Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski aquapark na Załężu albo Zalesiu? Są nowe propozycje

Bartosz Gubernat
W naszej części Europy pionierami w budowie parków wodnych są Węgrzy, którzy stawiają je na złożach wód geotermalnych. Na zdjęciu jeden z największych kompleksów w Hajduszoboszlo.
W naszej części Europy pionierami w budowie parków wodnych są Węgrzy, którzy stawiają je na złożach wód geotermalnych. Na zdjęciu jeden z największych kompleksów w Hajduszoboszlo. Bartosz Gubernat
Są dwie nowe propozycje lokalizacji nowoczesnego kompleksu basenów. Aquapark w Rzeszowie mógłby powstać na Załężu albo Zalesiu.

O tym, że aquapark to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Rzeszowie, władze miasta przekonały się pod koniec 2010 roku. Za pośrednictwem swojej strony internetowej urzędnicy pytali, czy budować park wodny, czy pełnowymiarowy basen z trampoliną dla skoczków do wody. Ponad 90 procent ankietowanych opowiedziało się wówczas za parkiem.

Rzeszowscy urzędnicy niemal natychmiast zaczęli szukać terenów i inwestora, który zechciałby sfinansować budowę. Pierwszy pomysł zakładał budowę basenów przy ul. Błogosławionej Karoliny, na osiedlu Projektant. Kiedy okazało się, że działki w tym rejonie są objęte strefą ochronną strzelnicy wojskowej, oferowali inwestorom tereny przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, w sąsiedztwie nowego biurowca firmy Asseco Poland. Ale okazuje się, że ta działka jest za mała.

Jak ustaliliśmy, inwestor, firma Miastoprojekt z Wrocławia dostała kolejną propozycję.

- To działki na pograniczu osiedli Biała i Zalesie. Mamy tam kilkanaście hektarów, które z powodzeniem można zabudować parkiem wodnym. Na szczegóły jednak za wcześnie - ucina Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że rozważany jest także teren Uniwersytetu Rzeszowskiego na osiedlu Załęże.

- Chodzi o działki na przedłużeniu ul. Spichlerzowej, za elewatorem zbożowym i torem motocrossowym. Taką możliwość władze miasta omawiały niedawno w ratuszu z Czesławem Puchalskim, prorektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego - mówi nasz informator.

Nasze informacje potwierdza prof. dr hab. Stanisław Uliasz, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Pomysłów mamy kilka, projekt budowy akademickiej pływalni jest bardzo cenny. Poważnie się nad nim zastanawiamy. W grę wchodzi rejon Zalesia. Załęże? Tam także mamy tereny - potwierdza rektor.

Na czym miałby polegać interes? Ponieważ aquaparki w całej Polsce nie są przedsięwzięciami dochodowymi, miasto szuka partnerów do realizacji i prowadzenia przedsięwzięcia. W grę wchodzi przede wszystkim tzw. partnerstwo publiczno-prywatne.

- Wówczas my wnieślibyśmy do spółki grunty, a inwestor postawiłby na nich park - tłumaczy rzecznik Chłodnicki.

Rolą uniwersytetu byłoby zbudowanie obok aquaparku pływalni olimpijskiej, która zapewniłaby kompleksowi dodatkowych gości. Jeden ze scenariuszy zakłada podobno także sprzedaż uczelnianych działek prywatnemu inwestorowi. Zainteresowanie inwestycją w Rzeszowie potwierdza Grzegorz Rosik z wrocławskiego Miastoprojektu.

- Na razie więcej jednak nie mogę powiedzieć. Rozmowy trwają, jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie - mówi Rosik, którego firma zbudowała m.in. znany kompleks basenów w Białce Tatrzańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24