Ścieżki rowerowe w woj. podkarpackim. Gdzie na weekend 23 - 24 października? Podpowiedzi jednodniowych wypraw

Newsroom 360
Newsroom 360
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w woj. podkarpackim
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w woj. podkarpackim gettyimages.com/straga
Rozważasz trasę rowerową w woj. podkarpackim? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 23 - 24 października mamy 10 ciekawych tras. Są różne pod względem trudności czy długości, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 10 tras na wycieczkę rowerową w woj. podkarpackim. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w woj. podkarpackim proponujemy na weekend 23 - 24 października.

Trasy rowerowe po woj. podkarpackim

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. podkarpackim, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 23 października w woj. podkarpackim ma być 14°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 20%. W niedzielę 24 października w woj. podkarpackim ma być od 9°C do 14°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 20%.

🚲 Trasa rowerowa: Kościół w Tomaszowie

 • Początek trasy: Lubaczów
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 32,66 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 2 min.
 • Przewyższenia: 69 m
 • Suma podjazdów: 132 m
 • Suma zjazdów: 125 m

Trasę dla rowerzystów poleca Stokrotka21

Trasa do Tomaszowa biegnie asfaltową ścieżką rowerową przy poboczu szosy. Nie polecam jej do jazdy z dziećmi zarówno ze względu na długość jak i na bliskość jadących samochodów. Celem trasy jest kościół Modrzewiowy pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Tomaszowie Lubelskim. Zbudowany w latach 1627-1629 przez Tomasza Zamojskiego. Przebudowany w 1727r. Dzwonnica z XVIII w. Do Tomaszowa można przedostać się również bezpieczną drogą w części szutrową i gruntową przez Maziły. Atrakcją tej trasy jest stadnina Rogowe Kopce.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 19 Z Krosna na Pogórze Dynowskie

 • Początek trasy: Jedlicze
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 33,37 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 5 min.
 • Przewyższenia: 268 m
 • Suma podjazdów: 667 m
 • Suma zjazdów: 667 m

Rowerzystom trasę poleca UM_Podkarpackie

Urozmaicona, a przy tym widokowa trasa poprowadzona przez obszar Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej i Pogórza Dynowskiego. Częściowo pojedziemy przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Po drodze czeka nas wymagający podjazd na Dział. Startujemy w Krośnie. Parkingi znajdziemy m.in. przy ul. Legionów. Nieopodal znajduje się rynek, który warto odwiedzić . Ulicami Legionów, a następnie St. Okrzei i Prządki wyjeżdżamy z miasta, kierując się na północ. Do drogi wojewódzkiej zaprowadzi nas ul. Graniczna. Przecinamy ruchliwą szosę i zmierzamy do Korczyny. W centrum dużej wsi znajduje się okazała świątynia, pełniąca rolę sanktuarium. Z rynku, ul. Pigonia jedziemy w stronę kolejnej miejscowości. Przed nami widokowy odcinek zakończony zjazdem do zabytkowego dworu , który pełni obecnie funkcje hotelowe. Mijając po lewej park dworski, kierujemy się na północ. Rozpoczynamy podjazd. Za cmentarzem skręcamy w prawo, a następnie w lewo. Po krótkim zjeździe, kontynuujemy mozolną wspinaczkę na Dział. Po drodze mijamy winnicę. Towarzyszyć nam będą atrakcyjne widoki w kierunku południowym. Na zboczu Działu znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa . Kolejna część naszej trasy to naprzemienne łagodne zjazdy i podjazdy w usianym skałkami, zalesionym terenie Sokolego Grzbietu. Przed kościołem w Czarnorzekach skręcamy w lewo. Przecinamy drogę wojewódzką nr 991 i zmierzamy w kierunku zamku Kamieniec . Po jednym kilometrze odbijamy w prawo i wąskim asfaltem zjeżdżamy do centrum Odrzykonia. Za kościołem, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a po 2,5 km w prawo. Stąd już droga zaprowadzi nas do Krosna.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Rynek w Krośnie – otaczają zabytkowe kamienice z charakterystycznymi renesansowymi arkadowymi podcieniami. Pochodzą one z różnych okresów. Najstarsza z nich, kamienica wójtowska (Rynek 7), datowana jest na koniec XV w. Na płycie rynku znajduje się podświetlana nocą fontanna, która kształtem przypomina kwiat.

Sanktuarium św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie – przedmiotem kultu są relikwie duchownego pochodzącego z Korczyny, fundatora tutejszej świątyni. Znajdują się one w neogotyckim kościele wzniesionym w latach 1910–1914.

Dwór Kombornia – to część zabytkowego zespołu dworsko-parkowego, którego historia sięga XVI w. W stylizowanych wnętrzach dawnego dworu mieści się luksusowy hotel. Dodatkowo, w otoczeniu pięknie zadbanego parku, znajdują się ruiny spichlerza, winnica oraz drugi hotel z Salonem Win Karpackich.

Wieża widokowa na Dziale – wysoki na 13 m obiekt wyglądem nawiązuje do architektury i kamieniarskich tradycji okolicy. Z tarasu podziwiać można rozległe panoramy na pasmo pogórzy, Beskid Niski, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

Ruiny XVI-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu – znajdują się na kamiennym wzgórzu (452 m n.p.m.) górującym nad doliną Wisłoka. Jego początki sięgają 1348 r., czyli czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Dzieje twierdzy były inspiracją wielu utworów literackich, m.in. Zemsty Aleksandra Fredry. Do dziś zachowały się fragmenty murów zamku górnego i średniego, portal oraz część murów obwodowych. Mieszczą się tu: Muzeum Zamkowe, sala tortur oraz Pracownia Ceramiki Zamkowej.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Centralny Rowerowy Szlak Roztocza

 • Początek trasy: Cieszanów
 • Stopień trudności: 3
 • Dystans: 90,75 km
 • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 40 min.
 • Przewyższenia: 117 m
 • Suma podjazdów: 367 m
 • Suma zjazdów: 350 m

Trasę dla rowerzystów poleca Stokrotka21

Centralny Rowerowy Szlak Roztocza od Zwierzyńca do Horyńca.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 9 "Z Tyrawy Wołoskiej wokół Działu"

 • Początek trasy: Zagórz
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 32,74 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 3 min.
 • Przewyższenia: 201 m
 • Suma podjazdów: 619 m
 • Suma zjazdów: 621 m

Rowerzystom trasę poleca UM_Podkarpackie

Jedna z dwóch proponowanych tras w Górach Sanocko-Turczańskich. Prowadzi prawie w całości asfaltami, tylko jeden krótki odcinek wiedzie drogą szutrową. Pojedziemy głównie dolinami potoków, wśród których skryły się drewniane kościoły i cerkwie. Po drodze czekają nas długie, ale niezbyt strome podjazdy i zjazdy. Startujemy z Tyrawy Wołoskiej położonej przy drodze krajowej nr 28. Duży parking znajduje się przy kościele pw. św. Mikołaja. Jedziemy w stronę Rakowej. We wsi, po drugiej stronie potoku, znajduje się trudno dostępna, dawna drewniana cerkiew z XIX w. Kolejną zabytkową świątynię zobaczymy w Paszowej. Jedziemy cały czas prosto. Przed nami podjazd, a następnie zjazd do Wańkowej. Na skrzyżowaniu polecamy odbić na chwilę w prawo, do dawnej koziarni, by spróbować słynnych Nikosowych serów. Wracamy do skrzyżowania i jedziemy główną drogą, mijając po lewej, ładnie usytuowaną na wzgórzu, dawną cerkiew. Przejeżdżamy przez znaną z tradycji naftowych, Ropienkę. Znajdują się tu dawna kopalnia ropy naftowej i neogotycki kościół z końca XIX w. W górnej części wsi – drewniana XIX-wieczna kaplica grobowa Wierzbickich. Świątynia jest obecnie nieużytkowana. W jej wnętrzu nie zachowało się dawne wyposażenie. Wracamy 150 m i skręcamy w prawo, do Zawadki. Przed nami krótki podjazd, a następnie długi zjazd. Na końcu wsi dostrzeżemy, widoczną z daleka, smukłą wieżę drewnianego kościółka. Świątynia ulokowana jest nieco na uboczu, na niewielkim wzgórzu. Warto odwiedzić to urokliwe miejsce. Kolejny fragment trasy to przyjemny przejazd doliną, częściowo drogą szutrową z dwoma brodami. W Rakowej skręcamy w prawo i zjeżdżamy do Tyrawy Wołoskiej.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Kościół pw. św. Mikołaja w Tyrawie Wołoskiej – malowniczo ulokowana na wzgórzu późnobarokowa świątynia pochodzi z XVIII w. Obecny wygląd nadały jej prace remontowe, jakie prowadzono w XX stuleciu. W obejściu kościoła znajdują się XIX-wieczne nagrobki oraz murowana dzwonnica.
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Bogurodzicy w Paszowej – z XVIII w. W 1902 r. została gruntownie odnowiona. Z tego okresu pochodzi zachowany, ale niekompletny ikonostas. Świątynia od 1947 r. użytkowana jest przez kościół rzymskokatolicki. Stoi w otoczeniu wiekowych drzew i cmentarza ze starymi nagrobkami.
Czar PGRu w Wańkowej – gospodarstwo agroturystyczne z koziarnią mieszczącą się w budynkach po dawnych PGR. Na miejscu można spróbować i zakupić słynne Nikosowe sery, wyrabiane przez gospodarzy.
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Wańkowej – wybudowana w 1726 r. w Ropience i przeniesiona w to miejsce w 1985 r. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego w Wańkowej. Po II wojnie światowej stała opuszczona i nieużytkowana. Stąd też skromne wyposażenie wnętrza, które w dużej mierze zostało rozkradzione.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 50 "Biesiadczańskie Wydmy"

 • Początek trasy: Mielec
 • Stopień trudności: 3
 • Dystans: 20,57 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 17 min.
 • Przewyższenia: 38 m
 • Suma podjazdów: 268 m
 • Suma zjazdów: 268 m

Rowerzystom trasę poleca UM_Podkarpackie

Trasa wymagająca technicznie, przebiega przez lasy Nadleśnictwa Mielec. Samochód można zostawić na parkingu leśnym „Głęboki Ług” przy drodze wojewódzkiej numer 875. Znajdują się tu stoły z ławami i tablice przedstawiające przebieg tras. My proponujemy pętlę w kolorze czerwonym. Biegnie ona przez dawny poligon wojskowy , gdzie napotkamy strome wydmy stanowiące ciekawe urozmaicenie terenu. Trasa ma charakter MTB, stąd nie zabraknie tu podjazdów i zjazdów. Na trasie znajdują się liczne miejsca przystankowe z ławkami i koszami na śmieci. Pojedziemy w całkowitym odseparowaniu od ruchu samochodowego. Atrakcjami na trasie są: zbiornik pożarowy Biesiadka, pomnik przyrody dąb „Kowal”, kopalnia piasku oraz sama lokalizacja przebiegu na terenie byłego poligonu wojskowego. Ciekawostką jest zrealizowana w 2019 r., trudna technicznie ścieżka, typu single track – Biesiadka Trails o długości 3,5 km i sumie podjazdów 70 m. Start tej trasy znajduje się również na parkingu „Głęboki Ług”.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Dawny poligon wojskowy – rozległe tereny leśne pomiędzy Mielcem a Nową Dębą. W czasie II wojny światowej zostały one zagospodarowane przez Niemców. W tym celu wysiedlono wsie, wybudowano drogi, bunkry, umocnienia i inne obiekty wojskowe. Działały tu także obozy pracy, w tym Lager Mielec. Po wojnie poligon był wykorzystywany przez Ludowe Wojsko Polskie, a w 1976 r. ostatecznie zlikwidowany. Obszary otwarte zostały zalesione. Do dziś w mieleckich lasach zachowały się pozostałości wojenne, w tym utwardzone drogi, mogiły, cmentarz.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 10 Na szlaku Ekomuzeum „Hołe”

 • Początek trasy: Ustrzyki Dolne
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 27,95 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 45 min.
 • Przewyższenia: 127 m
 • Suma podjazdów: 539 m
 • Suma zjazdów: 539 m

Rowerzystom trasę poleca UM_Podkarpackie

Kolejna propozycja trasy w Górach Sanocko-Turczańskich. W przypadku tej pętli pojedziemy w całości drogami asfaltowymi, jednak nieco mniej ruchliwymi i wśród rzadszej zabudowy. Nie zabraknie widokowych podjazdów i zjazdów. Na start proponujemy wybrać Brzegi Dolne, położone przy drodze krajowej nr 84, prowadzącej na Ukrainę. Ruszamy z niewielkiego parkingu przy dawnej cerkwi . Po dwóch kilometrach, na rozdrożu, skręcamy w lewo. Jedziemy przez Łodynę, włączoną w obręb Ekomuzeum „Hołe”, mijając po drodze karczmę, starą chatę bojkowską i cerkiew . Kolejną wsią letniskową, przez którą przejeżdżamy jest Dźwiniacz Dolny, malowniczo usytuowany w rozległej kotlinie górskiej nad potokiem Dźwiniacz. Naszą uwagę z pewnością zwróci górujące po lewej stronie pasmo Ostrego Działu. Przy drodze zobaczymy pomnik upamiętniający miejsce dawnej granicy z ZSSR z 1951 r. Po kilku kilometrach osiągamy Przełęcz pod Kosowem (450 m n.p.m.), a następnie zjeżdżamy w kierunku Wańkowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Za kościołem odbijamy ponownie w prawo i jedziemy w kierunku wsi Brelików i Leszczowate. W tej drugiej zobaczymy kolejną urokliwą dawną cerkiew, usytuowaną nieco na uboczu. Dojedziemy do niej 200 m wąskim asfaltem, lekko pod górę. Dalej wspinamy się na Przełęcz Wolańską (536 m n.p.m.), z której opadamy do Łodyny. Po drodze mijamy wciąż czynną kopalnię ropy naftowej z charakterystycznymi kiwonami. W Łodynie kierujemy się na wprost i zmierzamy do Brzegów Dolnych, skąd zaczynaliśmy trasę.

ATRAKCJE NA TRASIE:
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Brzegach Dolnych pochodzi z 1884 r. Na skutek licznych remontów przeprowadzanych w kolejnym stuleciu zmieniła swój wygląd i dziś służy jako kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu nie zachowało się pierwotne wyposażenie. Zobaczymy tu m.in. XVIII-wieczny ołtarz główny przeniesiony tu z kościoła w Przeworsku.
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Łodynie – trójdzielna świątynia z 1862 r., oszalowana gontami, z dachem zwieńczonym baniastym hełmem. Podobnie, jak w przypadku cerkwi w Brzegach Dolnych, nie zachowało się pierwotne wyposażenie. Obecnie służy ona kościołowi rzymskokatolickiemu. Obok znajduje się murowana dzwonnica parawanowa z XX w.
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Wańkowej – wybudowana w 1726 r. w Ropience i przeniesiona w to miejsce w 1985 r. Obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego w Wańkowej. Po II wojnie światowej stała opuszczona i nieużytkowana. Stąd też skromne wyposażenie wnętrza, które w dużej mierze zostało rozkradzione.
Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy w Leszczowatem – wyróżniająca się z daleka świątynia, w zaskakującym żółtym kolorze, pochodzi z 1922 r. Wybudowana na planie krzyża łacińskiego, skrywa fragmenty ikonostasu z końca XVIII w. Od 1990 r. służy wiernym obrządku rzymskokatolickiego. Obok zachowały się drewniana dzwonnica z XVIII w., z zabytkowym XVI-wiecznym dzwonem oraz grobowiec właściciela wsi, Edmunda Kraińskiego.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

miejsce #6

Goetze

Goetze Eco 28 krem 2018

649,00 zł649,00 zł
miejsce #8

Kross

Kross Hexagon 6.0 29 Czarny Grafitowy Czerwony Mat 2021

2 499,00 zł2 499,00 zł
miejsce #20

Romet

Romet Wagant brązowy 2018

1 099,00 zł1 099,00 zł
Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Krasne-Malawa-Łańcut-Krasne

 • Początek trasy: Brzozów
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 33,28 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 51 min.
 • Przewyższenia: 59 m
 • Suma podjazdów: 288 m
 • Suma zjazdów: 284 m

Rowerzystom trasę poleca Leszek.fila

Trasa przebiega po asfalcie, więc zarówno na rower szosowy, jak i górski.
W miejscowości Kraczkowa, można skręcić w lewo do Doliny Miłosierdzia Bożego, bardzo ciekawe miejsce w lasku, są znaki.
Bocznymi drogami dojeżdżamy do trasy Malawa - Łańcut (kilka podjazdów). Kilka km głóną drogą, potem skręt w lewo w drogę boczną z małym ruchem.
Po kilku km wracamy na główną dogę Albigowa - Łańcut i tam czeka nas długi podjazd, który wyciąga masę sił.
Dojeżdżamy do cmentarza w Łańcucie i na światłach prosto w kierunku centrum miasta. Przez miasto w kierunku Polmosu, a potem wjeżdżamy na Green Velo (skręt w lewo) i po 2 km mamy MOR.
Od grudnia 2016 ulica Polna została wyremontowana i aż do Krzemienicy jedziemy nowiutkim asfaltem (przedtem mieliśmy trochę szutru).
Przed przejazdem kolejowym w Krzemienicy (skręt w prawo przed samym przejazdem) dalej jedziemy Green Velo w stronę Strażowa i dalej do Krasnego.
Z Krasnego możemy pojechać w stronę Rzeszowa (odległość od centrum miasta 10 km).
Średniej trudności trasa z kilkoma podjazdami, w tym jednym przed Łańcutem dość długim. Dla wyczynowców raczej łatwa.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Sławek Susiec Do Krasnobrodu

 • Początek trasy: Cieszanów
 • Stopień trudności: 3
 • Dystans: 42,1 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 33 min.
 • Przewyższenia: 129 m
 • Suma podjazdów: 1 099 m
 • Suma zjazdów: 1 108 m

Rowerzystom trasę poleca Slawomirec

Trasa Susiec - Grabowica - Ciotusza Nowa- Łuszczacz - Szur - Krasnobród - Husiny - Ciotusza Stara - Majdan Sopocki Drugi - Grabowica - Susiec
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 38 "Wokół Czudca"

 • Początek trasy: Łańcut
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 21,32 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 20 min.
 • Przewyższenia: 197 m
 • Suma podjazdów: 623 m
 • Suma zjazdów: 623 m

Trasę rowerową mieszkańcom poleca UM_Podkarpackie

Trasa łatwa technicznie, bardzo widokowa, z dwoma długimi podjazdami. Przebiega głównie po drogach lokalnych o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego oraz leśnych duktach. Samochód możemy zostawić na niewielkim parkingu obok Krzyża Millenijnego w Niechobrzu Górnym . Stamtąd kierujemy się na południe. Dojeżdżamy do lokalnej drogi Niechobrz – Czudec i po 150 metrach skręcamy w prawo, wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Mijamy słupy wyciągu narciarskiego i polną drogą zjeżdżamy w kierunku pola namiotowego Leśny Tabor. Wąskim asfaltem opadamy do przysiółka Zagórze, przed kapliczką skręcamy w lewo, w kierunku widocznego z daleka cmentarza. Dojeżdżamy do Woli Zgłobieńskiej, skręcamy w lewo i rozpoczynamy powolny podjazd do rezerwatu Wielki Las. Na grzbiecie skręcamy w prawo, a po około kilometrze, przed polem biwakowym, w lewo. Rozpoczynamy długi 5-kilometrowy zjazd do Czudca. Skręcamy w lewo, w drogę wojewódzka nr 988. Przed XVIII-wiecznym kościołem odbijamy w lewo, mijamy plebanię i docieramy na rynek z zabytkową drewnianą zabudową. Z rynku jedziemy w kierunku cmentarza, ulicą św. Marcina, a następnie rozpoczynamy długi widokowy podjazd w kierunku Babiej Góry.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Krzyż Milenijny w Niechobrzu Górnym – stoi na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy (403 m n.p.m.). Wybudowano go w 2000 r., by uczcić jubileusz chrześcijaństwa. Z umieszczonej u jego podnóża platformy widokowej podziwiać można rozległe panoramy. Zobaczymy stąd m.in. Rzeszów. W pobliżu znajdują się duża wiata i parking.

Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej w Czudcu – przedmiotem kultu jest cudowny obraz Matki Bożej w typie Hodegetrii namalowany na desce. Ikona pochodzi prawdopodobnie z XV lub XVI w. W 1973 r. umieszczono ją w ołtarzu głównym barokowego kościoła pw. Świętej Trójcy, do budowy którego użyto budulca z rozebranego zamku we wsi Przedmieście Czudeckie. Do rangi sanktuarium świątynię podniesiono w 2002 r., w dniu koronacji cudownego wizerunku.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 25 "Z Krasiczyna do Krzywczy z widokiem na San"

 • Początek trasy: Przeworsk
 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 27,58 km
 • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 43 min.
 • Przewyższenia: 142 m
 • Suma podjazdów: 699 m
 • Suma zjazdów: 699 m

UM_Podkarpackie poleca tę trasę rowerzystom

To bardzo ciekawa trasa o diametralnie różnych połówkach. Pierwsza jest dość trudna, z uwagi na przewyższenia, odcinki gruntowe i wymagania nawigacyjne, druga zupełnie płaska, łatwa i przyjemna. Zwolennikom bardziej rekreacyjnej jazdy proponujemy wariant alternatywny – przejazd z Korytnik do Krzywczy drogą wojewódzką. Wprawdzie nie unikniemy podjazdu, ale cała trasa prowadzi asfaltami i jest dużo łatwiejsza. Ruszamy z centrum Krasiczyna, gdzie znajduje się wiele dogodnych miejsc na zaparkowanie samochodu. Udajemy się boczną uliczką w kierunku północnym, mając po lewej stronie zamek i nieco dalej barokowy kościół. Wiszącym mostem przejeżdżamy nad Sanem i poruszamy się w kierunku Korytnik. We wsi, po lewej stronie znajduje się cmentarz wojenny, do którego dojazd wskazuje kierunkowskaz (około 300 m). Za sklepem, na ostrym łuku musimy zadecydować jaki wariant trasy wybieramy. Decydując się na wariant szosowy, jedziemy w prawo. Wariant trudniejszy prowadzi na wprost. Po 200 m skręcamy w lewo, w stronę tartaku. Długim mozolnym podjazdem utwardzoną drogą, najpierw wśród pól, w końcówce lasem, wyjeżdżamy na grzbiet, gdzie skręcamy w lewo, w drogę szutrową. Ekscytującym zjazdem opadamy do ostrego zakrętu, gdzie jedziemy w prawo. Mijamy ośrodki noclegowe i kontynuujemy jazdę na wprost, ścieżką gruntową wzdłuż Sanu. Jedziemy w prawo, drogą dojazdową do rzeki, po czym ponownie rozpoczynamy mozolną wspinaczkę. Mijamy znajdującą się po prawej stronie zabytkową cerkiew, a w centrum Reczpola współczesny kościół. Jedziemy na wprost. Utrzymując ten sam kierunek opuszczamy wieś i obok dużego metalowego krzyża opadamy gruntową ścieżką do Krzywczy. We wsi warto zwiedzić barkowy kościół i okazałą, lecz nieczynną cerkiew z 1911 r. Tu spotykamy szlak Green Velo, wzdłuż którego poruszać się będziemy ponad 10-kilometrową urokliwą doliną Sanu. Kilometr za mostem warto odbić w prawo, do Chyrzynki, gdzie można obejrzeć stojącą na uboczu drewnianą cerkiewkę . Kolejną, ale murowaną i zamienioną na kościół spotkamy w Chołowicach. Przy zjeździe do Krasic możemy odpocząć, korzystając z MOR-u. Szlak Green Velo odbija wzdłuż Olszanki w prawo, a my do Krasiczyna wracamy czarnym szlakiem rowerowym, drogą nr 28.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zamek w Krasiczynie – jest jednym z piękniejszych przykładów architektury późnego renesansu w Polsce. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI w. kasztelan przemyski Stanisław Krasicki. Konstrukcja zamku ma formę czworoboku, w narożach stoją cylindryczne baszty. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany budowli pokrywa niezwykła dekoracja sgraffitowa (rzeźbiona w tynku). Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest kaplica usytuowana w baszcie Boskiej, porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej w Reczpolu – została wzniesiona w 1879 r. jako jednonawowa budowla z wydzielonym prezbiterium. W latach 70. XX w. została przebudowana na kościół rzymskokatolicki. Od 2006 r. zabytek jest nieużytkowany.

Kościół pw. Narodzenia NMP w Krzywczy – wybudowano w latach 1625–1630 w stylu barokowym. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z II połowy XVIII w. z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obok kościoła stoi murowana XVIII-wieczna dzwonnica.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Szymona Słupnika w Chyrzynce – wybudowana w 1857 r., odnawiana w 1911 r. i 2014 r. Od II wojny światowej świątynia stoi pusta. Po wysiedleniu ludności w 1947 r. wykorzystywana była jako owczarnia.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Czy biały chleb jest zdrowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie