Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy rozpoczęły akcję sadzenia drzew i krzewów miododajnych

apl
Fot. Krzysztof Kapica
To już ósma, doroczna taka inicjatywa, zainicjowana przez samorząd województwa. Rośliny mają wzbogacić tzw. pożytek dla pszczół, ale też stanowić element działań proekologicznych.

Tegoroczną akcję zainicjowano w połowie października, kiedy przez budynkiem urzędu marszałkowskiego symboliczne przekazano sadzonki przedstawicielom samorządów, uczestniczących w projekcie. Faktycznie akcja sadzenia drzew i krzewów na terenie gmin rozpoczęła się dopiero teraz i uczestniczą w niej 92 podkarpackie samorządy. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim” jest częścią szerszego kampanii informacyjno – edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”.

Gmina Czarna (pow. łańcucki) uczestniczy w tym projekcie od kilku lat. Właśnie posadziła 50 sadzonek na gruntach gminnych, wskazanych, jako tereny zielone. W akcji czynnie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WIR – Kopernik.

Gmina Tyczyn otrzymała tego roku 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych, z których 20 sadzonek lipy i 10 robinii akacjowej oraz 20 sadzonek krzewów miododajnych: 10 krzewuszki i 10 berberysa. Trafiły na gminną działkę w Hermanowej, nieopodal cmentarza.

Gmina Dębica zlokalizowała sobie miejsce akcji w Stasiówce, gdzie przy budynku miejscowej szkoły stanęło 30 nowych roślin miododajnych - lip, klonów pospolitych i klonów jaworowych oraz 20 krzewów pęcherznicy kalinolistnej.

Flora w gminie Nozdrzec wzbogaci się dzięki programowi o 30 drzew miododajnych, wśród których są lipy i robinie akacjowej oraz 20 sadzonek krzewów (pęcherznica żółtolistna, pęcherznica czerwonolistna, tawuła japońska, krzewuszka oraz berberys). Drzewa trafiły do Hłódna, zaś krzewy zostały posadzone koło Domu Strażaka w Warze, przy Środowiskowym Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach, oraz przy Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach. Nasadzeń dokonali urzędnicy gminni.

W poprzednich siedmiu edycjach projektu posadzono łącznie 45 tys. roślin, rok 2022 przyniósł kolejne 5400. Koszt ośmiu lat tej akcji wynosi 670 tys. zł, w znacznym stopniu sfinansował go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24