Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowska prokuratura oskarża troje obcokrajowców o liczne oszustwa

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Wojciech Matusik
Włamywali się do skrzynek poczty elektronicznej, zmieniali numery kont bankowych, w ten sposób wyłudzili 1,7 mln zł. Rzeszowska prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia.

Postępowanie w tej sprawie prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Zebrany przez nią materiał dowodowy pozwoli postawić przed sądem m.in. Pakistańczyka Majjda F. (33 l.), obywatela Indii Mohhameda F. (24 l.) i pochodzącego z Bangladeszu Salauddina M. (26 l.). Prokuratura ustaliła, że w proceder zaangażowanych było co najmniej 20 osób, wobec 17 z nich prowadzone jest odrębne postępowanie karne.

Mechanizm działania grupy polegał na przełamywaniu zabezpieczeń poczty elektronicznej, a następnie dokonaniu zmian w zawierającej faktury VAT korespondencji e-mail, kierowanej do kontrahentów wielu podmiotów gospodarczych. W korespondencji sprawcy zmieniali numery rachunku bankowego, na który ich ofiary miały dokonywać wpłat. W ten sposób pieniądze nie trafiały na właściwe konta, a na konta bankowe specjalnie założone przez oszustów. Ich następnym krokiem były błyskawiczne przelewy na jeszcze inne konta lub wypłacane w bankomatach, by tym trudniejsze było odzyskanie przez ofiary należności. Wyłudzone środki trafiały finalnie na zagraniczne konta bankowe lub zamieniane na waluty wymienialne bądź kryptowaluty.

Oskarżeni nie działali sami, wykorzystywali obywateli Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Rumunii. Werbowali ich we Włoszech, opłacali podróż do Polski, tu pomagali w uzyskaniu zameldowania (najczęściej w Warszawie) i numeru PESEL. „Zalegalizowani” w ten sposób współpracownicy zakładali na swoje nazwiska konta w różnych bankach, na które potem nieświadome oszustwa ofiary przelewały należności dla swoich kontrahentów. Bezpośrednio po opuszczeniu banku zwerbowani oddawali dokumenty bankowe swoim „opiekunom”, za co otrzymywali wynagrodzenie. Po krótkim czasie opuszczali terytorium Polski.

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa przestępcza działała od listopada 2016 roku do czerwca 2020 roku na terenie Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic, Będzina oraz innych nieustalonych miejsc na terenie Polski oraz innych krajów. W tym czasie dokonali 45 oszustw na kwoty od tysiąca do 320 tys. złotych. Łączna kwota wyłudzonych pieniędzy to ponad 1,7 miliona złotych.

Akt oskarżenia rzeszowskiej rzeszowskich śledczych trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Każdemu z oszustów grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował objąć ich tymczasowym aresztem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24