Sensacja historyczna. W Przemyślu odnaleziono cmentarz z ponad 3 tys. żołnierzy poległych podczas I wojny światowej [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przy ul. Kasztanowej w Przemyślu pochowanych jest co najmniej 3 tys. żołnierzy poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl w czasie I wojny światowej. Różnych narodowości. Najprawdopodobniej na sporym obszarze pochówków, w późniejszym okresie urządzono Ukraiński Cmentarz Wojenny.
Przy ul. Kasztanowej w Przemyślu pochowanych jest co najmniej 3 tys. żołnierzy poległych w walkach o Twierdzę Przemyśl w czasie I wojny światowej. Różnych narodowości. Najprawdopodobniej na sporym obszarze pochówków, w późniejszym okresie urządzono Ukraiński Cmentarz Wojenny. Norbert Ziętal
Ponad trzy tysiące, a prawdopodobnie jeszcze więcej, żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, spoczywa na cmentarzu przy ul. Kasztanowej w Przemyślu, dawniej wieś Pikulice. Do tej pory pojawiała się informacja o istnieniu takiego ogromnego cmentarza, ale nie bywa wskazywana jego dokładna lokalizacja. Stało się to możliwe dzięki pracom z archiwalnymi dokumentami.

Od ponad roku trwa współpraca Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i Instytutu Historii i Muzeum Wojen w Budapeszcie przy poszukiwaniu poległych w czasie I wojny światowej żołnierzy węgierskich.

- Kwerenda dokumentów archiwalnych oraz współpraca z historykami z Polski zajmującymi się grobownictwem wojennym, pozwoliła za zlokalizowanie i potwierdzenie istnienia cmentarza wojennego z czasów Wielkiej Wojny w Pikulicach (obecnie część Przemyśla-przyp. red). Dotychczas przewijały się gdzieniegdzie informacje o istnieniu takiego cmentarza, lecz nie znana była jego dokładna lokalizacja, ani liczba pochowanych. Jedyną wskazówką były zachowane groby węgierskich żołnierzy na części ukraińskiego cmentarza wojennego

- mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący ZGFTP.

Według Majkowskiego to prawdopodobnie największa nekropolia z okresu walk o Twierdzę Przemyśl skrywająca szczątki kilku tysięcy żołnierzy wchodzących w skład armii austriackiej i rosyjskiej.

- Sporządzamy spisy poległych pochowanych na tym cmentarzu żołnierzy. Za wcześnie jeszcze, aby podawać konkretne liczby, ale dane, które już mamy mówią o pewnej liczbie ponad 3 tys. żołnierzy, a cały czas spływają nam nowe spisy. Dzięki ewidencjom prowadzonym w szpitalach polowych i dokumentom pułkowym, które zachowały się w archiwach w Bratysławie, Pradze, Wiedniu będziemy w stanie zweryfikować duża część nazwisk pochowanych na tym cmentarzu. Dziękujemy dr. Sławomirowi Kułaczowi za pomoc w rozszyfrowywaniu liternictwa i dane, jakie od niego otrzymaliśmy. Przed nami jeszcze ciężka praca - twierdzi Majkowski.

Działka, na której znajduje się cmentarz, obecnie nie jest zagospodarowana, ani ogrodzona. Niedawno została ustawiona na nim tabliczka informujące o tym, że jest to cmentarz oraz zakazie wyprowadzania zwierząt. Przylega do znajdującego się w tym miejscu, ogrodzonego Ukraińskiego Cmentarza Wojennego i w pewnej części go zajmuje.

- Na cmentarzu w Pikulicach spoczywają Austriacy, Węgrzy, Polacy, Ukraińcy, Czesi, Rosjanie, Słowacy, Bośniacy. Takie narodowości już udało się nam wspólnie już ustalić - mówi Majkowski.

ZOBACZ TEŻ:

Gotowy jest już plan rekonstrukcji Cmentarza Wojennego w Drohojowie w gminie Orły, niedaleko Przemyśla. Został opracowany na podstawie archiwalnej dokumentacji z okresu I wojny światowej. Później rekonstruowane będą kolejne cmentarzem m.in. w Hnatkowicach i Chałupkach Bełwińskich.Na Cmentarzu Wojennym w Drohojowie spoczywają szczątki żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Niemieckie mogiły mają wyryte nazwiska żołnierzy, część z nich ma polskie brzmienie. Projekt rekonstrukcji cmentarza został sfinansowany przez Gminę Orły.ZOBACZ TEŻ: Forty Twierdzy Przemyśl

Tak po rekonstrukcji będzie wyglądał Cmentarz Wojenny w Droh...

Skąd taka duża liczba pochowanych? Cmentarz pikulicki był jednym z kilku tzw. cmentarzy zbiorczych, do których trafiały szczątki żołnierzy ekshumowane i przenoszone z innych, mniejszych cmentarzy, które po I wojnie były likwidowane. Podobne nekropolie są w Malhowicach, Hnatkowicach i na Zasaniu w Przemyślu.

ZGFTP o swoich ustaleniach poinformował wojewodę podkarpackiego, IPN w Warszawie, IPN Oddział w Rzeszowie oraz ambasady Węgier, Austrii i Rosji. Wystosował prośbę o odtworzenie w tym miejscu cmentarza wojennego.


ZOBACZ: Forty Twierdzy Przemyśl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie