Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści "zbadali" samych siebie. Raport ruchu rowerowego w Rzeszowie gotowy

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
K.Kapica
Ilu rzeszowian jeździ na rowerach, a ile rzeszowianek, jaki procent nosi kaski, jaki korzysta z miejskich rowerów i którędy prowadzą najczęściej uczęszczane trasy. Na te i wiele innych pytań odpowiada pierwszy raport ruchu rowerowego w mieście.

Autorami opracowania są członkowie stowarzyszeniaRowery.rzeszow.pl. Badania prowadzili w 2012r. i powtórzyli je w czerwcu tego roku.Sprawdzano trendy ruchu rowerowego w szczycie porannym i popołudniowym. Pomiary prowadzono w miejscach "krytycznych" - m.in. na moście Lwowskim i skrzyżowaniu al. Pow. Warszawy z ul. Dąbrowskiego.Jest nas coraz więcej- Mimo deklaracji o tym, że Rzeszów jest przyjazny rowerzystom, urząd miasta nie sprawdził nawet, ilu ich jest. Dlatego sami postanowiliśmy przeprowadzić takie badania. Nasz raport przedstawiliśmy już w Miejskim Zarządzie Dróg. Przekazaliśmy nasze postulaty, m.in. utworzenia stanowiska oficera rowerowego lub zespołu ds. infrastruktury rowerowej - wyjaśnia Korneliusz Marchewka W ciągu dwóch lat ruch rowerowy w mieście wzrósł aż o 1/3. Rowerzystów przybyło wszędzie, choć najbardziej na moście Zamkowym i zaporze. 1/3 ogólnej liczby rowerzystów stanowią kobiety, ich jednak przybyło zaledwie dwa procent.- Badaliśmy też różnice w zachowaniach obu płci. Kobiety znacznie rzadziej jeżdżą jezdnią, częściej przeprowadzają rower przez przejścia. Liczba rowerzystek może służyć za wskaźnik, jak bardzo dana trasa jest atrakcyjna i dająca poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy rowerzysta.Miejski w mniejszościNa prawie 8 tys. zaobserwowanych rowerzystów zaledwie ośmiu jechało rowerem miejskim. To tylko 0,1 proc. ruchu rowerowego w Rzeszowie.- Rower miejski ma rację bytu, gdy jest pod kontrolą urzędników. W Rzeszowie to w praktyce ekspozycja reklamowa z dodatkiem roweru. Stacje rozmieszczone są przy głównych arteriach, zamiast np. w środku osiedla, czyli tam, gdzie jest najwięcej potencjalnych użytkowników. U nas ten model nie sprawdza się - wyjaśnia Wojciech Tworek ze stowarzyszenia.Raport zawiera też rekomendacje stowarzyszenia, które punktuje rowerowe bolączki Rzeszowa. To m.in. wysokie krawężniki, brak przejazdów rowerowych na skrzyżowaniach, do których prowadzą drogi rowerowe. Rowerzyści chcą też m.in. dopuszczenia jazdy na buspasach.Raport ruchu rowerowego w Rzeszowie - sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerzyści "zbadali" samych siebie. Raport ruchu rowerowego w Rzeszowie gotowy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto