Sąd w Austrii skazał Fritzla w cztery dni. W Polsce taka...

  Sąd w Austrii skazał Fritzla w cztery dni. W Polsce taka sprawa trwałaby latami

  Rozmawiał Dariusz Delmanowicz

  Nowiny

  Nowiny

  Sąd w Austrii skazał Fritzla w cztery dni. W Polsce taka sprawa trwałaby latami

  ©FOT. DARIUSZ DELMANOWICZ

  Rozmowa z sędzią Lucyną Oleszek, rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Przemyślu.
  Sąd w Austrii skazał Fritzla w cztery dni. W Polsce taka sprawa trwałaby latami

  ©FOT. DARIUSZ DELMANOWICZ

  - Dziś sąd w Sankt Poelten w Austrii, po czterech dniach procesu, wydał wyrok na Jozefa Fritzla. W Polsce nawet błahe sprawy ciągną się miesiącami. Dlaczego?

  - Obowiązkiem sędziego prowadzącego jest sprawne prowadzenie procesu, w tym w miarę szybkie zebranie materiału umożliwiającego wydanie wyroku. Równocześnie przebieg postępowania sądowego przed polskimi sądami, tak w procesie karnym, jak i cywilnym, wyznaczają ściśle określone reguły.
  Każda ze stron procesu ma prawo zająć swoje stanowisko, do którego sąd ma obowiązek odnieść się. W rezultacie w wieloosobowych czy wielowątkowych sprawach ze skomplikowanym materiałem dowodowym, terminy ich rozpoznania rzeczywiście mogą się wydłużać.

  - Czy nie należałoby uprościć postępowania dowodowego, szczególnie w prawie karnym?

  Uproszczenie przy najmniej w pewnym zakresie postępowania dowodowego w sprawach karnych mogłoby przyspieszyć przebieg procesu. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze obowiązek wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy.

  Jozef Fritz, nazywany potworem z Amstetten, został skazany na dożywocie w zakładzie psychiatrycznym.  - Nie bez znaczenia dla tempa procesów pozostaje fakt, że sędziowie są obciążeni sprawami, prowadzą równocześnie kilka procesów.

  - Zapewnienie obsady orzeczniczej oraz administracyjnej, jak i warunków technicznych jest jednym z ważnych elementów sprawnego funkcjonowania sądów. Stąd stale należy dążyć np. do równomiernego obciążania sędziów.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo