MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na budowę nowego mostu kolejowego w Przemyślu. To inwestycja na ponad 130 mln złotych [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Obecny most kolejowy w centrum Przemyśla od wielu lat domaga się remontu.
Obecny most kolejowy w centrum Przemyśla od wielu lat domaga się remontu. Norbert Ziętal
Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę na dofinansowanie m.in. remontu mostu kolejowego w centrum Przemyśla. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach podpisanej umowy PKP PLK otrzymało dofinansowanie budowy dwóch mostów i wiaduktu. Oprócz mostu w Przemyślu chodzi również o obiekty w Kłodzku na Dolnym Śląsku. Wartość całego projektu wynosi prawie 137 mln złotych, a kwota dofinansowania ponad 94 mln złotych.

- Podpisana przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe umowa o dofinansowanie ze środków unijnych budowy i przebudowy tak ważnych obiektów inżynieryjnych, jakimi są mosty i wiadukty, to kolejny krok w trwającej obecnie największej w historii modernizacji polskiej kolei. Przy wsparciu środków europejskich budujemy komfortową, bezpieczną i przewidywalną polską kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- Polska od lat efektywnie realizuje inwestycje kolejowe dofinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Zmiany na kolei zwiększają konkurencyjności i atrakcyjności transportu kolejowego, co sprzyja poprawie bezpieczeństwa oraz spójności wewnętrznej kraju - twierdzi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

O konieczności przebudowy obecnej mostu kolejowego w centrum Przemyśla, nad rzeką San, mówi się od wielu lat. Dotychczasowa, wiekowa konstrukcja, powoduje sporo ograniczeń. M.in. uniemożliwia wjazd do Przemyśla składów szybkich pociągów, m.in. Pendolino. Kilka lat temu powstała koncepcja budowy nowego mostu. Konkretniejsze informacje w tej sprawie pojawiły się w kwietniu obecnego roku, podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury, w którym uczestniczył prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

- Miejmy nadzieję, że jak najszybciej pokonamy wszelkie trudności, które niesie ze sobą ta inwestycja i już w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa. Zakończenie prac, jeżeli uda się dochować terminów, przewidywane jest na połowę 2023 roku. Po zakończeniu prac nie będzie żadnych przeszkód, aby do Przemyśla dojeżdżały składy wszystkich pociągów, w tym Pendolino - powiedział wtedy prezydent Przemyśla.

Obecnie przekazane dofinansowanie inwestycji rokuje nadzieję, że faktycznie rozpocznie się w przyszłym roku.

Co ze starym mostem? Jest to charakterystyczna, stalowa kratownica, która na stałe wpisała się w pejzaż Przemyśla. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie, aby miała zniknąć. Tym bardziej że most ma bogatą historię, był areną walk, a w czasie II wojny światowej i okupacji niemiecko - rosyjskiej mostem "przejściem" granicznym pomiędzy dwiema okupowanymi strefami miasta.

Według obecnie obowiązującej koncepcji oba przęsła dotychczasowego mostu zostaną zachowane. Jedno ma być wykorzystane przez miasto Przemyśla na ścieżkę pieszo - rowerową. Drugim zainteresowane jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, chce na nim urządzić ekspozycję.

Polecamy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24