Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid ostrzega przed polio. Są przypadki choroby tuż za wschodnią granicą

Ewa Kurzyńska
Dwa przypadki tej groźnej choroby wirusowej stwierdzono w sąsiedniej Ukrainie.

Nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego - Medina - tak inaczej określa się polio. To wysoce zakaźna choroba wywoływana przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5 roku życia. Jednak, jak ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek.

Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową, przez bliską styczność z chorym, a także przez przedmioty skażone wydzielinami z gardła lub kałem, żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami. U części chorych, na skutek infekcji, dochodzi do porażeń mięśni i niedowładów, które mogą być trwałe.

Przed polio chroni szczepionka, która jest w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Podstawowy schemat, obejmujący podanie trzech dawek szczepionki, powinien być zakończony przed ukończeniem przez dziecko 14 miesiąca życia. Szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno mieć miejsce w 6 roku życia.

System działa. Jak wylicza GIS poziom uodpornienia na poliomyelitis u dzieci powyżej 2 r. ż. mieści się w przedziale 99,3 - 99,9 proc. O ile jednak najmłodsi, młodzież oraz młodzi dorośli są zabezpieczeni, to nie jest to już tak oczywiste w przypadku osób starszych.

- Odporność, zyskana dzięki serii szczepień, chroni dobrze przez wiele lat. Niemniej, według różnych badań, poziom wytworzonych przez organizm przeciwciał spada po 40 roku życia. I w razie kontaktu z wirusem może nie wystarczyć, by uchronić przed zachorowaniem - ostrzega lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog i pediatra.

Ryzyko zachorowania jest większe także u osób młodszych, które nie otrzymały wszystkich dawek szczepionki, bo np. rodzice byli przeciwni szczepieniom. Co wówczas robić? Wyjście jest proste: wskazane jest uzupełnienie szczepień. Taką ewentualność powinny rozważyć także osoby po 40 r. ż., które podróżują na Ukrainę lub mają kontakt z obywatelami tego kraju.

- W przypadku dorosłych pacjentów zalecana jest jedna, przypominająca dawka szczepionki. Podaje się ją domięśniowo - wyjaśnia doktor Janusz Kaliszczak. Koszt takiej szczepionki to ok. osiemdziesiąt zł.

Z lekarzem najlepiej skontaktować się nie później niż 6 - 8 tyg. przed planowaną podróżą. Jeżeli mamy wątpliwości, warto wiedzieć, że w 2014 r. zaledwie 50 proc. dzieci na Ukrainie było w pełni zaszczepionych przeciwko polio.

- Zresztą polio to choroba, która występuje wciąż np.w Indiach i kilku krajach sąsiednich, a także w Afryce Północnej. Podejmowane od kilku dekad próby wykorzenienia tej choroby, niestety, nie powiodły się - dodaje Janusz Kaliszczak.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), na Ukrainie potwierdzono w ostatnim czasie dwa przypadki zakażenia polio. Zachorowania dotyczyły dwójki dzieci: 4-letniego oraz 10-miesięcznego, u których stwierdzono objawy paraliżu.

- Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią - czytamy na stronie GIS.

Prognozy nie napawają optymizmem. Biorąc pod uwagę niski poziom zaszczepienia na terenie Ukrainy, ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się w tym kraju wirusa polio uznawane jest za wysokie. Aby powstrzymać ekspansję tej groźnej choroby, planowane są uzupełniające szczepienia. Akcja ma się odbyć na szeroko zakrojoną skalę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24