Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzka pomoc

WACŁAW BURZMIŃSKI
Wiizowy obowiązek nie zahamował współpracy Jarosławia z Jaworowem.
Wiizowy obowiązek nie zahamował współpracy Jarosławia z Jaworowem. NORBERT ZIĘTAL
JAROSŁAW. Mimo wprowadzenia wiz, przygraniczna współpraca tego powiatu z rejonem jaworowskim na Ukrainie nadal rozwija się pomyślnie w wielu dziedzinach.

- Ostatnio zakończył się program "Przemiany w regionie" RITA, finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Edukacji dla Demokracji - mówi Halina Dryla, naczelnik Wydziału Promocji, Gospodarki Powiatu i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. - Jego celem było przekazanie naszych doświadczeń, głównie w rolnictwie, sadownictwie i przetwórstwie rolno- spożywczym ukraińskim partnerom.

Interesuje ich rolnictwo

Od maja w jarosławskim powiecie przebywało dziesięć grup rolników i producentów z rejonu jaworowskiego, którzy zwiedzili gospodarstwa, stacje szkółkarskie, centrale nasienne. Wprowadzenie wiz dla obywateli Ukrainy, na szczęście, nie zahamowało współpracy przygranicznej, prowadzonej przez te samorządy od kilku lat. Obie strony zawczasu zadbały, aby nie było problemów z ich otrzymaniem. Konsulat Poski we Lwowie ma listę osób, które utrzymują gospodarcze kontakty. Są one załatwiane poza kolejnością.
Podczas ostatniego pobytu na jarosławskiej ziemi delegacja z Jaworowa zwiedziła fabrykę mini techniki dla gospodarstwa rolnego, nowy kompleks szklarni, wzorcowe gospodarstwo rolne. Ukraińcy byli zaskoczeni tym, że w tak dużych gospodarstwach zatrudniony jest tylko gospodarz z rodziną oraz jeden pracownik. Jarosławska służba doradcza poinformowała gości, że od 2004 roku w Polsce będą dotowane uprawy pszenicy, kukurydzy, buraka cukrowego i lnu. Dotacje zostaną przyznane w zależności od posiadanych hektarów upraw. Jeśli rolnik hoduje bydło rogate, to wówczas bierze się pod uwagę powierzchnię łąk i pastwisk.

Przejmą to, co najlepsze

- Nasi rolnicy przekonują się, że aby mieć dochodowe gospodarstwo, to musi ono mieć co najmniej 50 hektarów - potwierdzają w jarosławskim starostwie. - Dlatego w najbliższej przyszłości będą tworzone specjalne programy rozwoju dużych gospodarstw rolnych. Ta problematyka interesuje także ukraińską stronę.
- Ze wszystkiego, co zobaczyliśmy w Polsce, wyciągniemy wnioski - powiedział Roman Kawećkyj, główny specjalista kierownictwa gospodarstw wiejskich w Jaworowie. - Przejmiemy to, co najlepsze. Musimy przede wszystkim nauczyć się odpowiedzialności w stosunku do pracy.
Strona jaworowska nie chce być tylko biernym odbiorcą. Przygotowała już swój projekt, który jest kontynuacją programu RITA. Będzie on realizowany przy Pomocy jarosławskiego Biura Współpracy Transgranicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24