Sesja Rady Miasta Rzeszowa: będzie plan dla bulwarów i ulgi dla przedsiębiorców

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Krzysztof Łokaj
Rzeszowscy radni będą debatować we wtorek na temat planu gospodarowania terenów zielonych na prawym brzegu Wisłoka. Chodzi o ponad 20 hektarów rozciągających się między zaporą a mostem Zamkowym.

14:00

Radni poparli także pomysł obniżenia stawek za dzierżawę terenu pod letnie ogródki gastronomiczne.

- Ten gest z naszej strony przedsiębiorcom się po prostu należy. Mówimy o obniżce, ale jednocześnie pozwolimy powiększyć ogródki dwukrotnie. Dzięki temu w warunkach reżimu sanitarnego restauracje przyjmą tyle samo klientów, ile zwykle. chcemy, aby taką możliwość otrzymali zarówno restauratorzy z Rynku, jak i innych miejsc, gdzie stoliki są wystawiane w pasie drogowym miasta - mówił Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

I tym razem rada miasta uchwałę przyjęła jednogłośnie.

Na tym kończymy naszą dzisiejszą relację z sesji.

13:41

Radni zwolnili rzeszowskich przedsiębiorców z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu. Firmy, które już ją opłaciły, otrzymają zwrot pieniędzy. Te, które jeszcze jej nie opłaciły, nie będą musiały tego robić.

- Mamy epidemię, działalność gastronomiczna jest w tej chwili na zakręcie. Właściciele restauracji nie zarabiają, alkoholu na miejscu nie sprzedają, dlatego nie ma powodu, aby wnosili za to opłaty. Zależy nam, aby jak najbardziej ulżyć tym firmom, co powinno złagodzić skutki braku dochodów wynikających z ograniczeń - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO.

Wątpliwości miał radny Jerzy Jęczmienionka z PiS, który zapytał, czy nie lepiej zwolnić przedsiębiorców z opłaty za pół roku.

- Proces szczepień postępuje szybko i w drugiej połowie roku lokale będą już najpewniej czynne - przekonywał Jerzy Jęczmienionka.

Marcin Deręgowski z PO zwrócił jednak uwagę, że za zamknięcie lokali w ubiegłym roku przedsiębiorcy nie otrzymali z tego tytułu rekompensaty.

- Dlatego zwolnienie ich za cały 2021 rok jest zasadne - przekonywał Marcin Deręgowski.

A Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa dodał, że takie rozwiązanie stosuje już wiele polskich samorządów.

Radni głosowali w tej kwestii jednogłośnie na tak.

12:31

Radni w głosowaniu byli jednomyślni.

- Przystąpienie do opracowania planu dla terenów nad Wisłokiem to finalizacja wieloletnich starań naszego klubu. Już w 2013 roku apelowaliśmy, aby wpisać do studium obowiązek planowania terenów zielonych na terenach całej doliny Wisłoka. Konsekwentnie popieraliśmy uchwały, które dążyły to stworzenia tu terenów zielonych. Niedawno spotkaliśmy się z prezydentem Bajdakiem i wówczas złożyliśmy wniosek o opracowanie planu dla prawej strony Wisłoka. Jako klub PO jesteśmy za tym, aby w terminie jak najszybszym opracować ten plan, ale on musi być opracowany na tereny zielone, rekreacyjne i sportowe, zgodnie z zapisami obecnego studium. Rzeszów to miasto ludzi młodych, dajmy oddech i zieloną przestrzeń przyszłym pokoleniom. Poza tym dolina Wisłoka stanowi przestrzeń przewietrzania miasta i nie można jej zabudować. Trzeba także zabezpieczyć tereny zalewowe. Apelujemy, aby plan bez zbędnej zwłoki został uchwalony - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych PO.

- Ta uchwała ułatwi nam realizację zamierzeń w tym rejonie, które nie są łatwe, chociażby z tego powodu, że jest to teren zalewowy. Wiele przedsięwzięć było hamowanych m.in. ze względu na opór Wód Polskich, które wymagały opracowywania różnych dokumentów - mówi Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

Na wniosek Tomasza Kamińskiego z Rozwoju Rzeszowa radni zamknęli dyskusję i przeszli do głosowania. Uchwałę rada miasta poparła jednomyślnie 25 głosami.

12:08

Radni dyskutują teraz na temat zagospodarowania terenów na prawym brzegu Wisłoka. W tym celu chcą uchwalić przystąpienie do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego terenów ograniczonych rzeką, a także mostami Zamkowym i Karpackim oraz ulicą Podwisłocze.

- To obszar o powierzchni około 20 hektarów na osiedlu Nowe Miasto. Przyjęcie uchwały pozwoli nam opracować plan dla całego tego terenu. Ustalimy zasady zagospodarowania działek, w szczególności kształtowania przestrzeni publicznej nad rzeką. W przeważającej części jest to teraz obszar nieurządzony, tylko częściowo przy zaporze jest park. Na dużej części terenu są wydane warunki zabudowy pod budynki mieszkalne i usługowe - mówi Monika Lachowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Będzie plan zagospodarowania przestrzennego dla brzegów Wisł...

- To tylko przystąpienie do planu, ale bardzo ważny krok. Dobrze, że planem obejmujemy całe 20 hektarów terenu, bo pozwoli to podejść do sprawy kompleksowo. Chcemy także przeznaczyć dodatkowe pieniądze na Biuro Rozwoju Miasta, abyśmy mogli sprawnie działać pracując nad takimi dokumentami. Przed biurem duże wyzwanie, chcemy, aby plan powstał jak najszybciej - mówi Konrad Fijołek

- To bardzo dobrze, że przystępujemy do tego planu, szkoda tylko, że o trzy lata za późno. W 2018 roku byliśmy autorem uchwały, która już wtedy dawała wskazówki, które mogły się przerodzić w pracę nad planem. Tak się niestety nie stało. Efektem tego jest to, że my na tym terenie możemy tylko ratować to, co zostało do uratowania. Jest już tu na północy terenu budowa. Nie powinna być prowadzona tak blisko mostu i rzeki. Wielka szkoda, że te trzy lata zostały zmarnowane - uważa Robert Kultys z PiS.

Jego zdaniem całość zabudowy wzdłuż ulicy Podwisłocze powinna być uporządkowana w spójny układ.

- Musimy wykroić minimum 100-metrowy pas pod planty, prawobrzeżne bulwary. Ale pierwszym zadaniem do zaplanowania musi być wprowadzenie ładu przestrzennego. A on zależy od prawidłowego ulokowania zabudowy i określenia jej wysokości oraz intensywności. Część tego terenu jesteśmy w stanie uratować pod bulwary, to niestety od strony ul. Podwisłocze będzie trudno - dodaje Robert Kultys.

12:02

Radni zakończyli serię pytań do Komendanta Miejskiego Policji. Teraz rozmawiają na temat możliwości przejęcia rzez miasto zabytkowych budynków kolejowych od strony ul. Kochanowskiego. Zdaniem Sławomira Gołąba to konieczne, aby uratować zabytkowe budynki przed zniszczeniem.

- Chętnie się przyłączę do tego pomysłu. Ale my już w 2013 roku apelowaliśmy, aby przejąć te tereny. Wówczas jednak prezydent nie był chętny do tego i na łamach mediów sugerował, aby te tereny kupili deweloperzy. Skoro wówczas ię nie udało, to miejmy nadzieję, że teraz się uda - mówi Robert Kultys z PiS.

- Rozmawiając ostatnio szeroko ze środowiskiem kultury w Rzeszowie i jest bardzo duże zainteresowanie wśród artystów, aby ten teren przejąć i odpowiednio urządzić - mówi Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa.

- Parę lat temu apelowaliśmy do prezydenta jako klub. Mam odpowiedź, w której napisano mi, że ten teren będzie przeznaczony dla kultury - mówi Jolanta Kaźmierczak z klubu PO.

Radni podjęli uchwałę, na mocy której rada miasta wyraziła wolę podjęcia działań w kierunku przejęcia tych obiektów od kolei.

11:45

Podczas sesji radni pytają o sprawy bezpieczeństwa Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie - insp. Bogusława Kanię.

- Kiedy można się spodziewać otwarcia nowego komisariatu przy ulicy Błogosławionej Karoliny? - pyta Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu radnych PO.

- Nowy komisariat zostanie wybudowany w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Mamy działkę od miasta, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie jest już na etapie przetargu, działka jest przygotowana pod budowę. Nasze założenie to otwarcie komisariatu na początku 2023 roku. Przeniesiemy do niego komisariat z Baranówki i wydział ruchu drogowego KMP - informuje komendant Kania.

9:18

W szpitalu miejskim zostanie przebudowany Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, kuchnia i rezonans. Pieniądze na ten cel zostały zapisane przez radnych w budżecie Rzeszowa.

  • Miasto zarezerwowało także po 250 tysięcy złotych dla Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego na dotacje celowe.
  • Rzeszowski Dom Kultury dostanie dodatkowych 250 tysięcy złotych.

Po zmianach budżet Rzeszowa to 1,92 mld zł.

9:01

Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa pyta o inwestycje drogowe, które zapowiedziano dla osiedla Słocina. W odpowiedzi na jego pytania Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg informuje, że trwają przygotowania do budowy połączenia ulicy Krzyżanowskiego i Wieniawskiego.

- Projektanci wystąpili o uzgodnienia do przedstawicieli ogródków działkowych. Następnie będą uzyskiwane niezbędne dokumenty - pozwolenia wodno-prawne - decyzja środowiskowa - mówi dyrektor Maciejko.

Druga istotna inwestycja w tym rejonie to budowa ronda u zbiegu ulic Paderewskiego i Witolda. Dyrektor Maciejko przekonuje, że niebawem zostanie złożony wniosek o ujęcie w budżecie miasta pieniędzy na projekt tej inwestycji.

8:48

Jak informuje radny Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa, wojewoda podkarpacki uchylił podjętą niedawno uchwałę w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego okolic dworca. Radni będą rozmawiać podczas dzisiejszej sesji na ten temat.

8:42

W wersji online będzie prowadzona dzisiejsza sesja Rady Miasta Rzeszowa. Obrady właśnie się rozpoczynają. Radni pracują dzisiaj zdalnie przede wszystkim z ratusza, urbanlab i biura rady. Zapraszamy na relację live, podczas której będziemy na bieżąco informować o najważniejszych decyzjach rady.


Teren między mostami a ulicą Podwisłocze jest zagospodarowany tylko częściowo. Od zapory do kładki dla pieszych rozciąga się tu park i szeregówki. Dalej w kierunku mostu Zamkowego, od strony ulicy Podwisłocze jest jeszcze kilka domów oraz budynki handlowo usługowe. Pozostała część to tereny zalewowe, na których przez lata rzeszowianie prowadzili ogródki działkowe. Sporą część gruntów kupili tutaj deweloperzy, a jeden z nich od strony ul. Kopisto rozpoczął już budowę kolejnego bloku.

Będzie plan zagospodarowania przestrzennego dla brzegów Wisł...

Zdaniem radnych pozostałe niezabudowane działki należy zagospodarować tak, aby jak najwięcej miejsca zajęły tereny zielone. A ponieważ takie są oczekiwania mieszkańców, kandydaci na prezydenta Rzeszowa prześcigają się w zapowiedziach i obietnicach, co pozwoliło przyspieszyć przygotowania do uchwalenia planu, które przez lata toczyły się bardzo powoli.

Pod koniec marca p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak zapowiedział szybkie ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie około 10 hektarów ziemi najbliżej Wisłoka. I zapowiedział, że część kosztów stworzenia w tym miejscu terenów zielonych mają wziąć na siebie deweloperzy, właściciele okolicznych działek.

Zgoda ponad podziałami

Miejscy radni bez względu na przynależność klubową deklarują poparcie dla uchwały.

- Założenie stworzenia w tym miejscu terenów zielonych to jedyne słuszne wyjście. Bo jeśli te działki zostałyby zabudowane, to nie mam wątpliwości, że już nigdy nie powstałby tutaj park. Trzeba tak zaplanować przestrzeń, aby przynajmniej kilkadziesiąt metrów od Wisłoka w głąb terenu było przeznaczonych wyłącznie pod zieleń i rekreację – mówi Waldemar Kotula, radny PiS.

Marcin Deręgowski, radny Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę na konieczność ekspresowego uchwalenia planu dla tego terenu.

- Tak, aby wszelkie decyzje zezwalające na inwestycje były już wydawane w oparciu o ten dokument. Trzeba oczywiście zabezpieczyć jak najwięcej miejsca na rekreację i zieleń, ale także zaplanować zabudowę od strony ulicy Podwisłocze w taki sposób, aby poszczególne budynki stworzyły spójną architekturę – mówi.

Wiceprzewodniczący rady miasta Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa także widzi w tym miejscu tereny zielone i rekreację. Jego zdaniem cała dolina Wisłoka powinna zostać zieloną osią miasta, wraz z zagospodarowaniem bulwarów nad rzeką, od północnych granic po kładkę pieszą łączącą osiedle Budziwój z Boguchwałą.

- Na południu ze ścieżkami spacerowymi, rowerowymi i biegowymi na całej długości, z estetycznie wkomponowaną infrastrukturą gastronomiczną. Zagospodarowanie to powinno mieć różny stopień intensywności tak, aby zachować także tereny dzikie. Teren ograniczony zaporą i mostem Zamkowym trzeba objąć planem i w dużej części przeznaczyć na park – mówi Konrad Fijołek.

Jeżeli radni przyjmą we wtorek uchwałę, Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa będzie mogło rozpocząć prace nad przygotowaniem planu.


ZOBACZ TEŻ: Montaż kładki rowerowej przez Wisłok w Rzeszowie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
amanda

No patrzcie jakie to odważne się porobiło towarzystwo z Rozwoju Rzeszowa! Za czasów Jego Demencji Tadzia F. to mordy mieli w kubeł bo szefunio szczytował jak widział zabudowywany każdy kawałek zieleni w Rzeszowie. Asfalt/beton/asfalt/beton/asfalt/beton/asfalt...

Dodaj ogłoszenie