Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schron z czasów zimnej wojny w Przemyślu będzie dostępny dla turystów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od poniedziałki, 16 maja, schron kierowania obrona cywilną w Przemyślu będzie dostępny dla turystów. Nz. Mirosław Majkowski, prezes PSRH "X D.O.K."
Od poniedziałki, 16 maja, schron kierowania obrona cywilną w Przemyślu będzie dostępny dla turystów. Nz. Mirosław Majkowski, prezes PSRH "X D.O.K." Norbert Ziętal
Wybudowany w 1966 r., pod Szkołą Podstawową nr 14, głównie na potrzeby zimnej wojny, przez kilkadziesiąt lat był tajny. Teraz schron będzie jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Przemyśla. Będzie go można zwiedzić od 16 maja.

Wejścia do schronu bronią potężne, stalowe drzwi. W środku jest ich więcej, odgradzają każde pomieszczenie. Drugie wyjście, awaryjne, znajduje się pod „grzybkiem” na boisku szkolnym SP 14, obok placu zabaw.

Niczym muzeum zimnej wojny

- Właśnie kończymy ostatnie prace adaptacyjne we wnętrzu Schronu Kierowania Obroną Cywilną. Już w najbliższy poniedziałek będzie dostępny dla turystów. Chcemy, aby ten obiekt, relikt zimnej wojny, dzisiaj służył celom poznawczym, edukacyjnym, wystawienniczym. Będzie to swego rodzaju muzeum zimnej wojny, jeszcze bez oficjalnego statusu muzeum - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K”.

Od prezydenta Przemyśla i podległej mu SP 14, stowarzyszenie otrzymało schron w użyczenie. Wnętrze wymagało sporego remontu, który trwał kilka miesięcy. Obecnie jest urządzone tak, aby maksymalnie przybliżało okres zimnej wojny. Są ostrzeżenia o skutkach wybuchów atomowych, instrukcje jak należy się zachowywać w razie skażenia.

Udało się odtworzyć stanowisko kierowania obroną cywilną, łącznie ze schematem powiadamiania o zagrożeniu ważnych instytucji i strategicznych zakładach produkcyjnych w mieście i okolicy. Jest pomieszczenie radiooperatora, miejsca zebrań i wypoczynku załogi schronu z oryginalnymi pryczami. Zachowały się również oryginalne filtry, agregat prądotwórczy, centrale telefoniczne. Jest kuchnia, łazienka z prysznicem i ubikacje. Jest pomieszczenie i miejsce pracy kancelarzysty. Rekonstruktorom udało się zgromadzić sporo dawnego sprzętu, część to oryginalne rzeczy, który faktycznie znajdowały się w schronie.

Na odwiedzających czeka multimedialna niespodzianka, związana z wyjściem awaryjnym, do którego widzowie zostaną skierowani po „ataku nuklearnym”. W schronie będzie znajdować się „załoga”, czyli odpowiednio ubrane manekiny oraz przewodnicy.

Wszyscy mogą zwiedzić schron, także dzieci

- Chcemy uzmysłowić ludziom, co działo się przez kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie światowej. Jak wielkie zagrożenie te czasy przynosiły i żeby ludzie sami sobie odpowiedzieli na pytanie, czy ta zimna wojna na pewno się skończyła, porównując fakty z historii z tym, co dzieje się obecnie - mówi pan Mirosław.

Schron pod szkołą był wykorzystywany także kilka lat po upadku PRL, jednak przez kilkanaście kolejnych lat stał pusty. Rok temu został na jeden dzień udostępniony turystom. Zainteresowanie było ogromne.

- Zapraszamy turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, w tym szkolne. Także dzieci z dorosłymi opiekunami. Mamy różne scenariusze wizyt, w zależności od wieku zwiedzających. Ze względu na ograniczone miejsce w środku, możemy oprowadzać określoną ilość osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze rezerwowanie przez naszą stronę internetową

www.schron.webfabryka.pl

dnia i godziny zwiedzania - zachęca pan Mirosław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24