Są wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Kto się nie dostał może złożyć odwołanie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Udostępnij:
Absolwenci ósmych klas dowiedzieli się, do jakich liceów, techników i szkół branżowych zostali zakwalifikowani, a gdzie zabrakło dla nich miejsca. Teraz do 18 sierpnia mają czas na potwierdzanie woli nauki w danej placówce. Listy przyjętych ogłoszone zostaną 19 sierpnia. W Rzeszowie widać boom na ogólniaki, natomiast wiele klas szkół branżowych, ale i niektóre w technikach nie powstanie z uwagi na znikome lub zerowe zainteresowanie.

Młodzież poznała listy zakwalifikowanych do danych klas. Były okrzyki szczęścia, ale i łzy, że wymarzony oddział okazał się poza zasięgiem.

Jedną z najbardziej obleganych szkół w Rzeszowie tradycyjnie było II LO.

- Miałem ponad 400 chętnych, którzy II LO wskazali najwyżej na liście preferencji, a więc byli zdecydowani na naukę właśnie u nas - podlicza Andrzej Szymanek, dyrektor "drugiego". - Mogłem zaś zrobić nabór do 9 pierwszych klas po 34 osób w każdej, czyli przyjąć ok. 305 osób. Ci, którzy się nie dostali, już pukają w sprawie odwołań. Samo życie.

Aby dostać się do II LO trzeba było mieć naprawdę świetne wyniki.

- Dla przykładu, w klasie biol-chem-mat ostatni na liście ma aż 168 punktów na 200 możliwych - podaje. - W mat-fiz-ang - ponad 160, mat-geogr-ang - 152, mat-fiz-inf - ponad 150, biol-chem - ponad 161.

Najbardziej obleganą była biol - chem z 81 kandydatami i biol-chem-mat z 73. To pokazuje, że młodzież jest ukierunkowana na studia związane z naukami o zdrowiu, lekarskie, farmaceutyczne, chemiczne, biologiczne itp.

Co ciekawe, w 1a 7 pierwszych zakwalifikowanych to laureaci konkursów z maksymalną liczbą punktów, w 1 d jest aż 8 takich, w innych klasach po 4-5.

Za rok dyrektor planuje zmniejszyć liczbę pierwszych klas do 7. Aby liczba wszystkich oddziałów w liceum oscylowała w granicach 28.

- Przy większej nie mieścilibyśmy się, a trzeba pamiętać, że mamy poprzedni skumulowany rocznik i, że liceum weszło w cykl 4-letni. Zatem 10 pierwszych klas to już przeszłość.

Marek Plizga, dyr. III LO podsumowuje, że 67 kandydatów musiał odrzucić, ale zostali oni przydzieleni do innych szkół. Będzie miał 7 pierwszych klas, ale w kolejnych latach chce zmniejszyć do 6, by mieć lepszy komfort pracy.

- Popularnością cieszyły się zwłaszcza klasy biologiczno - chemiczne, ale także mat-geogr-ang, czy mat-fiz-inf albo humanistyczna. W zasadzie nie mam słabej klasy, która ewidentnie odstawałaby. W każdej dolna granica to ponad 135 pkt.

W tym roku rekord zainteresowania należy do 1b biol-chem w IV LO, aż z 86 chętnymi z pierwszej preferencji. Ponadto obleganą była 1f mat-geogr-ang – 63 chętnych.

- Przyszły do nas rewelacyjne dzieci - cieszy się Danuta Stępień, dyr. IV LO w Rzeszowie. - Dolny próg punktowy ucina się na poziomie 160. Z pierwszej preferencji miałam 620 chętnych na 306 miejsc w 9 klasach po 34 osoby. Te dzieci, które się nie dostały, automatycznie zostały skierowane do innych szkół. Część planuje składać odwołania. Zobaczymy.

Dyrektorzy zwracają uwagę, że w elektronicznym systemie naboru nie było ujęte LO Sióstr Prezentek. A młodzież jednocześnie aplikowała i tam i do ich szkół. Teraz, gdy dostali się do katolickiej, będą zwalniać miejsca w miejskich ogólniakach.

Zbigniew Bury, dyr. wydziału edukacji w UM w Rzeszowie przypomina, że do 18 sierpnia jest czas na potwierdzanie woli nauki, a listy przyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia. Po tym terminie szkoły wywieszą informacje o wolnych miejscach. Wtedy też można składać odwołania od nieprzyjęcia.

Pisaliśmy, że był dramat w branżówkach z uwagi na mizerne zainteresowanie. - Na 100 procent nie powstaną w nich klasy: elektromechanik, mechanik monter maszyn i urządzeń, fryzjer, elektryk, krawiec, ogrodnik, sprzedawca, fotograf. W technikach: t. inżynierii sanitarnej, t. automatyk sterowania ruchem kolejowym, t. ogrodnik, t. ochrony środowiska i t. agrobiznesu. - Ale np. w ZSKU zaproponowano 5 klas szkoły branżowej: hydraulik, monter sieci instalacji, monter zabudowy, dekarz betoniarz zbrojarz, murarz tynkarz. Utworzymy tam jedną klasę wielozawodową.

Przypomnijmy. Branżówki przygotowały 659 miejsc, a chętnych z I preferencji zgłosiło się 138. Ogólniaki- 1873 miejsc, a chętnych było 2024. Technika - 2127 miejsc, a zgłosiło się 1511 osób.

W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do 32 klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Przemyśl zakwalifikowanych zostało 930 uczniów, w tym 441 do liceów ogólnokształcących, 375 do techników i 114 do branżowych szkół I stopnia. 70 osób nie zostało zakwalifikowanych do żadnego oddziału, natomiast w szkołach wykazanych zostało 67 wolnych miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie