Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźba świętej Rozalii po konserwacji wróciła do kapliczki w Zwięczycy w Rzeszowie

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wnętrze zabytkowej kapliczki na osiedlu Zwięczyca w Rzeszowie z rzeźbą świętej Rozalii już po konserwacji.
Wnętrze zabytkowej kapliczki na osiedlu Zwięczyca w Rzeszowie z rzeźbą świętej Rozalii już po konserwacji. Paweł Dubiel
Wraca kult świętej Rozalii na osiedlu Zwięczyca. Wszystko za sprawą cennej rzeźby św. Rozalii, która po konserwacji powróciła do 140-letniej kaplicy przy ul. Jarowej w Rzeszowie.

- Informacja o powrocie cennej rzeźby świętej Rozalii po długo trwającej konserwacji do naszej kaplicy, obecnie przy ulicy Jarowej bardzo zainteresowała mieszkańców osiedla. Tylko w ciągu jednej niedzieli do odrestaurowanej kapliczki przyszło ją podziwiać ponad sto osób - mówi Janusz Borek, przewodniczący Rady Osiedla Zwięczyca.

- Teraz rzeźba świętej Rozalii po kunsztownej renowacji wykonanej przez konserwatora dzieł sztuki Radomira Dawidziaka, wygląda bardzo pięknie, na co zwracali też uwagę zwiedzający. Chcę dodać, że pan Dawidziak wcześniej przeprowadził również prace konserwatorskie całej w kaplicy - podkreśla radny Janusz Borek.

Warto dodać, że odrestaurowane zostały też cztery obrazy na blasze, krucyfiks i dwa lichtarze, które powróciły po 8-letniej przerwie do zabytkowej kaplicy, która liczy już 140 lat.

Jest to jedyna kapliczka w Rzeszowie, w której znajduje się oryginalne wyposażenie wnętrza, kompletne i niezmieniane od ponad stu lat.

Została ona zbudowana w 1882 r. przez małżeństwo Zofię i Wawrzyńca Gwizdaków ze Zwięczycy (na ścianie kaplicy zachował się napis z datą i nazwiskiem fundatorów).

Gwizdakowie ufundowali tę kaplicę, jako wotum wdzięczności za narodziny dziecka. Upragniona i wymodlona córeczka urodziła się już, bowiem starszemu małżeństwu i na chrzcie otrzymała nieprzypadkowo imię Rozalia. Rozalia z Palermo, jako święta kościoła katolickiego jest patronką chroniącą od zarazy i chorób zakaźnych, a w czasie narodzin córki państwa Gwizdaków panowała choroba zakaźna, na którą licznie umierały dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto