MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowska fundacja PRO-FIL we współpracy z ONZ pomaga uchodźcom z Ukrainy. Specjalny kamper podróżuje po Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum Fundacji PRO-FIL
Pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na Podkarpaciu, to projekt realizowany przez rzeszowską Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL.

Umowę współpracy w tej sprawie podpisał z fundacją Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) – urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Grupą docelową projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe z Ukrainy.

- W działaniach pomocowych uwzględnione są jednak wszystkie osoby wymagające opieki psychologicznej. Uchodźcy mogą z niej skorzystać, niezależnie od narodowości, grupy etnicznej, religii czy płci - zaznacza Marcin Mołoń, prezes zarządu fundacji.

Bezpłatna pomoc ma formę konsultacji indywidualnych oraz warsztatów grupowych (także z udziałem osób z Polski), w sumie dla 1500 osób. W zależności od miejsca zamieszkania uchodźcy potrzebujący pomocy znajdą ją nie tylko w gabinetach psychologicznych fundacji w Rzeszowie, ale też w ramach Mobilnego Centrum Wsparcia.

- Do końca grudnia na terenie Podkarpacia przemieszczać się będzie profesjonalnie przystosowany do niesienia pomocy terapeutycznej kamper. Wsparciem zostanie objętych co najmniej 200 osób, a każda będzie mogła skorzystać z 5 sesji indywidualnych - tłumaczy Tomasz Kobylański, wiceprezes fundacji.

Kamper może być wykorzystywany także do spotkań informacyjnych, konsultacji prawnych, poradnictwa zawodowego, korepetycji, prowadzenia działań edukacyjnych oraz zbierania danych o uchodźcach i ich potrzebach.

Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL wywodzi się z Rzeszowa, działa od kilku lat. Jej projekty, realizowane z różnymi partnerami, to m. in.:

  • "Wspólnie dla Ukrainy!" – projekt na rzecz aktywizacji zawodowej i integracji społecznej cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce dofinansowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej;
  • "PROGRAM SPYNKA" – projekt mający na celu wsparcie ukraińskich matek z małymi dziećmi, w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im J. A. Komeńskiego w partnerstwie z UNICEF;
  • "PROJEKT - INTEGRACJA" – projekt mający na celu integrację społeczną i socjoerapię dzieci i młodzieży, dofinansowany z grantu przyznanego przez Air Liquide;
  • Projekt “Solidarni w potrzebie” – projekt, którego celem jest zapewnienie pomocy o charakterze socjalnym obywatelom Ukrainy, finansowany ze środków Funduszu Pomocy w ramach umowy z Wojewodą Podkarpackim.

Od wybuchu wojny fundacja zakwaterowuje także rodziny z Ukrainy oraz świadczy w języku ukraińskim pomoc psychologiczną, psychiatryczną, prawną, lekarzy internistów czy tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24