Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sentymentalny album z muzyką patriotyczną

Ula Sobol
Archiwum Anny Czenczek
Rozmowa o płycie patriotycznej „Zakazane Piosenki” z Anną Czenczek, dyrektorką Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczynią i dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”.

We wtorek, 2 maja, do rąk Czytelników Nowin trafi płyta patriotyczna „Zakazane Piosenki”. Skąd pomysł na taką płytę?

Płyta zostanie wydana w ramach mojej pracy doktorskiej. Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny dla odbiorców w różnym wieku, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej i historii kultury polskiej. Wydanie płyty będzie mieć również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma też za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego. Dzięki takim projektom moi uczniowie zdobywają cenne doświadczenia oraz mają dobre podstawy, aby studiować na najlepszych uczelniach muzycznych, uczą się kreatywności i mogą zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce. Takich inicjatyw patriotycznych jest wciąż w Polsce niewiele, a chciałam zainteresować młodzież i dorosłych taką tematyką.

Kogo usłyszymy na płycie?

Na płycie usłyszymy solistów i Grupy Artystyczne Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, w skład których wchodzą dzieci, młodzież i studenci oraz solistów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie pod moim kierunkiem, z towarzyszeniem zespołu Jarka Babuli. W nagraniu płyty wzięło udział około 70. artystów.

A do wspólnego rodzinnego śpiewania i słuchania tym razem zapraszają nas…

Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, młodzi artyści z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie z towarzyszeniem zespołu muzycznego Jarka Babuli.

Wcześniejsze albumy również cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Czytelników Nowin nie tylko z Podkarpacia, ale i osób z całej Polski. Jakie utwory znajdą się na nowej płycie?

Tak, mamy już kilka bezpłatnych płyt w naszym dorobku o różnej tematyce – patriotycznej, religijnej oraz rozrywkowej. Do te pory dzwonią do nas osoby z całej Polski i zapraszają nas na koncerty. Dostaję liczne e-maile od nauczycieli ze szkół, którzy proszą o podkłady, ponieważ nasze wykonania utworów bardzo im się podobają, a uczniowie chcą do nich śpiewać oraz gratulują pomysłu. Kilka utworów z naszej płyty znajduje się w niektórych wydawnictwach, jako pomoc naukowa podczas zajęć w szkołach ogólnokształcących.

Zdobywacie też liczne nagrody?

Jest mi bardzo miło, ponieważ z naszym autorskim repertuarem wygrywamy festiwale patriotyczne, np. cztery lata pod rząd zdobywaliśmy Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej w Warszawie, pokonując 2000 osób z całej Polski. Dzięki temu moja działalność artystyczna została zauważona również w Warszawie i uzyskała wsparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Skąd pomysł na taki tytuł „Zakazane piosenki?

Inspiracją przy wyborze nazwy płyty, był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Płyta zawiera w sumie dwanaście utworów, a dwa pochodzą z filmu tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub tworzyli je w czasie walk.

A jakie to utwory?

„Dziś idę walczyć, Mamo!” i „Już nie wróci Twój chłopiec, dziewczyno” napisał w czasie walk powstańczych Józef Szczepański, który działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Przybyli ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Mamy dużą różnorodność tych utworów, a ile czasu trwały prace nad płytą?

Praca nad płytą rozpoczęła się już w październiku 2015 roku podczas Ogólnopolskich Warsztatów Emisji Głosu i Dykcji, którego organizatorami byli Centrum Sztuki Wokalnej i Związek Strzelecki „Strzelec”. Przez ten cały czas pracowaliśmy nad aranżacjami, interpretacją, ruchem scenicznym, doborem kostiumów itp. W listopadzie 2016 roku zagraliśmy koncert patriotyczny „Zakazane piosenki” w Filharmonii Podkarpackiej, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Tak się spodobał widzom, że różne osoby, szczególnie które przyjechały do Rzeszowa specjalnie na nasz koncert z odległych miejscowości, zaczęły pytać czy może wydamy utwory na płycie. Więc po koncercie weszliśmy do Studia Nagrań Polskiego Radia Rzeszów i zaczęliśmy prace nad materiałem.

Czy ktoś zechciał wesprzeć pracę nad albumem?

Bardzo chciałabym podziękować Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, bo dzięki niemu mogą Państwo otrzymać tę bezpłatną płytę. Jest to również wspaniała promocja naszego regionu na całą Polskę, ponieważ płyta ukaże się we wrześniu jako bezpłatny dodatek do miesięcznika warszawskiego „Kombatant”. Dziękuję Panu Markowi Strączkowi – Dowódcy Płd.-Wsch. Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, z którym współpracuję już od lat przy różnych projektach. Dziękuję także Polskiemu Radiu Rzeszów, gdzie mieliśmy możliwość nagrać materiał na płytę i Gazecie Nowiny, dzięki której nasza płyta trafi do mieszkańców województwa podkarpackiego.

Dziękuję za objęcie patronatu honorowego nad płytą: Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, Wojewodzie Podkarpackiemu, Prezydentowi Miasta Rzeszowa, Staroście Rzeszowskiemu, Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty.

Dziękuję za objęcie patronatu medialnego nad płytą: Gazecie Codziennej „Nowiny”, Polskiemu Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów, Katolickiemu Radio Rzeszów „VIA”, miesięcznikowi „Nasz Dom Rzeszów”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24