Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy strzelcy i orlęta świętowali 90- lecie powstania pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Uroczysta zbiórka strzelców i orląt z okazji 90-lecia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.
Uroczysta zbiórka strzelców i orląt z okazji 90-lecia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Paweł Dubiel
Rzeszowscy strzelcy i orlęta spotkali się we wtorek 20 września na placu Farnym w Rzeszowie na uroczystej zbiórce z okazji 90-lecia pomnika Leopolda Lisa-Kuli. Legionista jest ich patronem.

W uroczystości wzięła udział młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz kadra oficerska. Specjalnymi gośćmi byli przedstawicielka rodziny płk. Lisa – Kuli Hanna Kula-Jurczyńska i honorowy inspektor ZS Strzelec prof. Andrzej Marian Liwo.

Komendant Związku Strzeleckiego st. insp. Marek Matuła podczas krótkiej mowy zwrócił uwagę, że po prawej jego stronie dwóch legionistów w historycznych mundurach trzyma właśnie drzewce strzeleckiego sztandaru, które 90 lat temu uczestniczyło w odsłonięciu pomnika płk. Lisa – Kuli w Rzeszowie.

– To jest niemy świadek wydarzenia sprzed 90 lat. Wy młodzi strzelcy i orlęta macie w tej chwili ogromną szansę zrozumieć, że bierzecie udział w czymś, co rzadko się zdarza, bo przed 90 laty to drzewce tu było i jest też dzisiaj, a między tymi 90 laty a wami jest prawie cztery pokolenia młodych ludzi, którzy żyli, tworzyli, a gdy trzeba ginęli dla Polski. Dlatego zapamiętajcie tę chwilę, bo ona jest rzeczywiście wielka – powiedział st. insp. Marek Matuła.

Uroczystości odsłonięcia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli trwały aż trzy dni: 17, 18 i 19 września 1932 r. Przyjechał na nie prezydent Ignac Mościcki i śmietanka wojskowo-rządowa ówczesnej Polski z wyjątkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zamiast marszałka była obecna jego żona z dwoma córkami. W sumie do 30-tysięcznego Rzeszowa w połowie zamieszkałego przez wyznawców religii mojżeszowej zawitało aż 40 tys. gości. Pomnik odsłonięto 18 września.

Twórcą pomnika ulubionego legionisty marszałka Piłsudskiego, jakim był Leopold Lis-Kula, był wybitny rzeźbiarz prof. Edward Wittig. W 1940 r. pomnik został zdemontowany przez Niemców i przetopiony. Z pomnika pozostała jedynie głowa legionisty, która znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W 1992 r. odbudowany pomnik wrócił na swoje godne miejsce. Oryginalna rzeźba głowy płk. Lisa-Kuli nadal znajduje się w rzeszowskim muzeum.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24