Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskiemu ekonomikowi stuknęło 95 lat

Wojciech Tatara
Uczniowie Ewa Koszula i Mateusz Gosztyła wspólnie z dyrektor Grażyną Sabik oglądają wystawę poświęcona patronce szkoły.
Uczniowie Ewa Koszula i Mateusz Gosztyła wspólnie z dyrektor Grażyną Sabik oglądają wystawę poświęcona patronce szkoły. Aleksander Baranowski
Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie im. Marii Skłodowskiej-Curie obchodzi swoje 95 urodziny. Z tej okazji w ubiegłym tygodniu szkołę odwiedzili jej absolwenci oraz byli i obecni nauczyciele.

Trochę historii. W 1916 r. powołano Towarzystwo Prywatnej Szkoły Kupieckiej w Rzeszowie. Do wybuchu wojny szkoła kilkakrotnie zmieniała swoją strukturę oraz siedzibę. Trzecia lokalizacja przy ulicy Hoffmanowej okazała się trwała.

W latach trzydziestych dobudowano budynek, a w 1938 roku otwarto przy niej liceum handlowe. Po wybuchu II wojny światowej budynek szkolny zajęło niemieckie wojsko, jednak na skutek działań Ukraińca Szymona Placko okupanci wydali pozwolenie na dalszą jej działalność.
Jako jedna z nielicznych szkół w okupowanej Polsce prowadziła edukację o profilu handlowym i działalności biurowej. Po wojnie szkoła została upaństwowiona i nadano jej nazwę Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego i Liceum Handlowego Towarzystwa Szkoły Ludowej. Ważną datą jest 1971 rok, kiedy szkoła przyjęła nazwę Zespołu Szkół Ekonomicznych Imienia Marii Skłodowskiej-Curie.

Do tej pory szkołę zwaną popularnie rzeszowskim ekonomikiem ukończyło kilkadziesiąt tysięcy absolwentów. Kształcił się w niej m.in. znany reżyser Kazimierz Dejmek.
Obecnie w Zespole Szkół Ekonomicznych, podzielonym na IX Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Technikum nr 5 i Szkołę Policealną, kształci się 750 uczniów.

- Szkoła jest wyposażona w cztery nowoczesne sale komputerowe, aulę, salę kinowo-konferencyjną oraz tablice multimedialne. W tym roku jako jedyni w całej Polsce otrzymaliśmy wyróżnienie Ministerstwa Edukacji "Lider Edukacji Zawodowej". Nasza młodzież odbywa praktyki w działach handlowych w zakładach pracy, a od czterech lat dzięki programowi Leonardo da Vinci także w Monachium - mówi Grażyna Sabik, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
Z okazji obchodów jubileuszu w szkole otwarto wystawę poświęconą dokonaniom patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie. Nie zabrakło też bardzo ciekawej części artystycznej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24