Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samo zakuwanie nie daje gwarancji otrzymania pracy

Agnieszka I. Skowron
Od lewej: Piotr Ważny (student informatyki), Grzegorz Lasek, Mirosław Piwko (absolwenci) i Witold Mazurek (student elektroniki i telekomunikacji) przekonani są, że wykształcenie techniczne pomoże im w znalezieniu ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Od lewej: Piotr Ważny (student informatyki), Grzegorz Lasek, Mirosław Piwko (absolwenci) i Witold Mazurek (student elektroniki i telekomunikacji) przekonani są, że wykształcenie techniczne pomoże im w znalezieniu ciekawej i dobrze płatnej pracy. Dariusz Danek
Ukończenie wyższej uczelni nie gwarantuje pracy ani dobrych zarobków. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba wykazać się czymś więcej, a także być przygotowanym na ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji.

Dobrze jest wiedzieć, jakie się ma pasje, w czym się jest dobrym. Ale dobrze też sprawdzić, jak wygląda konfrontacja naszej pasji z sytuacją na rynku pracy, czy jest jakaś możliwość połączenia pasji z zarabianiem pieniędzy. Warto zastanowić się, z czym związany będzie nasz przyszły zawód. Nie powinniśmy żyć wyobrażeniami o przyszłym zawodzie - mówi Katarzyna Kędzior-Łątka, doradca zawodowy z Rzeszowa.

- Rzadko kto wybiera zaraz po szkole średniej kierunek studiów, chłodno kalkulując sytuację na rynku pracy. Jest się na to stanowczo za młodym. Decyduje tutaj pasja i zainteresowania - mówią zgodnie studenci i absolwenci kierunków technicznych Politechniki Rzeszowskiej.

Kierunki techniczne wciąż w cenie

Ukończenie studiów nie jest już gwarantem zatrudnienia. Jednak ciągle pod tym względem prym wiodą uczelnie techniczne. Ich absolwenci mają większe szanse na dobrze płatne zajęcie.

- Kierunki techniczne są ważne na Podkarpaciu z tego względu, że na przestrzeni lat ulokowało się tutaj bardzo dużo firm z branży przemysłowej. Rynek pracy zatem otwiera się na absolwentów, na osoby z dużym doświadczeniem - mówi Mirosław Piwko, absolwent Politechniki Rzeszowskiej, pracownik WSK PZL-Rzeszów.

- Kiedy byłem świeżo upieczonym absolwentem, tylko 2 firmy oferowały staże absolwenckie. W tej chwili mamy już kilkanaście firm, które najlepszych studentów angażują w swoją pracę i tym samym przygotowują ich do zawodu. To jest szansa dla nich na rozwój i późniejsze zatrudnienie.

- Kierunki techniczne mają przyszłość z tej prostej przyczyny, że wszelkie procesy w firmach są zautomatyzowane - dodaje Grzegorz Lasek, tegoroczny absolwent PRz.

Praktyka najważniejsza

Przed potencjalnym pracodawcą trzeba wykazać się teraz zdecydowanie czymś więcej niż tylko tytułem uzyskanym po obronieniu pracy magisterskiej.

- W tym momencie na uczelniach jest więcej praktyk niż kiedyś. Jest to dobre zjawisko, bo każda forma aktywności związanej z pracą podczas studiów rozwija, np. przedsiębiorczość, uczy, jak odnajdywać się w nowych sytuacjach. Także dorywcze prace w barach, restauracjach czy sprzedaży rozwijają w każdym nowe, niezbędne umiejętności - mówi doradca zawodowy.

- Trzeba pamiętać, że szanse na bardzo dobre zatrudnienie ma jedynie elita studentów, która zrozumiała już na pierwszym etapie nauki, że w czasie studiów trzeba podjąć dodatkowy trud i wysiłek. Nie tylko wiedza teoretyczna, ale i angażowanie się w koła naukowe, realizacja nadprogramowych projektów otwierają drzwi wielkich przedsiębiorstw. Ważny jest też język obcy, gdyż na ogół firmy przemysłowe mają zasięg ogólnoświatowy. W tej chwili na Podkarpaciu jest ponad 150 wolnych miejsc pracy, ale są to stanowiska wymagające, np. wiedzy w obszarze projektowania, na które zwyczajnie brakuje wykwalifikowanych pracowników - mówi Roman Tabisz, pełnomocnik rektora ds. umów dotyczących praktyk i staży zawodowych studentów wydziału elektrotechniki i informatyki PRz.

- Moja firma (WSK-PZL) poszukuje już pracowników w innych województwach naszego kraju, gdyż na Podkarpaciu brakuje wyspecjalizowanych w danej dziedzinie ludzi. Taka sytuacja jest dużą szansą dla studentów, którzy mogą się wykazać i z czasem zostać w przedsiębiorstwie na stałe. W CV już nie wystarczy napisać: wykształcenie wyższe techniczne. Kandydata musi wyróżniać doświadczenie, także to zdobyte podczas studiów - mówi Mirosław Piwko.

Trzeba wyznaczyć sobie cele

Teoretycznie w każdej dziedzinie można osiągnąć sukces, jednak wymaga to wielu pokładów cierpliwości i samodyscypliny. Pasja i zainteresowania też nie są bez znaczenia, gdyż to dzięki nim mamy większą ochotę zgłębiać tajniki danego zagadnienia. Mimo że rynek pracy pozostawia wciąż wiele do życzenia, doradcy zawodowi podkreślają, że warto wyznaczyć sobie cele i dążyć do nich, nawet gdy obecnie wykonywane zajęcie nam nie odpowiada.

- Nie możemy powiedzieć, że posiadając aktualnie to lub inne wykształcenie oraz zasób wiedzy i umiejętności, na pewno znajdziemy satysfakcjonujące i dobrze płatne zajęcie. Musimy bacznie obserwować rynek pracy. Tendencje na nim są niezwykle zmienne. Nie wystarcza już, że uzyskamy raz kwalifikacje. Na każdym etapie życia zawodowego pogłębiamy je i zdobywamy nowe - podsumowuje Katarzyna Kędzior-Łątka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24