Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć biogazowni będzie się rozwijać w Polsce. To jedne z najbardziej obiecujących i ekologicznie zrównoważonych źródeł energii

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Biogazownie mają bardzo duży potencjał w Polsce do rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza regionów rolniczych, z farmami zwierząt, w których jest dużo "surowca" do produkcji biogazu.
Biogazownie mają bardzo duży potencjał w Polsce do rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza regionów rolniczych, z farmami zwierząt, w których jest dużo "surowca" do produkcji biogazu. Andrzej Zgiet/Polska Press
Biogazownie to jedne z najbardziej obiecujących i ekologicznie zrównoważonych źródeł energii w Polsce. Z pewnością w najbliższych latach będą się one rozwijać w naszym kraju.

W ciągu ostatniej dekady rozwój biogazowni w Polsce przyspieszył i spodziewać się można, że będzie nadal rósł w nadchodzących latach. Konieczne jest wsparcie państwa na powstawanie nowych obiektów tego typu.

Biogazownie to instalacje wytwarzające biogaz z organicznych odpadów, takich jak odchody zwierząt, resztki roślinne lub żywności, które następnie są przetwarzane na ciepło i energię elektryczną. Jedną z największych zalet biogazowni jest to, że odpady, które byłyby w przeciwnym razie składowane lub spalone (a więc stwarzające w większym lub mniejszym stopniu zagrożenie dla środowiska naturalnego i człowieka), są przetwarzane w przyjazną dla natury energię. Biogaz jest także alternatywnym źródłem energii, co pozwala na zmniejszenie zależności od węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Konieczność ochrony środowiska sprzyja powstawaniu nowych biogazowni

Obecnie w Polsce działa już około 400 biogazowni, z czego prawie połowa to rolnicze, a liczba ta ma nadal rosnąć w nadchodzących latach. Głównymi czynnikami, które będą wpływać na rozwój biogazowni, są wymogi dotyczące ochrony środowiska, rosnące koszty paliw kopalnych oraz potrzeba rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii.

Wymogi dotyczące ochrony środowiska to jedna z głównych sił napędowych rozwoju biogazowni w Polsce. Polska jest zobowiązana do osiągnięcia celów klimatycznych, które zostały określone w ramach porozumienia klimatycznego w Paryżu. Jednym z kluczowych sposobów osiągnięcia tych celów jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, takich jak biogaz. Ponadto, przepisy Unii Europejskiej nakładają na Polskę wymogi dotyczące recyklingu i odzysku odpadów, które stają się coraz bardziej restrykcyjne. Biogazownie mogą pomóc w osiągnięciu tych celów poprzez przetwarzanie organicznych odpadów i wykorzystywanie ich jako źródła energii.
Rosnące ceny paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, są jednym z czynników, które mogą wpłynąć na rozwój biogazowni w Polsce. Biogazownie są jednym z alternatywnych źródeł energii, które mogą zastąpić tradycyjne źródła energii kopalnej, takie jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa.

Wzrost cen paliw kopalnych może skłonić do poszukiwania bardziej ekonomicznych i ekologicznych źródeł energii, w tym biogazu. W momencie, gdy koszty produkcji energii z paliw kopalnych stają się zbyt wysokie, inwestycja w biogazownie może stać się bardziej opłacalna.

Rosnące ceny paliw kopalnych wpłyną na rozwój biogazowni

Biogaz jest wytwarzany z odpadów organicznych, takich jak resztki roślinne, odchody zwierząt czy żywność, co oznacza, że nie trzeba kupować drogich surowców do produkcji energii. Dodatkowo jest źródłem energii odnawialnej, co oznacza, że produkcja energii z biogazu jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Rosnące ceny paliw kopalnych mogą również skłonić do inwestycji w biogazownie jako sposób na zmniejszenie kosztów wytwarzania energii. Biogaz jest tańszy niż tradycyjne źródła energii, zwłaszcza gdy jest wytwarzany w biogazowni w ramach gospodarstwa rolnego lub w systemie kogeneracji, co oznacza, że jest produkowane jednocześnie ciepło i energia elektryczna. W tym przypadku koszty wytwarzania energii są znacznie niższe, ponieważ nie trzeba kupować paliwa z zewnętrznych źródeł.
W momencie, gdy koszty produkcji energii z paliw kopalnych są wysokie, rządy mogą podjąć decyzję o wprowadzeniu zachęt dla inwestycji w źródła energii odnawialnej, takie jak biogaz. W Polsce obecnie funkcjonują różne formy wsparcia finansowego dla inwestycji w biogazownie, takie jak dotacje i ulgi podatkowe.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24