Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - 23.02. Będzie plany zagospodarowania terenów nad Wisłokiem [RELACJA]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
W ratuszu trwa sesja Rady Miasta Rzeszowa. Zapraszamy na relację na żywo.

14:08

Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca. Za głosowało 16 radnych, 7 wstrzymało się od głosu (PiS). Na tym kończymy relację z dzisiejszej sesji.

13:55

- To najważniejszy plan, jaki mamy zaszczyt uchwalić w ciągu ostatnich lat. Nie możemy wracać do punktu wyjścia, gdy nagle powstają nowe wnioski. Miesiąc temu podczas komisji gospodarki przestrzennej wszyscy chwalili założenia planu i nie było wątpliwości. Rozpoczęliśmy w tym miejscu inwestycje, mamy podpisane umowy i trzeba iść do przodu. A jeśli nowe wnioski będą oparte o fakty, będzie można się nad nimi pochylić - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych PO.

- Uchwalmy plan i wyślijmy do PKS sygnał, że jesteśmy gotowi do rozmów. Jeśli PKS rzeczywiście kupi działki, na które ma umowę przedwstępną, to możemy przeplanować rozwiązania - mówi Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

13:42

- Po pierwsze, ten plan nie niweczy planów PKS. To trzeba wziąć pod uwagę. Tam obowiązuje plan dający wielorakie możliwości przedsiębiorstwu PKS. Ponadto mówi się, że aglomeracja liczy nawet 300 tysięcy osób. Potencjalnych klientów także dworców. Czy więc w perspektywie lat nie ma miejsca na dwa dworce w tej okolicy? Na ten, który już działa i ten, który został zaprojektowany po drugiej stronie torów, w naszym planie? Ten nowy jest pomyślany tak, że nawet jeżeli PKS zostanie na swoim terenie, to i tak będzie potrzebny - mówi Barbara Pujdak, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

- Zarówno plan obowiązujący jak i nowy zawiera dla PKS przeznaczenie pod funkcje usługowe nad dworcem PKS. Teren dzisiejszego PSK jest przedmiotem przeznaczenia pod komunikację publiczną. W związku z realizowanym przed dworcem PKP centrum przesiadkowym, ten teren jest terenem uzupełniającym - mówi Grzegorz Róg, autor projektu nowego planu.

13:19

Plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca PKP to kolejna sprawa, którą radni zajmują się podczas dzisiejszej sesji.

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - 23.02. Będzie plany zagospodarowania terenów nad Wisłokiem [RELACJA]

Plan obejmuje tereny po obu stronach torów. Wcześniej uchwalono już plan dla terenu placu przed dworcem.

- To jeden z najważniejszych planów w mieście i jego uchwalenie zdeterminuje, jak będzie się rozwijało miasto w tym rejonie przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Dlatego musimy być przekonani, że wszystko jest tak, jak należy. Wiemy, że pojawiły się nowe okoliczności, dotyczą one zamiarów inwestycyjnych PKS na jego terenie, a także działkach do niego przyległych. Stoimy przed wielką szansą, aby teren obecnego dworca PKS uległ całkowitej przemianie. Pojawił się jednak dylemat, czy funkcję dworca autobusowego pozostawić tu, gdzie jest, czy przenieść ją od strony ul. Kochanowskiego. W tej sytuacji nie powinniśmy dzisiaj podejmować planu w tej formie. Trzeba to przeprojektować i wziąć pod uwagę zamiary PKS - mówi Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS.

- Mam w stu procentach odmienne zdanie. Przypomnę, że to PKS nie chciał z miastem współpracować w kwestii dworca komunikacji lokalnej i byliśmy zmuszeni zlokalizować go w innym miejscu. Podczas komisji gospodarki przestrzennej nikt nie miał zastrzeżeń do planu. to, co pojawiło się w ostatnich dniach dowodzi tylko nierzetelności PKS jako partnera. Kiedy można było wnosić uwagi do planu, nie zrobili tego. Teraz prezes PKS wyczarował z kapelusza inwestora, o którym nic nie wiemy. Poprzedni prezes PKS przedstawiał kilka lat temu wizualizacje, ale nic z tego nie wyszło. Dalej latają tam gołębie i nie powiem więcej, co robią. Ja jestem zwolennikiem przyjęcia tej uchwały. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby później spotkać się z przedstawicielem PKS i inwestora. Jeśli będą poważne zamierzenia, to będziemy mogli rozmawiać - mówi Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa.

- Jestem zdziwiony tonem tej wypowiedzi. Powinno nam zależeć na budowie podobnego dworca jak w Krakowie. W jednym miejscu różnego rodzaju komunikacja się spotyka, przepustowość tego miejsca jest ogromna. Marzy mi się, aby w Rzeszowie powstało coś podobnego, ale to wymaga przemyślenia. Nie można tak traktować partnera, na którego miasto jest skazane. Przecież interes jest wspólny, a jeśli odpowiednio poprowadzi się rozmowy, to sukces jest możliwy - mówi Grzegorz Koryl z PiS.

12:59

Rada Miasta zagłosowała za przyjęciem dokumentu, który ma pozwolić uporządkować plany zagospodarowania terenów na prawym brzegu Wisłoka, między zaporą, a mostem Zamkowym. Sprawą zajmą się miejscy planiści, planowane jest także zorganizowanie konkursu architektonicznego na pomysł wykorzystania terenów.

12:53

Uchwała w sprawie stanowienia o kierunkach działania prezydenta Rzeszowa w zakresie podjęcia działań z obszaru planowania przestrzennego. To tytuł projektu uchwały, który na wniosek Rozwoju Rzeszowa wprowadzono do porządku obrad.

- Chcemy m.in. zorganizować konkurs na zaplanowanie terenów na prawym brzegu Wisłoka, między zaporą, a mostem Zamkowym. Chcielibyśmy także pomóc fachowcom z Biura Rozwoju Miasta w tej kwestii, na przykład zabezpieczając pieniądze na narzędzia dla nich - mówi Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Prezentując swoje zamiary Konrad Fijołek zaznaczył przed chwilą, że ta uchwała odwołuje się także do tego, o czym już wcześniej rozmawiali radni, także z klubu PiS.

- To sytuacja kuriozalna. Jestem zaskoczony, że Konrad Fijołek zgłosił taką uchwałę. Ona jest zrobiona na kolanie, nawet nie dostarczono jej do radnych, nie mówiąc o tym, że trzeba ją przedyskutować. Cieszę się, że Konrad wreszcie podjął temat, o którym mówi nasz klub od lat. Cieszę się, może to jest tak, że niektórzy w końcu mogą powiedzieć szczerze co myślą, po ustąpieniu prezydenta. Trzeba jednak ustalić relację między zielenią, a zabudową. Przy ul. Podwisłocze mają stanąć wysokie obiekty i jestem tego zwolennikiem. Ale miasto musi wyznaczyć pewne relacje między zielenią i zabudową. Ta uchwała nie rozwiązuje problemów. Także problemu zejścia do Wisłoka od mostu Zamkowego. Jeśli w narożniku przy moście zostanie wybudowana kilkunastokondygnacyjna szafa, ta uchwała zda się na nic. Zróbmy to merytorycznie, a nie po łebkach - mówi Robert Kultys, radny PiS.

- Oczywiście, zgadzam się z radnym Kultysem. Uchwała na szybko, bo Biuro Rady Miasta nie ma polecenia, aby coś w tej kwestii zrobić. Oszczędzimy miesiąc, bo do kolejnej sesji już przygotuje się przystąpienie do planu. Szczegóły relacji między zielenią a zabudową niech ustali biuro - planiści. Trwają prace nad studium, które zakłada tu zieleń na całym terenie. Chodzi o to, aby uchwalenie planu nie było sprzeczne ze studium. O to nam chodzi. Nie zrobimy planu, zanim nie zmienimy studium, a do zmiany studium musi być zielone światło. Wszystko musi trochę potrwać, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Konrad Fijołek.

12:01

Jednogłośnie Rada Miasta Rzeszowa przyjęła właśnie plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na lata 2021 – 2030 z elementami strategii rozwoju elektromobilności dla miasta Rzeszowa i gmin ościennych.

Na bazie tego dokumentu będą teraz przygotowywane szczegółowe rozwiązania dla poszczególnych gałęzi transportu w mieście i okolicy.

Na wniosek klubu radnych PiS trwa 30-minutowa przerwa.

11:32

- Rzeszów to nie jest 200 tysięcy ludzi, jak wielu mówi. Ale 300 tysięcy, bo to także mieszkańcy okolicy, którzy przyjeżdżają tu do pracy i na zakupy. Dlatego myśląc o rozwoju transportu zbiorowego, w odpowiedzialny sposób trzeba to zrobić uwzględniając MKS i PKS. Szukajmy powiązań szerzej, uwzględnijmy także ludzi z powiatu - mówi Robert Kultys z PiS.

- Priorytetem powinno być dla nas promowanie komunikacji zbiorowej, aby korki na ulicach były jak najmniejsze. Musimy szukać także alternatywnych form transportu, monorail wydaje się być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i dobrze byłoby, aby ten pomysł znalazł swój szczęśliwy finał

- dodaje Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS.

- Bilet zintegrowany? Do tanga trzeba dwojga. Moi pracownicy są w kontakcie z MKS, PKS. Jesteśmy na to gotowi, ale oni nie są do tego gotowi. Od dawna o to zabiegamy, ale jeśli nie będzie woli z drugiej strony, sami niczego nie zmienimy - mówi Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

11:18

Dyskusja na temat rozwoju transportu w kolejnych latach wzbudziła wiele emocji, ale radni są zgodni, że Rzeszów czekają w tej kwestii duże zmiany.

- Wiemy, że w oparciu o ten dokument będziemy mogli sięgać po unijne pieniądze. To obszerny dokument. Czy w tym planie jest ujęta możliwość wprowadzenia biletu zintegrowanego - wspólnego dla MPK i MKS? Dla wszystkich to byłoby dobre rozwiązanie, szczególnie w kontekście rozwoju metropolii - pyta Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO.

- Dobrze, że nie zatrzymujemy się tylko na kwestii autobusów. Potrzeba tu odważnych decyzji, na 10-15 lat do przodu. Liczba samochodów rośnie i będzie rosła. Większe miasta, które są dalej w tym rozwoju, mimo to mają problemy, więc dobrze, że u nas jest ta świadomość. Trzeba realizować drobne pomysły, ale nie uciekniemy też przed dużymi problemami, które trzeba będzie rozwiązać. Metra i tramwajów nie zbudujemy, ale są inne pomysły, jak parkingi darmowe przed Rzeszowem, aby pracownicy tam zostawiali auta codziennie. Musimy powiązać naszą strategię z rozwojem biznesu. Tak, aby tereny przemysłowe miały dobry dojazd - mówi Grzegorz Koryl z PiS.

11:12

Zdaniem Jerzego Jęczmienionki z PiS w dokumencie na razie jest zbyt mało miejsca poświęcone polityce rowerowej.

- Trzeba jak najwięcej nakładów przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury rowerowej. Rzeszów potrzebuje rewolucji w kontekście działania komunikacji publicznej, trzeba przebudować cały układ linii komunikacyjnych, aby jak najlepiej skomunikować ze sobą poszczególne osiedla, urzędy, strefę ekonomiczną. Powinniśmy wykorzystać szansę, jaką dla nas stwarza już funkcjonująca podkarpacka kolej aglomeracyjna. Trzeba dobrze skomunikować jej przystanki z komunikacją miejską i drogami rowerowymi. Ten dokument wytycza kierunki rozwoju, a teraz musimy pracować nad szczegółowymi rozwiązaniami w zespołach roboczych - mówi Jerzy Jęczmienionka.

Zdaniem Jerzego Jęczmienionki warto zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z MKS, które mogłoby wspólnie z ZTM stworzyć jeszcze lepszą obsługę pasażerów.

- Podczas konsultacji w imieniu swoim i klubu mówiłem, abyśmy spojrzeli na plan transportowy odważniej. Sięgajmy w przyszłość, po nowoczesne rozwiązania. Wciągajmy w dyskusje interesariuszy miasta. Mam nadzieję, że te debaty i dyskusję które już za nami i jeszcze przed nami, zakończa się przyjęciem w przyszłym roku zrównoważonego planu mobilności miejskiej wedle zaleceń Komisji Europejskiej - mówi Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

11:00

Rada miasta dyskutuje na temat Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego na lata 2021 – 2030.

Plan ma być uchwalony dla Rzeszowa oraz gmin, które zawarły z miastem umowę w zakresie organizacji transportu zbiorowego. To Lubenia, Boguchwała, Świlcza i Tyczyn.

Dokument zakłada nie tylko rozwój obecnych form transportu, ale stawia także na elektromobilność. Dużą część dyskusji na temat dalszych zmian zajmie także polityka rowerowa.

- Dziękuję za uwzględnienie tematyki rowerowej i zachęcam do dyskusji radnych i mieszkańców, abyśmy wspólnie decydowali o polityce transportowej. Chciałbym, abyśmy jak najszybciej przystąpili do realizacji tego planu

- mówi Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa.

Polityka zakłada także dalsze prace w kierunku budowy w mieście kolejki nadziemnej. Będzie to możliwe wówczas, gdy pojawi się szansa na pozyskanie na ten cel unijnej dotacji.

9:52

- Jest możliwość pozyskania gruntów od wojska pod budowę wiaduktu w rejonie ul. Wyspiańskiego. Rozmowy są obiecujące, trzeba temat przyspieszyć, komisja inwestycji jak i cała rada uważa wiadukt za priorytet na najbliższe lata. Obok obwodnicy południowej i Wisłokostrady to jedna z najważniejszych inwestycji - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych PO.

9:42

Na wniosek Konrada Fijołka głos zabrał Wiesław Ziemiński z PO, który zaapelował o szybkie zagospodarowanie terenów w rejonie kopca Konfederatów Barskich.

Waldemar Szumny z PiS zdenerwował się jego wystąpieniem. Przypomniał, że w kolejce do zabrania głosu są radni PiS. Dodał też, że ta dyskusja nie ma sensu i należałoby przeprowadzić ją w innej formie, na przykład podczas spotkania z szefami klubów w radzie.

- Konrad widocznie chce wrzucić temat na agendę, aby zabłysnąć, że on to powiedział. Ale to nie jest moment na to, nie możemy tak zmieniać budżetu - odpowiedział Robert Kultys z PiS.

- Chcemy przedstawić swoje pomysły, poddać je pod dyskusję. Nie chodzi tu o promocję czy popisywanie się przeze mnie. Chcemy, aby koledzy także z innych klubów wypowiedzieli się na ten temat - mówi Konrad Fijołek.

Andrzej Dec zaproponował, aby wrócić do dyskusji na temat budżetu i spotkać się na przerwaną debatę wywołaną przez Konrada Fijołka innym razem, na przykład podczas nadzwyczajnej sesji. Lub przenieść ją do osobnego punktu, który można wprowadzić do dzisiejszego porządku obrad. Pod warunkiem, że Rozwój Rzeszowa przekaże wcześniej radnym swoje wnioski na piśmie, aby mogli się z nimi zapoznać.

Radni wracają więc do uchwały budżetowej, a dyskusją na temat pomysłów proponowanych przez Konrada Fijołka zajmą się później.

9:28

Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa powiedział przed chwilą, że miasto czeka kilka trudnych miesięcy i należy je dobrze wykorzystać.

- Znaleźliśmy się jako miasto w sytuacji wyjątkowej. Jesteśmy w okresie, kiedy nie ma osoby bezpośrednio wybranej przez mieszkańców na prezydenta, do zarzadzania miastem. Ta sytuacja wymaga od nas szczególnego zaangażowania. Wiemy tez, że osoba komisarza, która zostanie powołana a najbliższym czasie, ma pełnić zadania bieżącego zarządzania miastem. Zbliża się kolejna fala epidemii, zarzadzanie techniczne przez pana komisarza może się wydłużyć do kilku miesięcy. Stąd mamy przekonanie, że konieczność wytężonej pracy przez nas jest wyjątkowa. Ta nowa sytuacja może być źródłem nowych rzeczy.

W związku z tym, że ten okres przejściowy może być długi, pewne sprawy, kierunki jako rada możemy wytyczyć i zaproponować komisarzowi, do wdrożenia. W tym duchu chcieliśmy więc zaprosić do rozmów i dalszego działania. Staramy się wskazać także źródła finansowania naszych propozycji. Sprawa jest otwarta do dyskusji i działania.

- Wydatki można zmniejszyć chwilowo w trzech zadaniach, które nie będą prędko realizowane. Dotyczą budowy połączenia al. Armii Krajowej z ul. Dunikowskiego, budowy drogi w rejonie ul. Iwonickiej i w rejonie ul. Kalinowej. Możemy też zdjąć część pieniędzy z rozbudowy ul. Zygmunta Starego. Część pieniędzy można także zdjąć z utwardzenia terenu w rejonie ul. Dołowej. Zyskamy chwilowo ponad 8 mln zł i można je przeznaczyć na realizację szybką kilku zadań

- mówi Konrad Fijołek.

- To jest kampania wyborcza. Albo bawimy się w kampanię, albo pracujemy. Konrad przejrzał nasze wypowiedzi i teraz mówi o tych inwestycjach. To szyderstwo - zarzucił Konradowi Fijołkowi Marcin Fijołek z PiS.

9:05

- Z Wieloletniej Prognozy Finansowej Rzeszowa zniknęła inwestycja, która zakładała budowę ronda u zbiegu ulic Paderewskiego i Witolda. Co się stało? Druga sprawa - co z budową Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki? Podobno w ciągu 3 tygodni miasto miało złożyć wniosek o wyższe dofinansowanie inwestycji. Czy wniosek został złożony? Czy wniosek o pozwolenie na budowę został złożony? Nie można się z tym spóźnić - mówi Witold Walawender, radny Rozwoju Rzeszowa.

- Na dzisiaj wniosku nie możemy złożyć, bo jest problem z władaniem działkami, który uniemożliwia nam złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Projektant poprawia część projektu dotycząca parkingu. Lada dzień dokumenty powinny być u nas - mówi Urszula Kukulska, szefowa Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa.

- Struktura gruntów - to co Resovia przekazała jest własnością miasta i to jest pod budowę centrum. W części, gdzie jest boisko treningowe, do czasu podziału gruntów Resovia użyczy działkę na potrzebę budowy. Potrzeba jeszcze fragmenty działek - pod budynkiem klubowym i drogą wzdłuż trybuny. Pracujemy nad ich pozyskaniem - mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

- W sprawie ronda na Paderewskiego składaliśmy wniosek do projektu budżetu, ale nie znalazło się w WPF. Wniosek ponowimy. Teren jest zabezpieczony, chcemy tę inwestycję realizować - mówi Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

8:56

Z radnymi pożegnał się przed chwilą Andrzej Gutkowski, ustępujący wiceprezydent Rzeszowa.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wysokiej radzie za wspólna pracę. Przez 6 lat miałem honor być wiceprezydentem Rzeszowa. Chciałbym podziękować radzie za dyskusje i współpracę, bardzo miło będę wspominać ten okres. Cieszę się, że udało się doprowadzić do rozpoczęcia odmulania zalewu w Rzeszowie po wielu wyjazdach do Warszawy, do ministerstwa. Mam nadzieję, że to się uda dokończyć i że zalew będzie służył mieszkańcom

- powiedział Andrzej Gutkowski.

8:48

Sławomir Gołąb z Rozwoju Rzeszowa złożył wniosek o wykup terenu, na którym znajduje się willa Kotowicza.

- Niestety mimo ostatniej dyskusji nic się w tej kwestii nie zmieniło. Chcemy, aby prezydent, lub komisarz podjęli działania w kierunku wykupu willi wraz z działką - mówi Sławomir Gołąb.

8:43

W ratuszu rozpoczęła się sesja Rady Miasta Rzeszowa. W imieniu klubu Rozwój Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej Konrad Fijołek chce wprowadzić uchwałę dotyczącą planowania zabudowy Rzeszowa. Jeden z jej punktów mówi o zaplanowaniu zagospodarowania prawego brzegu Wisłoka. Temat ma być także omawiany z klubem PiS, który również zwracał uwagę na problemy z bałaganem architektonicznym w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sesja Rady Miasta Rzeszowa - 23.02. Będzie plany zagospodarowania terenów nad Wisłokiem [RELACJA] - Nowiny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24