Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na budowę linii do produkcji armatohaubic

Zdzisław Surowaniec
Fot. Archiwum
Huta Stalowa Wola dzięki wsparciu Skarbu Państwa zbuduje halę do produkcji podwozi nowoczesnych armatohaubic krab.

Jeszcze przed wakacjami ruszy rozbudowa hali, w której Huta Stalowa Wola uruchomi nową linię technologiczną do produkcji podwozi do armatohaubic krab i korpusów wież na brytyjskiej licencji do dział strzelających na odległość do 40 kilometrów.

Oddala się czarna wizja przeniesienia produkcji podwozi krabów na Śląsk. Coraz bardziej spolonizowane podwozia i wieża będą powstawać w Stalowej Woli. Do maja w hucie ma być gotowa linia do produkcji luf. To oznacza ugruntowanie pozycji huty jako największego producenta sprzętu artyleryjskiego.

„Dzięki wsparciu otrzymanemu ze Skarbu Państwa spółka zwiększa i rozwija infrastrukturę techniczną konieczną do realizacji ostatnio podpisanych kontraktów, ale również do przejęcia nowych technologii w zakresie obróbki i spawania podwozi dla pojazdów pancernych” - czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd HSW.

W kwietniu ubiegłego roku ruszyła produkcja seryjna samobieżnych haubic rak. Osiem dywizjonowych modułów rak, czyli w sumie prawie 100 pojazdów, wojsko kupi do 2019 roku. Wojsko zapłaci hucie ponad 968 mln złotych za 96 sztuk raków.

14 grudnia ubiegłego roku w obecności premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podpisany został kontrakt na dostawy dla wojska czterech dywizjonów regina, z których każdy będzie wyposażony w 24 armatohaubice krab kalibru 155 milimetrów. 27 grudnia Skarb Państwa na podstawie umowy o udzieleniu wsparcia niebędącego pomocą publiczną udzielił Hucie Stalowa Wola wsparcia w wysokości 7,7 miliona złotych. Huta zamierza stworzyć nową linię produkcyjną konieczną do realizacji kontraktów, w tym największego kontraktu zawartego w polskim przemyśle obronnym, jakim jest umowa na dostawę czterech dywizjonowych modułów Regina, wartego ponad 4 miliardy złotych. Hala powstałaby przy biurowcu od strony północnej.

- W ten sposób przygotowujemy się do przyjęcia transferu technologii w zakresie budowy podwozi od naszego partnera zagranicznego - poinformował Bernard Cichocki, prezes zarządu HSW. Zgodnie z umową z Samsungiem, koreański producent będzie zobowiązany przekazać hucie kompletne technologie i wszystkie podwozia, począwszy od 37 egzemplarza, będą produkowane na licencji w polskich fabrykach. - Nowa linia technologiczna w wybudowanej hali posłuży nam także do realizacji innych naszych projektów, mam tu na myśli program budowy nowego bojowego wozu piechoty - dodaje Cichocki.

Obecnie w hucie trwają prace badawczo - rozwojowe nad produkcją bojowego pływającego wozu piechoty borsuk, 155 milimetrową haubicą na podwoziu kołowym kryl oraz zdalnie sterowanym systemem wieży 30 milimetrów z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków spike zintegrowanym z kołowym transporterem rosomak. Firma zatrudnia 750 pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24