Siatkarki pokazały sportową złość

Tomasz Leyko
Młodość kontra rutyna. Atakuje Agata Wilk, a blokuje Małgorzata Niemczyk. Tym razem uśmiechnięta była mielczanka. Fot. Krzysztof Urbański
Mielczankom strasznie zależało na wygranej. To miały wypisane na twarzach podczas każdej akcji. Zasłużenie zainkasowały trzy punkty, ale to dopiero połowa zadania, jakie wyznaczył im prezes klubu. Zmian kadrowych w klubie nie będzie, jeśli za tydzień zespół Jacka Wiśniewskiego wygra pojedynek w Poznaniu z AZS-em.

Stal zaczęła nerwowo. Już przed pierwszą przerwą techniczną gospodynie zepsuły trzy zagrywki. Jacek Wiśniewski, którego losy przecież również ważą się na boisku podczas przerwy nie przebierał w słowach. Jego dziewczyny opanowały emocje. Przecież nie miały innego wyjścia.

Serwowały na Agatę

Gdy młodziutka gwiazda Gedanii Berenika Tomsia zablokowała Agatę Wilk rywalki prowadziły 10-9, ale było to prowadzenie ostatnie. Rywalki analizowały zapewne pojedynki Stali, bo uparcie serwowały na Agatę Wilk.

Niewysoka, ale zadziorna skrzydłowa myliła się rzadko. Szybko pokazała "pazurki" i odwzajemniła się jeszcze trudniejszym serwisem. Najpierw "ustrzeliła" rutynowaną Małgorzatę Niemczyk, następnie w podobny sposób 17-letnią Natalię Nuszel. Przed drugą przerwą techniczną Stal wygrywała już 16-12. Potem zestresowana Dominika Kuczyńska kierowała piłkę wszędzie tam gdzie nie trzeba, a mielczanki uśmiechały się od ucha do ucha.

Nie na gdańską nutę

W pierwszym secie gdańszczanki popełniły mnóstwo niewymuszonych błędów. W drugiej partii mielczanki chciały z kolei pokazać, że wygrywać potrafią be niczyjej pomocy. Statystyka mówi sama za siebie: 14 punktów zdobytych atakiem, 2 zagrywką i 1 blokiem. Dobry dzień miała Karolina Olczyk, która często gubiła blok rywalek.

W sobotę mogła "w ciemno" grać do Marty Łukaszewskiej. Skrzydłowa Stali kończyła każdą piłkę. Wtórowała jej Agata Wilk. Rywalki nie poddawały się, na początku nawet prowadziły 13-11. Na zagrywkę weszła Małgorzata Skorupa i podkręconej piłki nie odebrała Marta Szczygielska. Z głośników popłynął "Marsz torreadora" z opery Carmen, a gdańszczankom nie wychodziła gra w rytm tej melodii.

Efekt? Przewaga Stali wzrosła do 2 punktów. II partię Stal skończyła już za pierwszym setbolem. Co prawda mielczanki, ratowały się oddaniem piłki za darmo, ale gdańszczanki tylko patrzyły na spadającą bezkarnie piłkę.

Niezawodna Łukaszewska

W piątek przed meczem kapitan Stali mówiła - Wyjdziemy z siebie, żeby wygrać ten mecz. Tak było rzeczywiście w secie trzecim, najlepszym dla obiektywnych obserwatorów tego meczu. Najczęściej na tablicy wyników widniał remis.

Mielczanki podbijały takie piłki, które kibice już spisali na straty. Emocji nie zabrakło do końca. Set kończył się grą na przewagi. Gospodynie obroniły dwa setbole, bo miały niezawodną Łukaszewską. Potem miały w górze dwa meczbole. Szczęście uśmiechnęło się jednak do rywalek.

Sportowa złość

Na trybunach konsternacja. Jaki będzie początek 4 seta? Kto zachował więcej sił po wyczerpującej końcówce 3 partii? - rozmawiali kibice między sobą.

Uspokoili się, gdy trener Gedanii Leszek Milewski po kilkudziesięciu sekundach 4 seta wziął czas. Mielczanki pokazały, kto tu rządzi. Rozpoczęły od 4-0 i stopniowo powiększały przewagę.

Kibice mieli, na co popatrzeć. Bomby Łukaszewskiej ze skrzydeł, dobra zagrywka odebrały chęć walki rywalkom. Finał spotkania Małgorzata Skorupa mogła sobie wcześniej wymarzyć: pojedynczy blok na mistrzyni Europy Małgorzacie Niemczyk. Takie chwile zostają w pamięci na długo. Mielczanki pobiegły podzielić się radością z kibicami, a jedna z nich powiedziała krótko - Wszystko wraca do normy.

STAL MIELEC - ENERGA-GEDANIA GDAŃSK 3-1 (25-20, 25-22, 27-29, 25-18)
STAL: Olczyk, A. Wilk, Dązbłaż, Skorupa, Wrzesińska, Łukaszewska, Ząbek (libero) oraz Kobiela.
ENERGA: Ślusarz, Niemczyk, Kuczyńska, Nuszel, Tomsia, Szczygielska, Siwka (libero) oraz Kruk, Sołodkowicz.
SĘDZIOWALI Wiesław Cieślik (Sosnowiec) i Andrzej Kuchna (Katowice)
WIDZÓW: 1000.