwalony jednomyślnie.

- Rada Miasta Rzeszowa stanowi ogromny zasób wiedzy, kompetencji, doświadczenia, z którego warto korzystać przy projektowaniu i zarządzaniu miastem. Jest to istotny element polityki, o którym zawsze mówiłem - zarządzania z włączaniem do procesów decyzyjnych tych wszystkich, którzy są zainteresowani pracą na rzecz swojego miasta. Byłem głęboko przekonany, że wystarczy tylko uwolnić potencjał.

Dziękował radnym za zaangażowanie i rozsądek. - Na pewno całe życie będę pamiętał ten swój pierwszy budżet, konstruktywną, pro rzeszowską , pro mieszkańcową postawę nas wszystkich.

Mówił, że traktuje głosowanie radnych wszystkich klubów za budżetem jako najlepszy przejaw tego, że polityka inkluzywnego miasta, które włącza wszystkich do procesów decyzyjnych, przynosi rezultat.

Najważniejsze inwestycje w przyszłorocznym budżecie? Prezydent mówi, że trzeba je podzielić. Pierwsza grupa to związane z tym, co już miasto realizuje na podstawie wcześniej zawartych umów.

- Tutaj najważniejszymi na pewno będą: cały, nowy układ komunikacyjny między Lwowską a Maczka. Myślę, że bardzo ważnym jest basen przy Matuszczaka czy szkoła na Drabianiance. Drugi typ inwestycji wiąże się z tym, co nowego. Tu przede wszystkim mamy aquapark i 1,5 mln zł na studium przygotowawcze i rozpoczęcie działań projektowych. Dalej, inwestycje związane z wiaduktami nad torami, chociażby w ciągu ulicy Wyspiańskiego, które mają być receptą na szybciej i częściej jeżdżące pociągi. Wreszcie, to wszystko, o czym mówimy w kontekście jakości życia, czyli pięć razy większe pieniądze na zieleń, dwukrotnie większe pieniądze na kulturę. Infrastruktura rekreacyjna, ścieżki biegowe, parki wypoczynku, place zabaw. To wszystko jest kontekstem tego budżetu, który w przyszłości nas czeka.

O budżecie mówi: - Przede wszystkim ambitny, chociaż dochody nas nie rozpieszczają z powodu wielu różnych czynników: obiektywnych jak pandemia, czy działań związanych z nową polityką podatkową państwa. Każdą złotóweczkę mamy tu niemalże napiętą do granic wytrzymałości, bo chcemy tak dużo zrobić. Ten budżet stara się równoważyć inwestycje tak, żeby w miarę równolegle były prowadzone na terenie całego miasta i na wszystkich osiedlach. Wreszcie stawia na działania poprawiające jakość życia w różnych wymiarach: środowiskowowym, rekreacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym...

Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS mówi, że budżet, który dziś poparli tak naprawdę był przedmiotem negocjacji i rozmów do późnych godzin popołudniowych, które jeszcze wczoraj prowadzili z prezydentem.

- Ale mamy naprawdę dużą satysfakcję, że wszystkie postulaty czy duża część postulatów, o których mówiliśmy od lat, związanych z zielenią, podnoszeniem jakości życia, tworzeniem sprawnej komunikacji, znalazły zrozumienie po stronie ratusza. To coś bardzo ważnego. Sprawy związane z zielenią, jak chociażby realizacja Rzeszowskiego Parku Centralnego, która jest dla nas bardzo ważną inwestycją - parku, który miałby powstać wzdłuż Wisłoka od Kopca Konfederatów Barskich po Zwięczycę, mają w naszej ocenie realną szansę realizacji. Proszę zobaczyć, dzisiaj mamy w budżecie środki na wykup terenów na Kopcu Konfederatów Barskich, a więc jest to pierwszy krok do realizacji tego przedsięwzięcia.

Wylicza, że w budżecie znalazły się: zadania związane z retencją (np. na osiedlu Słocina - budowa kanalizacji deszczowej), przebudowa ulicy Kwiatkowskiego z Powstańców Warszawy, a więc kluczowe z punktu widzenia udrożnienia i poprawy dostępności komunikacyjnej osiedli: Biała Budziwój i Drabinianka.

O współpracy z ratuszem mówi tak: - Dostrzegamy zmianę mentalną, zmianę filozofii, podejścia do różnych zagadnień, które dla nas jako Prawa i Sprawiedliwości przez lata były bardzo ważne I to nas bardzo cieszy. Oczywiście podchodzimy do kwestii budżetu także z pewnym dystansem i będziemy bacznie obserwować, jak ta realizacja będzie miastu wychodzić.

Czy to poparcie budżetu zapowiada ścisłą i zgodną współpracę, jeżeli chodzi o Radę Miasta i podejmowanie decyzji związanych z rozwojem Rzeszowa?

- Dzisiaj jesteśmy otwarci na to, aby wspierać wszystkie projekty, wszystkie pomysły, które będą realizowane zgodnie z naszą wizją zrównoważonego miasta, wysokiej jakości życia, zielonego Rzeszowa. Takie postulaty z całą pewnością będą znajdowały nasze poparcie.

Marcin Deręgowski, szef klubu radnych PO pozytywnie ocenia budżet miasta na 2022 r.

- To nie jest budżet gonienia króliczka. To jest budżet inwestycji, które mają realną szansę na realizację.

Wymienia, że mieszkańcy oczekują m.in. zmniejszenia korków w mieście, zaplanowania budowy aquaparku, nowych, zielonych miejsc rekreacyjnych, nasadzeń, placów zabaw.

- W budżecie są również środki na realizację przystosowania miasta do zmian klimatycznych – zwraca uwagę.

Najważniejsze inwestycje według radnych z PO?

- Wiadukt na torami w ciągu ul. Wyspiańskiego, parki kieszonkowe na terenie miasta i duże inwestycje zielone. Ponadto rozpoczęcie prac dotyczących połączenia osiedla Budziwój z gminą Boguchwała. Mówię tu o budowie mostu.

Tomasz Kamiński, szef klubu Rozwój Rzeszowa przyznaje, że po raz pierwszy od jego "przygody" z rzeszowskim samorządem, a rozpoczynał ją prawie 20 lat temu, mają do czynienia z budżetem wszystkich radnych wszystkich opcji.

- To naprawdę cieszy. Ten fakt jest godny zapamiętania - mówi. - Cieszy, że jest zrozumienie ciężkiej sytuacji okołobudżetowej, z którą mamy do czynienia. Mówię tutaj o rosnącej inflacji, prawie 90 mln zł mniej dla Rzeszowa, co wynika z wprowadzenia Polskiego Ładu. Cieszy fakt, opozycja w tak trudnym momencie zachowała się w taki sposób.

O budżecie mówi: bardzo odważny, trudny, ambitny i na niepewne czasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldek
GDZIE SZMATY NA R....?!?!?!?

ZWYKŁYCH OBYWATELI PSY GAZUJĄ I STRASZĄ MANDATAMI !!!

A TU PROSZĘ FJOŁEK I RESZTA DURNI BEZ KAGAŃCA!!!!
L
LOL
14 grudnia, 13:55, Rzeszowianin:

A gdzie projekt wyciąć drzewa postawić bloki ???

W magistracie ta zasada działa domyślnie.

R
Rzeszowianin
A gdzie projekt wyciąć drzewa postawić bloki ???
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie