Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby lwów wróciły na Cmentarz Orląt we Lwowie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rzeźby lwów wróciły na swoje dawne miejsce na Cmentarzu Orląt we Lwowie.
Rzeźby lwów wróciły na swoje dawne miejsce na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Archiwum Jerzego Gieca
To była spora niespodzianka dla Polaków mieszkających we Lwowie. Po kilkudziesięciu latach starań, rzeźby lwów wróciły na Cmentarz Orląt.

- Dla nas jest to pełne zaskoczenie. Jesteśmy uradowani faktem, że jeden i drugi lew stoją na swoich historycznych postumentach. Mówimy, że to były lwy tułacze, które zostały skradzione - w wywiadzie dla internetowej telewizji Kuriera Galicyjskiego mówi Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Cmentarz Orląt we Lwowie to jedna z najważniejszych polskich nekropoli wojennych. Spoczywają tutaj szczątki Polaków, uczestników walk polsko - ukraińskich w latach 1918 - 1920.

W latach siedemdziesiątych ub. wieku nekropolia została zdewastowana przez władze sowieckie. M.in. usunięte został figury lwów.
Na szczęście nie został zniszczone, lecz przewiezione w inne miejsca. Jeden stanął na rogatkach Lwowa, drugi obok szpitala psychiatrycznego w tym mieście.

Po upadku ZSRR strona polska rozpoczęła starania o odbudowę cmentarza. Udało się, nekropolia została starannie odrestaurowana, prace finansowała strona polska, a prace remontowe wykonywały polskie firmy. W 2005 r. Cmentarz Orląt został uroczyście otwarty i poświęcony.

Niestety, w 2005 r. figury lwów nie powróciły na swoje dalsze miejsce. Rozpoczęła się kolejna walka, starania trwały kilkanaście lat. Tematy rzeźb był wielokrotnie poruszany na różnych szczeblu, także państwowym i samorządowym. Niedawno pisaliśmy o założonej na portalu społecznościowym Facebook stornie „Domagamy się powrotu kamiennych lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich”. Dzięki niej sporo polskich samorządów, z różnych regionów Polski, przesłało do władz Lwowa petycje, w których domagały się powrotu historycznych rzeźb.

- Chyba mało kto wiedział, kiedy dokładnie rzeźby wrócą. Zrobiono tak szybko i jakby po kryjomu. Najpierw przyjechała ciężarówka z jednym lwem, za kilka godzin przywiozła drugą rzeźbę - opowiada pan Stanisław ze Lwowa.

Nareszcie wróciły. Wymagają wykonania prac renowacyjnych, które mają być wykonane w tym roku. Konserwacja ma się rozpocząć wiosną, będzie prowadzona przez zespół pracujący pod kierunkiem prof. Janusza Smazy.

Prace sfinansuje strona polska, poprzez Fundację Dziedzictwa Kulturowego. Powołana została w 2012 r. w celu ochrony i promocji
polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego. Prowadziła prace konserwatorskie na Ukrainie, a także Białorusi, Łotwie, w Mołdawii i we Włoszech.

Pierwotnie każdy lew miał swoją tarczę herbową. Jeden z napisem „Zawsze wierny”, a drugi „Tobie Polsko”. Na jedne było godło Polski, na drugim herb Lwowa. Napisy, podobnie jak polskie godło, zostały zlikwidowane. Lwy przez kilkadziesiąt lat „tułaczki” wrosły w inny krajobraz. Dla młodszego pokolenia Ukraińców stały się symbolem miasta. Z tego powodu, po przeniesieniu oryginałów na cmentarz, w dawnych miejscach zostały postawione repliki rzeźb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24