Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wspiera na Podkarpaciu przedsiębiorstwa społeczne. Pierwsze już powstają

apl
Udostępnij:
Wioska tematyczna, warsztat samochodowy, Akademia Kreatywności dla małych dzieci i Stowarzyszenie MOST, które działa na rzecz pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej - to zaledwie kilka inicjatyw, powstałych na Podkarpaciu w dziedzinie ekonomii społecznej, dzięki projektom realizowanym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Rregionalnego S.A. Do tej pory z projektów skorzystało niemal 2000 osób.

Przed niemal rokiem, prowadzony przez RARR, Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES), rozpoczął realizacje dwóch projektów.

Projekt w subregionie I (o budżecie w wysokości 22 818 554,00 zł) obejmuje powiaty: rzeszowski, kolbuszowski, niżański, stalowowolski i miasto Rzeszów. Do końca 2019 roku ma tu powstać 227 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Z kolei w subregionie II (o budżecie 25 910 731,00 zł) - obejmującym powiaty strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, dębicki, mielecki, tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg - powstanie 247 miejsc pracy.

- Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania osób, które chcą zakładać takie przedsiębiorstwa - mówi Jakub Karp z RAR. - Te osoby łączą się w tzw. grupy inicjatywne, po czym, wspólnie z animatorem, pracują nad przygotowanym pomysłem na działalność. Animator wspiera tworzenie grup, pomaga wyłonić lidera, motywuje do działania. Projekt trwa już dość długo, ponieważ dbamy o to, żeby przedsiębiorstwa były jak najlepiej przygotowane i jak najdłużej utrzymały się na rynku.

Po pracy z animatorem, grupy inicjatywne pracują z doradcami kluczowymi, którzy pomagają określić ewentualne braki przygotowanego projektu, eliminują błędy, a także wspomagają w znalezieniu niezbędnych do działalności zasobów. Kolejnym etapem są pięciodniowe szkolenia, na których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, finansowych, kadrowych czy księgowych. Szkolenia te mają również pomóc w stworzeniu biznesplanu, który jest etapem końcowym przygotowania do rozpoczęcia działalności. Biznesplan oceniają komisje zewnętrzne. Także pod kątem szans pomysłu na zaistnienie i przetrwanie na rynku. Jeżeli ocena będzie pozytywna, grupa otrzyma dofinansowanie.

Jakub Karp ocenia, że zainteresowanie zakładaniem przedsiębiorstw społecznych na Podkarpaciu w ramach tego projektu jest spore, a mieszkańcy regionu wykazują się pomysłowością. Dużą rolę w projekcie odgrywają lokalni animatorzy, których zadaniem jest m.in. propagowanie partnerstw lokalnych w małych środowiskach, gdzie mieszkańcy nie zawsze potrafią ze sobą współpracować lub boja się takiej współpracy.

– Dzięki wspólnej pracy pojawiają się pomysły na nowe stowarzyszenia czy fundacje i powstają projekty, np. na rzecz seniorów czy dzieci z danego regionu – wyjaśnia sens tworzenia takich grup Agnieszka Tylutka-Gelio, animatorka projektu. - Odbywają się też festyny czy pikniki rodzinne. Często wśród lokalnych społeczności funkcjonują rzemieślnicy, którzy poprzez swoją działalność mogą promować region. Nie jesteśmy nauczeni współpracy, działania w partnerstwie na rzecz lokalnego środowiska. Zadaniem animatora, jest dotrzeć do tych osób i pokazać im, ile są w stanie wspólnie zdziałać. Z kolei osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne muszą mieć też świadomość, że będą musiały się utrzymać na rynku, czyli na siebie zarabiać. Muszą umieć też dysponować kapitałem, który otrzymują w formie wsparcia.

W Futomie może powstać wioska tematyczna

Mieszkańcy wsi Futoma (gm. Błażowa) chcą utworzyć wioskę tematyczną o nazwie „Dolina Mięty”. Pomysł wioski tematycznej powstał w środowisku osób związanych ze Stowarzyszeniem Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej.
Pani Aleksandra razem z koleżanką planuje założyć spółkę z o.o. non profit, która zatrudni młode osoby z niepełnosprawnością Przedsiębiorstwo pn. „Akademia Kreatywności”, będzie miejscem dla małych dzieci, w którym po lekcjach będą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się nowych ciekawych rzeczy. „Akademia Kreatywności” będzie działać na zasadzie świetlicy. Założycielki chcą stworzyć swoje wymarzone miejsce pracy, jak również zapewnić pracę osobom z niepełnosprawnościami, które często mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Pan Michał z Łańcuta planuje otworzyć warsztat samochodowy, w którym zatrudni osoby bezrobotne, które podobnie jak on pomagały w warsztatach, ale nie były zatrudnione.

W ramach projektu powstają także stowarzyszenia czy fundacje, jak na przykład, ogólnopolskie stowarzyszenie MOST, działające w Rzeszowie, ale zrzeszające pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski.

Nabór do projektu jest ciągły. Osoby zainteresowane założeniem przedsiębiorstwa społecznego, nadal mogą zgłaszać się do RARR S.A.: ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów, pokój 206, 112
Telefon: 17 86 76 278, 17 86 76 259, 17 86 76 277
e-mail: [email protected]


ZOBACZ TEŻ: Mobilna strona internetowa to podstawa promocji biznesu. Rozmowa z Maciejem Westerowskim z Internetowych Rewolucji Google

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie