Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy studenci przełożyli postać Ignacego Łukasiewicza na artystyczny język XXI wieku

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Ignacy Łukasiewicz jest bohaterem dziewięciu instalacji artystycznych, jakie powstały na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prace można oglądać w rektoracie przy al. Rejtana 16c.

W Roku Ignacego Łukasiewicza samorząd podkarpacki zaproponował studentom interpretację postaci polskiego wynalazcy. Do akcji o nazwie Łukasiewicz.art 2022 zgłosiło się 9 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Młodzi artyści przez 100 dni (od 1 lipca) pracowali nad swoimi pomysłami. Opiekę nad nimi sprawowali wykładowcy UR dr Kamila Bednarska i dr Piotr Woroniec, a krytyczne podsumowanie przygotowała dr. hab. Magdalena Rabizo-Birek, też z UR.

Powstały cztery instalacje: Barbary Bodio „Operacja przy świetle”, Patryka Brzezickiego „Światło codzienne”, Anety Mierzwy „Pionier” i Katarzyny Tereszkiewicz „Początek”, picture book Patrycji Paczochy, cykl obrazów „Światło” Alicji Kalandyk, cykl grafik „(wy)trwanie” Julii Rut, animacja artystyczna ”Czarne złoto” Shadiego Hamamy i krótki film Jakuba Skomry „Autoportret”.

Katarzyna Tereszkiewicz lustrzanką cyfrową zarejestrowała światło i refleksy lampy naftowej. Ten zapis wideo jest wyświetlany na trzech namalowanych przez nią obrazach. – Chciałam pokazać, jak ważne jest światło, jak możemy je na swój sposób interpretować oraz jak go nie doceniamy. Moja praca ma nazwę „Początek”, bo światło jest początkiem życia – mówi Katarzyna Tereszkiewicz.
Praca Anety Mierzwy „Pionier” składa się z narysowanych przez nią wielu czarno-białych portretów Łukasiewicza, część jest drukowana, druga część powstała z wydruków przeniesionych następnie acetonem na bristol i pokrytych warstwami akwareli, węgla i akrylu. Na prace puszczany jest film animowany pokazujący artystkę podczas rysowania portretów. Animacja powstała techniką poklatkową. Było to pierwsze doświadczenie studentki z artystycznym wykorzystaniem filmowego medium.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszowscy studenci przełożyli postać Ignacego Łukasiewicza na artystyczny język XXI wieku - Nowiny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24