Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na remont kolejnej części Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu. Spod ratusza dojdziemy do muzeum [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Przemyska Trasa Podziemna już obecnie należy do największych atrakcji turystycznych miasta.
Przemyska Trasa Podziemna już obecnie należy do największych atrakcji turystycznych miasta. Norbert Ziętal
Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania naszego projektu "Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu". Po jego realizacji, w latach 2019-2021, podziemiami dojdziemy spod ratusza (Rynek 1) aż do Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9).

Są pieniądze na rewitalizację kolejnego odcinka "Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu". Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o przyznaniu 8,7 mln złotych dofinansowania. Całkowita wartość projektu to 13 mln złotych.

Po realizacji projektu, w latach 2019-2021, podziemiami dojdziemy spod ratusza (Rynek 1) aż do Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9).

- Obecnie piwnice pod budynkiem Rynek 1 można zwiedzać i stanowią one niewątpliwą atrakcję architektoniczną chętnie odwiedzaną przez turystów i mieszkańców. Zakres rzeczowy projektu ma jednak na celu stworzenie interesującego i unikatowego produktu turystyczno-edukacyjnego dla o wiele szerszej grupy odbiorców - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Projekt zakłada przeprowadzenie prac adaptacyjnych i aranżacyjnych w budynkach i obiektach oraz utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która będzie obrazować podziemne miasteczko XVI i XVII, czyli złotego wieku dla Przemyśla.

Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu Przemyśla. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tam tętniącego życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku.

- Ideą przewodnią trasy jest więc prześledzenie i ukazanie życia mieszkańców miasta w całej jego złożoności, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym, ale także w określonych obiektywnych warunkach naturalnych lub ukształtowanych w wyniku celowej działalności człowieka. Autorzy koncepcji postawili sobie za cel m.in. prześledzenie kształtowania się samorządności miejskiej i jej funkcjonowania w warunkach złożonych, pomyślnych i tych trudnych dla miasta, jak klęski i wojny - dodaje Wołczyk.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie możliwość przejścia odrestaurowanym dawnym kolektorem sanitarnym i dobudowanym łącznikiem wprost do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W tym celu wytypowano też puste i niezagospodarowane pomieszczenia budynku Rynek 9 i Serbańska 7.

Pomieszczenia budynku Rynek 9 są obecnie niezagospodarowane od dłuższego czasu. W pomieszczeniach piwnicznych mieściła się kiedyś restauracja ”Mieszczańska”, została zlikwidowana w 2015 r. Pomieszczeń w budynku przy ul. Serbańskiej 7 są również niezagospodarowane i nie pełniły konkretnych funkcji użytkowych w ramach działalności Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24