Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątka na szóstkę. Oto laureaci z powiatu kieleckiego w konkursie humanistycznym dla uczniów szkół podstawowych

Bartłomiej BITNER [email protected]
Wiedza, jaką posiadają z zakresu przedmiotów humanistycznych, naprawdę robi wrażenie. Dzięki niej Agata Tomaszewska, Maja Cudzik, Klaudia Nowak, Julia Chruściak i Piotr Rysiński zostali laureatami konkursu humanistycznego.

Ważne

Ważne

Za tydzień w Echu Kieleckim przedstawimy laureatów z powiatu kieleckiego konkursu szkół podstawowych z języka angielskiego

Finał XI konkursu humanistycznego dla uczniów szkół podstawowych z całego województwa odbył się 8 marca. Zmierzyli się w nim najlepsi w dwóch poprzednich etapach, czyli 80 młodych osób z całego województwa. Tytuł laureata przypadł tym, którzy uzyskali przynajmniej 68 punktów - takich uczniów było 33. Z powiatu kieleckiego pochodzi piątka.

AGATA TOMASZEWSKA
Najwyższe miejsce spośród laureatów z naszego powiatu zajęła Agata Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Hucie Podłysicy, gmina Bieliny - siódme. Ta uczennica klasy VI jest niezwykle uzdolniona - została laureatką konkursu humanistycznego, a ponadto finalistką konkursu matematyczno-przyrodniczego. Szóstoklasistka, która w tym miesiącu skończy 13 lat, przyznaje, że test konkursowy był dość trudny, ale poradziła w nim sobie wyśmienicie. Wypracowanie oparte o biografię Sienkiewicza udało jej się napisać bezbłędnie. - Moje humanistyczne zainteresowania wynikają z zamiłowania do literatury, zaś historię polubiłam dzięki mojemu tacie, który się nią pasjonuje - mówi.
Nauczyciele charakteryzują Agatę Tomaszewską jako pracowitą, ambitną i bardzo utalentowaną uczennicę. - Moją wielką pasją jest muzyka. Od kilku lat uczę się grać na fortepianie, gram też na gitarze. Nie stronię od sportu, bo w wolnych chwilach dla relaksu gram w koszykówkę - zdradza.

MAJA CUDZIK
- Bardzo lubię czytać książki. Stąd właśnie moje zainteresowania językiem polskim, historią i sztuką - tak o sobie mówi Maja Cudzik z VI klasy Szkoły Podstawowej imienia księdza Piotra Ściegiennego w Bilczy gmina Morawica. Zajęła 16 miejsce. Był on dla niej - jak zaznacza - sprawdzianem nie tylko wiedzy, ale i wytrwałości. - Zbierając potrzebne materiały wielokrotnie odwiedzałam Muzeum Narodowe i Muzeum Diecezjalne w Kielcach, bo tam znajdowały się dzieła sztuki ujęte w regulaminie. I przede wszystkim dużo pracowałam - podkreśla.

Właśnie na pracowitość zwraca uwagę Anna Pobocha-Igniatowska, nauczycielka języka polskiego i historii, która przygotowywała Maję do konkursu. - To jej wielka cecha oprócz inteligencji i kreatywności. Poza tym Maja pięknie recytuje wiersze, w ciekawy sposób interpretuje teksty. W tym roku szkolnym została także mistrzem ortografii i zajęła pierwsze miejsce w szkolnym konkursie krasomówczym - chwali swoją uczennicę polonistka.

KLAUDIA NOWAK
Również 16 miejsce zdobyła Klaudia Nowak ze Szkoły Podstawowej w Dobrzeszowie, gmina Łopuszno. Udział w konkursie zaproponowała jej polonistka Ewa Stępień. - To ze względu na wrodzone zdolności dziewczynki w zakresie przedmiotów humanistycznych - wyjaśnia nauczycielka, pod której okiem Klaudia przygotowywała się do kolejnych etapów konkursowych.

Uczennica VI klasy pytana o odczucia związane z konkursem odpowiada, że nie był on szczególnie trudny. - Zwłaszcza pytania z historii były dla mnie bardzo łatwe. To dlatego, że uwielbiam ten przedmiot - mówi. - Nie spędzam całych dni ucząc się. Uwielbiam jeździć na rolkach i na rowerze, a zimą na nartach. Bardzo podziwiam Justynę Kowalczyk, a imponuje mi jej siła woli i to, że nigdy się nie poddaje - podkreśla.

JULIA CHRUŚCIAK
Kolejna laureatka - Julia Chruściak chodzi do klasy VIa Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II w Łopusznie. Razem z Filipem Mularczykiem, laureatem konkursu matematyczno-przyrodniczego, jest chlubą swojej placówki.

Dla Julii czas spędzony z książką jest przyjemnością. - Wie, jak się uczyć, umie korzystać z różnych źródeł wiedzy. Zadaje mądre pytania i sama próbuje znaleźć na nie odpowiedź - mówią polonistka Agnieszka Palacz, historyk Andrzej Łapot i pani od plastyki Iwona Rydz, którzy przygotowywali ją do konkursu.

Julia zajęła w nim 24 miejsce. - Jestem zwyczajną, radosną nastolatką. Lubię grać w piłkę, tańczyć na dyskotekach i rozmawiać z koleżankami. Przygotowując się do konkursu włożyłam wiele pracy i zaangażowania. Także w ferie spędzałam po kilka godzin dziennie nad notatkami. Ale opłaciło się to i dzisiaj mogę być z siebie dumna - mówi Julia Chruściak.

PIOTR RYSIŃSKI
Wiele czasu i wysiłku poświęcił też podczas przygotowań do konkursu Piotr Rysiński, szóstoklasista Szkoły Podstawowej w Kostomłotach Drugich. To chłopiec bardzo zdolny - niektórzy w szkole mówią jasno, że geniusz - ale bez pracy nie osiągnąłby takiego sukcesu. Został również laureatem konkursu matematyczno-przyrodniczego. - Nie uczy się z przymusu. Wręcz przeciwnie, zdobywanie wiedzy sprawia mu ogromną przyjemność - mówią wszystkie nauczycielki, które przygotowywały Piotra do konkursów: Iwona Benewiat-Słoń, Irena Zacharska, Magdalena Wesołowska, Ewa Kwiecień i Bożena Opalińska do matematyczno-przyrodniczego oraz Jolanta Jarząb i Lucyna Gębska do humanistycznego.

Każda z nich podkreśla, że Piotr Rysiński mimo swojej wszechstronności szczególne uzdolnienia wykazuje z przedmiotów ścisłych. - Dlatego objęty został dodatkową opieką matematyków. Chcemy, aby mógł w pełni wykorzystywać swój potencjał. Zwłaszcza, że Piotr bierze udział we wszystkich możliwych konkursach. Nie trzeba go również zachęcać do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych. To prawdziwa chluba naszej szkoły - kończą zgodnie nauczycielki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie