Samorządy walczą o pieniądze utracone w wyniku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

Sabina Tworek
Sabina Tworek
K.Kapica
Związek Samorządów Polskich złożył kilka dni temu wniosek do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Domaga się pełnej refundacji utraconych w wyniku przymusowej restrukturyzacji PBS środków.

Pieniądze dla 34 poszkodowanych samorządów miałyby pochodzić z rezerwy części ogólnej subwencji wyrównawczej.

Inicjatorką pisma jest Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe, członek Związku Samorządów Polskich.

– W związku z trudną sytuacją finansową gmin i powiatów, utworzyliśmy grupę „Poszkodowani PBS”, której celem jest wspólne wypracowanie rozwiązań, aby odzyskać utracone pieniądze – tłumaczy Dorota Chilik. – 29 stycznia wysłaliśmy w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, skierowane do wiadomości m.in. kancelarii prezydenta RP, marszałka sejmu i senatu, Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobro, Mariana Banasia, rzecznika spraw obywatelskich, wojewody i marszałka podkarpackiego, posłów i sanatorów z woj. podkarpackiego.

Poszkodowani restrukturyzacją PBS zgłosili sprawę do prokuratury krajowej, z czego ta, skierowała sprawę do prokuratury regionalnej.

– Każdy z samorządów działa również na własną rękę – zaznacza wójt Miejsca Piastowego. – Brakuje nam pieniędzy, a sytuacja z dnia na dzień staje się cięższa. Aktualna walka z koronawirusem pochłania dodatkowe fundusze, może się więc okazać, że już niedługo braknie nam środków na bieżące opłaty.

Jednostki samorządu terytorialnego utraciły ok. 82 mln złotych

Przymusowa restrukturyzacja PBS dotknęła 34 samorządy, które utraciły 43 proc. pieniędzy ulokowanych na kontach bankowych w PBS w Sanoku, łącznie ok. 82 mln złotych. Jedynie klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa odzyskały swoje pieniądze w całości. 57,4 proc. pieniędzy samorządów zostało przeniesionych do Banku Nowego BFG S.A. W przypadku upadłości PBS, jednostki samorządu terytorialnego musiałyby się liczyć z dużo większymi stratami.

– Utracone środki miały służyć do realizacji zadań własnych i zleconych, m.in. były to dotacje na zasiłki stałe i okresowe, wypłatę świadczeń 500 plus, świadczeń rodzinnych, usługi specjalistyczne oraz na realizację projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – wylicza w piśmie Adam Ciszkowski, prezes Związku Samorządów Polskich. – Decyzja o umorzeniu, czyli tak naprawdę o bezpowrotnej utracie blisko 43 proc. zgromadzonych na rachunkach przez jednostki samorządu terytorialnego publicznych środków finansowych, jest w istocie wyrokiem skazującym dotknięte nią samorządy lokalne na walkę o przetrwanie i wieloletnią wegetację.

Związek Samorządów Polskich apeluje o jak najszybsze podjęcie decyzji o przyznaniu refundacji utraconych pieniędzy, co uchroni włodarzy gmin i powiatów przed ponoszeniem dodatkowych kosztów i umożliwi tym samym, realizację zaplanowanych wcześniej inwestycji. Dodatkowo Związek wnioskuje o rozpoczęcie prac związanych ze zmianą przepisów, prosząc, aby Bankowym Funduszem Gwarancyjnym były objęte również środki publiczne samorządów.

Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiesław

Sprawdzić oświadczenia majątkowe zarządu UM i innych pracowników oraz zarządu banku PBS Sanok oraz członków Rady Nadzorczej i wyciagnać wnioski.Zapewne ktoś swiadomie zadołował bank PBS przez udzielanie kredytów hipotecznych na fikcyjne zabezpieczenia.

G
Gość

Te "utracone" pieniądze do kogoś trafiły, one nie znikły...

w
waldek

A może warto sprawdzić kto był w zarządzie tego banku czy nie było tam na dwóch etatach takich co byli również zatrudnieni w instytucjach zależnych od urzędach za czasów Po-PSL.A przecież to jest niezgodne z przepisami prawa tylko nikt tych zachowań nie kontrolował podobnie jak oświadczenia majątkowe.W SKOK Wołomin to chyba byli agencji służb z czasów PRL otrzymywali toksyczne kredyty po znajomościach.Może tu w tym banku były podobne praktyki ale to należy do obecnych służb tylko czy jest zezwolenie od góry.

W
Władek

Może depozytariusze tego banku którzy stracili zgromadzone środki finansowe jakie mieli na kontach powinny wiedzieć kto w tym banku z zarządu udzielał toksycznych kredytów hipotecznych inwestorom pod budowę i rozbudowę m.in centów handlowych .Niektórzy chyba byli informowani że bank PBS Sanok ma dużo toksycznych kredytów skoro byli tacy np z Łańcuta którzy zmienili bank pod koniec roku.

G
Gość

Jaka walka gdzie policja aby rozgonić to bydłó przed bankiem jak się boją wirusa niech mi dadzą pałe i pismą sam ich rozwalę mam udziały i Ja je mam mieć a nie oszołomy z PIS

G
Gość

TO DLATEGO ŻE OBYWATELE TYCH TERENÓW GŁOSOWAŁY NA PIS.MOŻE IM KASA POTRZEBNA NA KIEŁBASĘ WYBORCZĄ .TĄ SPRAWĄ WINIEN ZAJĄĆ SIĘ PAN PREZES BANAŚ .TYLKO ON JEST WIARYGODNEGO DOCHODZENIA PRAWDY

P
PBS gate

Zaznaczam, sprawa dotyczy nie tylko samorządów. BFG nie dotrzymał ustawowego obiowiazku i nie wypłacił należnych przedsiębiorstwom środków.

Jak długo organy ścigania podejmą właściwe działania i opinia publiczna pozna sytuację?

j
jan

Co zrobili dotychczas prokuratorzy oraz służby CBA chyba do tego powołane.Mija już chyba 2 miesiąc i zadnych wyników chyba że służby działaja tylko na zlecenie od góry.

P
PBS gate

Bfg zasłania się wyłącznie rzecznikami prasowymi, to tylko fasadowe działania i zapewnianie, że panują nad sytuacją. Nie odpowiadają na pisma, łamiąc ustawowy obowiązek. Poza sytuacją poszkodowanych samorządów, które rzeczywiście nie są chronione w ustawie, okraszone zostały firmy którym zatrzymano środki, kwalifikując m.in. firmy zatrudniające kilka osób jako duże przedsiębiorstwa (zatrudnienia. Powyżej 250 osób). Szanowni Państwo, mamy do czynienia z czymś poważniejszym niż powodem do utarczek, jakie niektórzy sobie urządzają tutaj. Sprawa jest niezwykle poważna ponieważ wskazuje na pozostawienie kryminalnego procederu przez organy ścigania, jak i inne instytucje. Proszę o merytoryczny głos kogos, kto zna sprawę bliżej.

n
nowy wójt

Pani wójt taka mądra po szkodzie a przed szkodą co ?

Muzyka grała do końca na tonącym Tytanicu a samorządowcy pląsali razem z bezradną załogą

G
Gość

Ten rząd ma to głęboko w d...

Skoki Wołomin, SK Bank i cisza...

o
olek

W Chinach albo w Japonii to taki zarząd banku już dawno był by w wiezieniu albo przepraszali by na kolanach lub ,,sepuku,,. A w Polsce nawet nikt z zarządu nie przeprosił oszukanych bo się zawsze oszustom udawało okradać mieszkańców bo sądy są przekupne i bardzo pobłażliwe dla ,,profesjonalnych oszustów,,.

G
Gość
25 marca, 13:21, Liza:

Dlaczego z naszych budżetowych pieniędzy mamy finansować złodziei z Sanoka. Chcemy jako społeczeństwo wiedzieć co się stało z utraconymi pieniędzmi i kto za to odpowiada. Jedno jest pewne nie jest to rząd. Poza tym jacy rozsądni samorządowcy zakładali konta w takim banku od wielu miesięcy wiadomo było że to wydmuszka panią prezes taką mało poważną

Wyrok powinien być za to że: szefostwo banku czekało do stycznia jak wpłyną pieniądze jednostek budżetowych aby zbankrutować "taniej" na koszt państwa/obywatela. Już chwile było wiadomo że "to lipa jest" jak mawiał Józef Bąk. A samorządowcy wyboru nie mieli - był przetarg - wydmuszka dała najtaniej, inaczej wybrać nie mogli bo prawo by złamali.

L
Liza

Dlaczego z naszych budżetowych pieniędzy mamy finansować złodziei z Sanoka. Chcemy jako społeczeństwo wiedzieć co się stało z utraconymi pieniędzmi i kto za to odpowiada. Jedno jest pewne nie jest to rząd. Poza tym jacy rozsądni samorządowcy zakładali konta w takim banku od wielu miesięcy wiadomo było że to wydmuszka panią prezes taką mało poważną

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie