Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są efekty kontroli po grudniowym "armagedonie" na ulicach Jasła! Burmistrz Ryszard Pabian wydał zalecenia

Grzegorz Michalski
Po kontroli ma być lepiej. Czy decyzje burmistrza przyniosą pozytywne skutki?
Po kontroli ma być lepiej. Czy decyzje burmistrza przyniosą pozytywne skutki? GM
3 grudnia na drogach powiatu po raz pierwszy tej zimy pojawiła się gołoledź. Na ulicach Jasła ciężko było utrzymać równowagę. Samochody poruszały się w żółwim tempie. - Jestem radnym 5 kadencję i takiego armagedonu jeszcze nigdy nie było - nie ukrywał radny miasta Krzysztof Czeluśniak.

Prognozy dotyczące wystąpienia gołoledzi pojawiły się już dzień wcześniej, 2 grudnia. W godzinach wieczornych wiadomo było, że drogi i chodniki przez noc pokryją się warstwą lodu. Mimo tej informacji służby zajmujące się utrzymaniem miejskich dróg w nocy nie wyjechały na ulice. Piaskarki rozpoczęły pracę dopiero 3 grudnia około godziny 6 rano. Było to zdecydowanie za późno.

- Nie ulega wątpliwości, że stało się bardzo źle. Co prawda do godziny 9 przywrócono przejezdność ulic. Można było się poruszać po chodnikach, natomiast według mojej wiedzy taka sytuacja nie powinna mieć już miejsca przynajmniej o godzinie 7 - tłumaczył burmistrz Ryszard Pabian. Jeszcze tego samego dnia powołał zespół, który przeprowadził kontrolę w zakresie zimowego utrzymania dróg, ulic i placów, których zarządcą jest burmistrz. W skład grupy weszli: Beata Owińska - przewodnicząca, Maciej Jagielski i Edyta Gogosz - członkowie.

Po zapoznaniu się z ich pracą burmistrz wydał zalecenia pokontrolne. Wydając dyspozycje, odniósł się do konkretnych osób i wydziałów jasielskiego magistratu. Nakazał kierownikowi wydziału inwestycji, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przygotowanie takiej procedury, która zagwarantuje zawarcie umów z wykonawcami na zimowe utrzymanie dróg najpóźniej do 15 października. Burmistrz chce też, by kierownik wspomnianego wyżej wydziału wskazał imiennie w zawieranych umowach osoby odpowiedzialne za odśnieżanie, w tym osoby, które będą miały w zakresie obowiązków uruchomienie odśnieżania na wezwanie. - Należy opracować szczegółowe zasady dotyczące przygotowywania służb miejskich do podjęcia akcji „zima”- tłumaczy burmistrz Pabian. Oznacza to, że kierownik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego ma przygotować odpowiednio system powiadamiania mieszkańców za pomocą SMS-ów. W akcję zaangażowani mają być przewodniczący poszczególnych osiedli oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Do sprawnego lokalizowania miejsc, gdzie potrzeba skierować sprzęt do odśnieżania, posłużyć ma miejski monitoring.

Czy zalecenia pomogą w tym, by kolejna zima drogowców już nie zaskoczyła? Przekonamy się za kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24