S19 na Podkarpaciu. Kto wybuduje jeden z najtrudniejszych odcinków z Dukli do Barwinka? Na trasie będzie m.in. potężna estakada

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wizualizacja węzła drogowego w Barwinku
Wizualizacja węzła drogowego w Barwinku GDDKIA o/Rzeszów
Udostępnij:
Do 24 stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty od firm, które chcą się podjąć zaprojektowania i budowy S19 z Dukli do granicy Polski ze Słowacją w Barwinku.

Ten liczący 18,2 km odcinek S19 w południowej części regionu będzie jednym z najtrudniejszych w realizacji – ze względu na ukształtowanie terenu (wzniesienia, doliny, liczne jary z ciekami wodnymi) oraz warunki środowiskowe.

Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 45 miesięcy na zrealizowanie zadania – czyli zaprojektowanie odcinka, uzyskanie pozwolenia na budowę (ZRID), zbudowanie drogi i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na jej użytkowanie. W praktyce – zajmie to ponad cztery lata, bo do czasu realizacji robót nie wlicza się czterech miesięcy okresu zimowego (od 1 grudnia do 31 marca).

- Zakładamy, że sam etap projektowania będzie trwał dziesięć miesięcy, a uzyskanie decyzji ZRID zajmie kolejne siedem miesięcy - informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

S19 na Podkarpaciu. Kto wybuduje jeden z najtrudniejszych odcinków z Dukli do Barwinka? Na trasie będzie m.in. potężna estakada
GDDKIA o/Rzeszów

Wykonawca składając ofertę może zaoferować skrócenie terminu realizacji inwestycji – będzie to jedno z kryteriów, które GDDKiA weźmie pod uwagę przy ocenie ofert. Jednak najważniejszym kryterium będzie cena. Dopiero po otwarciu ofert inwestor przekaże, jaką kwotę zamierza przeznaczyć na odcinek z Dukli do Barwinka.

Wykonawca na tej trasie musi zbudować 10 mostów, 6 wiaduktów i aż 15 estakad, w tym jedną o długości ponad kilometra, wspartą na 35-metrowych filarach. Ostatnim elementem będzie węzeł drogowy Barwinek zlokalizowany w miejscu połączenia S19 z istniejącą DK19.

S19 na Podkarpaciu jest już mocno zaawansowana na północ od Rzeszowa. W pierwszej połowie przyszłego roku ma być oddany odcinek Zdziary-Rudnik na Sanem a jeszcze w tym roku (jeśli uzyskane zostaną wszystkie wymagane decyzje) odcinek Łowisko-Sokołów Małopolski.

Na południe od Rzeszowa trzy odcinki (w tym dwa w powiecie krośnieńskim) mają już podpisane umowy z wykonawcami. Są to:

  • Rzeszów Płd. – Babica: umowa została podpisana 10 lipca 2020, wykonawcą jest Mostostal Warszawa, koszt - ok. 2 230 mln zł, terminy: 14 miesięcy to projektowanie, 7 miesięcy uzyskanie decyzji ZRID, 33 miesiące – budowa (w sumie 70 miesięcy z okresami zimowymi).
  • Miejsce Piastowe – Dukla: umowa została podpisana 12 lipca 2021, wykonawcą jest Strabag, koszt to ok. 478 mln zł. Wykonawca na projekt i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu ma 36 miesięcy (do etapu czasu robót nie wlicza się okresów zimowych).
  • Iskrzynia – Miejsce Piastowe: umowa została podpisana 13 września 2021, wykonawcą jest Aldesa, koszt to ok. 365 mln zł. Wykonawca na projekt i roboty budowlane, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, ma 36 miesięcy (do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych)

Można się spodziewać, że wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą odcinka Babica-Jawornik.

- Najkorzystniejszą ofertę, za ok. 1 253 mln zł przedstawiła firma Intercor. Procedura jest w trakcie kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych - informuje Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Firma od podpisania umowy będzie miała 46 miesięcy na realizację inwestycji.

W przygotowaniu, na etapie realizacji koncepcji programowej są trzy odcinki:

  • Jawornik - Lutcza
  • Lutcza - Domaradz
  • Domaradz - Iskrzynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie