Są pieniądze, nie ma chętnych

  Są pieniądze, nie ma chętnych

  EWA CZAPKOWSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Po roku działalności Sylwia Lasota zatrudnia 17 osób. Znajduje także czas na studia ekonomiczne.

  Po roku działalności Sylwia Lasota zatrudnia 17 osób. Znajduje także czas na studia ekonomiczne. ©TADEUSZ POŹNIAK

  PODKARPACKIE. Absolwenci nie korzystają z pożyczek oferowanych im przez urzędy pracy. W Przemyślu i Strzyżowie nie udzielono ani jednej pożyczki, w Rzeszowie zaledwie jedną. Dla wielu ubiegających się o nie przeszkodą są stawiane warunki. W urzędach twierdzą, że powodem jest brak przedsiębiorczości absolwentów.
  Po roku działalności Sylwia Lasota zatrudnia 17 osób. Znajduje także czas na studia ekonomiczne.

  Po roku działalności Sylwia Lasota zatrudnia 17 osób. Znajduje także czas na studia ekonomiczne. ©TADEUSZ POŹNIAK

  W rzeszowskim Powiatowym Urzędzie Pracy przyznają, że zainteresowanie pożyczkami w ramach programu "Pierwsza praca" jest niewielkie. W Przemyślu i Strzyżowie nie udzielono ani jednej pożyczki, w Krośnie - 2. Rzeszowski PUP udzielił w tym roku zaledwie jednej pożyczki. W ubiegłym - trzy.
  - Nie wykorzystano wszystkich pieniędzy na ten cel. Brakowało chętnych - mówi Irena Micał z rzeszowskiego PUP.
  Aby uzyskać pieniądze, maksymalnie 40 tys. zł, trzeba m.in. przedstawić biznesplan i zaproponować zabezpieczenie spłaty pożyczki. To, zdaniem pracowników urzędów pracy, warunki, które młodym ludziom najtrudniej spełnić.
  - Problemem jest także brak przedsiębiorczości absolwentów. Większość osób liczy na znalezienie im pracy, a nie na samodzielne prowadzenie firmy - twierdzi Regina Chrzanowska, kierownik PUP w Krośnie.
  Jedną z nielicznych osób, które zdecydowały się na pożyczkę, jest Sylwia Lasota z Lutoryża. W ub. r. otrzymała z rzeszowskiego PUP 25 tys. zł. - Wiedziałam, że nikt nie zatrudni maturzystki bez doświadczenia zawodowego. Dlatego sama stworzyłam etat dla siebie. Założyłam sklep. Teraz rozszerzyłam działalność i zajęłam się wynajmowaniem pracowników innym firmom. Nie żałuję podjętego ryzyka.

  Pomogą zrobić biznesplan

  Z prośbą o pomoc w przygotowaniu biznesplanu można zwrócić się m.in. do Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Każdy kto do nas trafi, ma prawo do 10 godzin bezpłatnych porad. Pomożemy przygotować biznesplany, poradzimy np., jak prowadzić księgowość - zapewnia Ireneusz Salamon, konsultant w biurze analiz ekonomiczno-prawnych w RARR.

  Pożyczki z PUP

  Skierowana jest do osób, które planują założenie własnej firmy. Maksymalna kwota pożyczki to 42 820 zł (dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia). Po 2 latach prowadzenia działalności możliwe jest umorzenie nawet połowy pożyczki. Możliwe jest także ubieganie się o zawieszenie spłat rat i odsetek.

  Warunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o pożyczkę z PUP
  1. Biznesplan 2. Informacja o miejscu prowadzenia działalności 3. Informacja o stosunku do służby wojskowej 4. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o stanie cywilnym absolwenta 5. Propozycja zabezpieczenia spłaty pożyczki


  Mikropożyczki z BGK

  Pieniądze na założenie własnej firmy. O pożyczkę należy ubiegać się w Banku Gospodarstwa Krajowego. Można uzyskać do 40 tys. zł na wyposażenie lub remont miejsca pracy. Informacje:
  www.BGK.com.pl

  Pożyczki z Funduszu Mikro

  Dla wszystkich, którzy chcą pracować na własny rachunek. Informacje:www.funduszmikro.com.pl

  Pożyczki z Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

  Skierowana do młodych ludzi z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Także szkolenia i doradztwo. Informacje:
  www.fdpa.org.pl

  pożyczki w 2002 r --pożyczki w 2003 --liczba zarejestrowanych absolwentów

  Rzeszów --3 -- 1 --1127 osób
  Przemyśl --0 -- 0 --335 osoby
  Krosno --4 --2 -- 492 osoby
  Strzyżów --3 -- 0 --258 osób

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo