Sędziowie piłkarscy z Podkarpacia zapowiadają strajk! Chcą podwyżek i ochrony prawnej

Miłosz Bieniaszewski
Miłosz Bieniaszewski
Waldemar Mazgaj
Waldemar Mazgaj
Archiwum
Na weekend 30-31 października sędziowie piłkarscy z Podkarpacia zapowiadają protest. Czy w tej sytuacji odbędą się zaplanowane mecze od 4 ligi w dół? Po piątkowym posiedzeniu zarządu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej usłyszeliśmy: "Ktoś wyszedł przed szereg, zabrakło dialogu".

Sędziowie piłkarscy z całego Podkarpacia zapowiadają, że w dniach 30-31 października odbędzie się protest, a w takim przypadku może nie udać się rozegrać meczów od 4 ligi w dół.

"Ma to na celu zasygnalizowanie problemu jakim są skandalicznie niskie stawki sędziowskie, które w porównaniu do zarobków corocznie tracą na wartości praktycznie od 2003 roku. Obiecane podwyżki o 30-40 zł od 2022 roku nie satysfakcjonują nikogo, a rosnące koszty (w tym paliwo po 6 zł) sprawiają, że z miesiąca na miesiąc ubywa sędziów i obserwatorów w niższych ligach. Ponadto w ostatnim czasie nasilająca się agresja do sędziów i fala hejtu wylewana przez działaczy sprawia, że sędziowie nie chcą sędziować meczów" - czytamy w oświadczeniu sędziów, które ukazało się na Facebooku.

Sędziowie zapewniają, że nie jest to bunt, tylko zwrócenie uwagi na ten problem.

"Nie jest to również inicjatywa przedstawicieli władz sędziowskich tylko głos sfrustrowanych sędziów piłkarskich. Arbitrzy to większości pasjonaci, którzy pragną z najwyższą fachowością prowadzić zawody piłkarskie, ciągle doskonaląc swój warsztat. Chcą za to otrzymywać adekwatne do bieżących zarobków wynagrodzenie" - czytamy.

Czego więc oczekują podkarpaccy sędziowie? O to ich postulaty:

  • Zdecydowana i adekwatna do rosnących zarobków podwyżka ekwiwalentów od 1 stycznia 2022 roku
  • Ochrona prawna i związkowa dla sędziów piłkarskich w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie (naruszenie nietykalności cielesnej sędziów), tzn. radykalne zwiększenie kar za takie zachowanie
  • Udział przedstawiciela sędziów w spotkaniu z PZPN w partycypowaniu przy tworzeniu nowych stawek od 2022 roku

Sprawdziliśmy jakie są obecnie stawki dla sędziów. Sędzia główny w 4 lidze może liczyć na 242 zł netto. W klasie okręgowej stawka wynosi 168 zł, w klasie A i w Regionalnym Pucharze Polski 138 zł, a w klasie B 121 zł.

Mniej mogą zarobić sędziowie asystenci. W 4 lidze są to bowiem 203 zł, w klasie okręgowej 143 zł, w klasie A i pucharze 117 zł, a w klasie B - 95 zł.

W zaległym meczu 10. kolejki klasy O Krosno, Wiki Sanok zremisowało na własnym boisku z Grabowianką Grabówka 1:1. Zobaczcie zdjęcia z tego spotkania.

Klasa O Krosno. Wiki Sanok podzieliło się punktami z Grabowi...

Aktualizacja, czwartek - godzina 20:30:
Co najciekawsze Podkarpacki Związek Piłki Nożnej wciąż nie dostał oficjalnej informacji od sędziów o planowanym strajku i nie może podjąć żadnych decyzji. Jeżeli liczba urlopów na ostatni weekend października będzie znacząca, to faktycznie pojawi się problem. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach – także wśród sędziów nie ma jednomyślności, a związkowi działacze przekonują, że wcześniej nie dostali żadnych sygnałów o niezadowoleniu sędziów.

Tym bardziej, że ryczałty sędziowskie, ostatnio ustalone w lipcu 2019 r. przez zarząd PZPN, które wojewódzkie związki mogą zmieniać o 10-15 procent, na Podkarpaciu ponoć i tak należą do najwyższych w Polsce, a zgodnie z uchwałą związku i tak mają być podniesione w przyszłym roku.

Przepisy gry i regulaminy rozgrywek mówią jasno, że w przypadku braku trójki sędziowskiej przedstawiciele klubów powinny wybrać arbitrów z trenerów, działaczy lub kibiców, a pierwszeństwo w takim przypadku ma związkowy arbiter, nawet przypadkowo obecny na meczu. Jest też opcja zaproszenia sędziów (szczególnie na mecze 4 ligi) z sąsiednich województw, albo przełożenia jednej kolejki na inny termin.

Zapewne będzie to główny punkt obrad zarządu Podkarpackiego ZPN, który zbiera się w piątkowe popołudnie. Wtedy będzie też mniej więcej znana skala strajku, bo arbitrzy zgłaszają swoją niedyspozycyjność najpóźniej na dwa tygodnie przed terminem zawodów, a więc minie on w sobotę.

Na Podkarpaciu tylko w klasach OAB rywalizuje ponad 500 drużyn w 39 grupach - w klasach okręgowych 5 grup (87 drużyn), w klasach A - 13 grup (193 ekipy) oraz 21 klasach B (249 drużyn).

Jak mieszka Sławomir Peszko, 44-krotny reprezentant Polski p...

Aktualizacja, sobota - godzina 10:45:
Po posiedzeniu zarządu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej niewiele się wyjaśniło.

- Była dyskusja, jak zwykle w takich sytuacjach – relacjonuje Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy związku.

Wszyscy członkowie zarządu są rozczarowani sposobem, w jaki sędziowie próbują dojść swoich racji. Generalnie zarząd o niczym nie został oficjalnie poinformowany, do związku nie wpłynęło żadne pismo, nie było próby rozmowy. O wszystkim dowiaduje się z mediów i portali społecznościowych. Tylko szef Kolegium Sędziów słyszał coś o tym podczas wtorkowego szkolenia arbitrów w Jarosławiu.

- Członkowie zarządu wyrazili zdecydowany sprzeciw takiemu rozwiązaniu, tym bardziej, że postulaty arbitrów nie mają racji bytu. Ochrona sędziów zwiększyła się zdecydowania w 2019 roku, gdy regulamin dyscyplinarny został jeszcze bardziej zaostrzony w kwestii przewinień wobec sędziów. Jeśli chodzi o kwestię podwyżek to rozmowy były już prowadzone i mają się zmieniać co dwa lata, więc w 2022 roku pójdą w górę. Ich wysokość reguluje zarząd PZPN, a wojewódzkie związki mogą zmienić ryczałty o maksymalnie 10 procent. Podkarpackie należą w tej chwili do najwyższych w Polsce – dodaje rzecznik związku.

Na koniec Ferenc podsumowuje: - Ktoś wyszedł przed szereg, zabrakło dialogu, rozmów. Przewodniczący Kolegium Sędziów został poproszony o próbę załagodzenia sytuacji.

Z Grzegorzem Stęchłym, przewodniczącym Kolegium Sędziów Podk. ZPN, na razie nie udało się nam skontaktować.

Poprosiliśmy też o komentarz administratorów Fanpejdża "Strajk sędziów piłkarskich". Czekamy na odpowiedź.

Wciąż nie wiadomo jak duża jest skala urlopów sędziowskich na weekend 30-31 października. Termin mija dziś, ale zdarzają się jeszcze sytuacje losowe.

Aktualizacja, sobota - godzina 17:40:
Otrzymaliśmy odpowiedź od administratorów Fanpejdża "Strajk sędziów piłkarskich":

Jeżeli chodzi o skalę urlopów to jest to protest ogólnopolski i z otrzymanych informacji od sędziów z całej Polski wynika, że na obecną chwilę większość sędziów wyraziła zgodę na taką formę protestu. Ze względu na możliwość "narażenia się" władzom PZPN sędziowie pragną pozostać anonimowi. Obecnie zbierane są dane o ilości urlopów z całej Polski i wkrótce podamy liczbę osób, które będą się urlopować.

Aktualizacja, niedziela - godzina 15:30:
Kilka godzin później otrzymaliśmy uzupełnienie od sędziów - pisownia oryginalna:

"Na wstępie należy zaznaczyć, że protest nie jest inicjatywą podkarpackich arbitrów ani żadnego konkretnego sędziego. Od dłuższego czasu w środowisku sędziowskim mówiono o niskich stawkach sędziowskich, które były tylko kosmetycznie zmieniane w przeciągu ostatnich 15 lat. Spowodowało to narastający problem, który skutkuje m.in. brakiem młodych adeptów sędziowania i rezygnacją wielu doświadczonych arbitrów. Dodatkowo ciągle rosnące koszty paliwa, sprzętu, opłat takich jak licencję, fundusze itp. sprawiły, że sędziowie powiedzieli dość.

Nie można powiedzieć, że nie było dialogu z przedstawicielami PZPN ponieważ ten problem był zgłaszany od kilku lat przez sędziów z poszczególnych Kolegium Sędziów z całej Polski. Od dłuższego czasu za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów sędziowie prowadzili między sobą rozmowy, mieli założone grupy tematyczne i początkiem października 2021 roku podjęli wspólną decyzję o zaprotestowaniu po agresji jaka nasila się ostatnio na sędziów począwszy od rozgrywek młodzieżowych, kończąc na rozgrywkach seniorskich w najniższych ligach.

Ciągle spadająca liczba sędziów i rozgoryczenie wśród nich sprawiło, że została podjęta wspólna decyzja o proteście przez sędziów z całej Polski. Otrzymaliśmy już ponad 1000 deklaracji o przyłączeniu się do protestu. Jednak skala urlopowań jest zdecydowanie większa ponieważ dużo sędziów nie korzysta z komunikatorów internetowych, a zadeklarowało chęć protestu. Są grupy szkoleniowe, gdzie blisko 90% sędziów złożyło już deklaracje o urlopach w terminie 30-31 października 2021 roku.

Biorąc pod uwagę, że środowisko sędziowskie jest dosyć mocno szykanowane wzrasta solidarność wśród arbitrów, którzy są zdecydowani na kolejne terminy protestów. Bardzo dużo sędziów obawia się publicznej deklaracji o proteście, stąd też nie chcemy, aby ktoś mógł mieć problemy z tego powodu i dla dobra wszystkich arbitrów nie będą przekazywane do publicznej wiadomości dane sędziów. Władze związkowe nie znają skali urlopów ponieważ jak wiadomo środowisko sędziów jest hermetyczne i wielu arbitrów zadeklarowało zgłoszenie niedyspozycji nawet dzień przed meczem. Możemy jedynie zasygnalizować, że problem jest ogromny i z posiadanych obecnie danych wynika, że prawdopodobnie w całej Polsce sędziowie w niższych ligach nie pojadą na zawody.

Ratunkiem powyższej sytuacji może być jasna i czytelna deklaracja PZPN o konkretnych rozwiązaniach. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że klubów nie stać na radykalne zwiększenie stawek za jednym razem. Sprawa została zaniedbywana przez lata i musi powstać plan naprawczy, który uzdrowi obecną sytuację.

Sędziowie chcą dialogu, jednak nie chcą się ujawniać, bo jak wiadomo każdy chce sędziować w jak najwyższej lidze, a nie chce się narażać na konsekwencję ze strony władz".


PZPN podnosi ceny biletów na kadrę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie