POLECAMY
  NOWINY24.PL

  Tłusty Czwartek 2020

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Tłusty Czwartek 2020

  • Jak w prosty sposób upiec pączki?
  • Przepis na pączki bezglutenowe
  • Kolejka po pączki w Rzeszowie. Tak było w 2019 r.

  Seks wciąż jest w domach tematem tabu

  Seks wciąż jest w domach tematem tabu

  Rozmawiała Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Seks wciąż jest w domach tematem tabu

  ©FOT. DARIUSZ DANEK

  Rozmowa z Robertem Kamińskim, psychiatrą i seksuologiem.
  Seks wciąż jest w domach tematem tabu

  ©FOT. DARIUSZ DANEK

  - Młodzież ma zaledwie ok. 14 godzin w roku, które są poświęcone przedmiotowi "wychowanie do życia w rodzinie"? Czy na kilkunastu godzinach można faktycznie czegoś nauczyć?

  - Z edukacją seksualną dzieci nie było problemów do XVIII wieku. Wtedy te sprawy traktowano naturalnie, bez przesadnych emocji. Wiek XVIII i XIX przyniósł niechęć, lęk wobec seksu, który stal się tematem tabu. Zaczęły się problemy trwające do dziś.
  Uczenie człowieka wiedzy o seksualności jest bardzo trudne, gdyż przeżywanie miłości, reagowanie na popędy, na płeć przeciwną jest subiektywne. Rodzice niekiedy ostro protestują, uważając, że to do nich należy wychowanie seksualne dziecka i według mnie mają rację. Tyle że jak wykazują badania, w większości domów panuje mur milczenia. Alarm odzywa się, gdy jest za późno - córka zajdzie w ciążę, syn zarazi się chorobą weneryczną lub AIDS, dziecko trafi do szpitala po zamachu na własne życie.

  - Rolę edukacyjną przejmuje "ulica"?

  - Ulica, media, rówieśnicy, kultura masowa, w której nie ma miejsca na miłość, zrozumienie i szacunek. Jest natomiast na agresję, gwałt i wulgaryzm. Bywa, że jedyną szansą dziecka na zetknięcie się z prawdziwą wiedzą seksualną jest nauka w szkole.
  - Jak pod tym względem wyglądamy na tle innych państw?

  - Jesteśmy daleko w tyle. W większości krajów Europy Zachodniej edukacja seksualna rozpoczyna się już w przedszkolu i trwa aż do okresu akademickiego, kiedy takie zajęcia prowadzone są fakultatywnie. Jest jednak światełko w tunelu. Być może uda się u nas "skopiować" program prowadzony w Anglii, gdzie od 5-go roku życia dzieciaki uczą się o biologii, fizjologii, anatomii narządów płciowych, ciąży, by w następnych latach przerabiać tematy dotyczące płci psychicznej, reprodukcji, antykoncepcji, problemów okresu dojrzewania, chorób przenoszonych drogami płciowymi itp.

  - Jak uczyć o seksualności?

  - Wychowanie winno nauczyć bycia człowiekiem seksualnym, który poprawnie reaguje na płeć przeciwną, rozmawia o uczuciach, potrzebach, problemach. Zajęcia powinny być ciekawe, prowadzone nie tylko w formie wykładu, lecz wykorzystujące także dialog, psychodramę, "burzę mózgów", prezentacje multimedialne, film czy internet.

  - Wiele kontrowersji budzi antykoncepcja. Są nauczyciele, którzy mówią jedynie o naturalnej metodzie planowania rodziny, potępiając inne.

  - Nauczyciele rezerwujący temat antykoncepcji wyłącznie do metod naturalnych, no cóż... oszukują dzieciaki. To tak, jakby w dalszym ciągu, mówiąc o prokreacji, powielać mit o bocianie. Abstrahując od poglądów religijnych wychowawcy, jest on zobowiązany przekazać całą, prawdziwą rzetelną wiedzę, opartą na badaniach naukowych. Młodzież sama wybierze.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo