NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  SBU dla Nowin o powodach zakazu wjazdu na Ukrainę dla...

  SBU dla Nowin o powodach zakazu wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Prezydent Przemyśla Robert Choma ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę.

  Prezydent Przemyśla Robert Choma ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę. ©Norbert Ziętal

  W pisemnej odpowiedzi dla Nowin Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wyjaśnia powody wydania zakazu wjazdu na Ukrainę dla Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla.
  Prezydent Przemyśla Robert Choma ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę.

  Prezydent Przemyśla Robert Choma ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę. ©Norbert Ziętal

  - Pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy została wydany 12 grudnia 2016 r. - w pisemnej odpowiedzi dla Nowin podaje Ołena Hitlańska, rzecznik SBU. To właśnie ta służba wydała zakaz wjazdu. Dlaczego?

  - Zakaz został wydany w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa oraz niedopuszczenia do wyrządzenia szkody jego narodowym interesom. Decyzję o zakazie wjazdu na Ukrainę danej osobie podejmuje się w przypadku, jeżeli występują wystarczające informacje, uzyskane w określonym ustawą trybie, o faktach dokonania przez nią społecznie niebezpiecznych działań, niezależnie od terytorium, na którym je dokonano, a które są sprzeczne z interesami zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy - dodaje Hitlańska.

  Nie precyzuje jednak o jakie konkretnie zastrzeżenia chodzi.
  Zakaz został wydany dwa dni po przejściu ulicami Przemyśla patriotycznego Marszu Pamięci Orląt Przemyskich. Upamiętnia on udział przemyskiej młodzieży w walkach z Ukraińcami w 1918 r. Prezydent Przemyśla objął nad patronat nad marszem, a także wziął w nim udział.

  Prezydent Przemyśla nie jest pierwszym przemyślaninem, który ze względów politycznych otrzymał zakaz wjazdu na Ukrainę. W 2001 r. taka sankcja dotknęła Stanisława Żółkiewicza, pierwszego po 1989 r. wicewojewodę przemyskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Obrony Pamięci Orląt Przemyskich.

  Trwa zbiórka podpisów pod listem do premier Beaty Szydło w sprawie zakazu wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla. Jaki pierwsi, pod listem podpisali się samorządowcy z powiatu przemyskiego. Dołączyli przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych. Sygnatariusze listu wyrażają swoje oburzenie i dezaprobatę wobec wydania dla prezydenta Przemyśla zakazu wjazdu na Ukrainę. Zwracają się o podjęcie zdecydowanych i stanowczych kroków wobec władz i służb Ukrainy odpowiedzialnych za wydanie tej decyzji i zażądanie wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

  - Apelujemy także o skierowanie szczególnej uwagi służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa na nasz region, gdyż wydarzenia, jakie mają miejsce od kilku miesięcy, budzą nasz w pełni uzasadniony niepokój - piszą samorządowcy.

  Pod listem podpisują się mieszkańcy. Kopia pisma do premier jest dostępna na stronie „Patriotyczny Przemyśl” na Facebooku. Można je stamtąd skopiować na komputer, wydrukować i podpisać.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (58)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (58) forum.nowiny24.pl

  O hejcie w internecie i mowie nienawiści

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO