Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siej ogórki po 14 maja

Stanisław Siwak
sxc.hu
Na pytania czytelników, dotyczące wiosennych prac w ogrodzie odpowiadała ANNA CIESZYŃSKA, główny specjalista do spraw warzywnictwa w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

- Jak pielęgnować rozsady warzyw kapustowatych?

- Jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji rozsady jest podlewanie. Jeśli produkujemy rozsadę w doniczkach, woda powinna być doń dostarczana równomiernie. Przesychanie lub zbyt duże zwilgocenie ziemi w doniczkach z rozsadą prowadzi do nierównomiernego wzrostu, więdnięcia roślin spowodowanego brakiem tlenu w obrębie systemu korzeniowego lub chorobami zgorzelowymi. Rozsada na rozsadniku również powinna być równomiernie podlewana.

- Czy i jak możemy dokarmiać rozsady?

Rozsada na rozsadniku i w doniczkach powinna być dokarmiana, czyli nawożona w momencie ukazania się drugiego liścia właściwego brokuła, kapusty czy kalafiora, przynajmniej raz w tygodniu, na przykład Florovitem, według etykiety na opakowaniu.

- Jak przygotować rozsadę do wysadzenia na miejsce stałe?

- Jeśli rozsada jest produkowana w tunelu foliowym, wówczas należy ją zahartować. Hartowanie polega na obniżeniu temperatury w tunelu przez intensywne wietrzenie oraz zmniejszenie do minimum podlewania.
- Uprawiam ogród ozdobny. Rosną w nim tuje i inne rośliny. Na całej działce - trawniku rozmnożył mi się mech. Co mam zrobić?

-Obecność mchu świadczy o kwaśnej glebie. Należy zastosować środek do zwalczania mchu o nazwie Antymech. Kiedy chcemy jednoznacznie stwierdzić, że gleba jest kwaśna, należy oddać próbkę do analizy w stacji chemiczno-rolniczej. Ciężką, mocno uwilgoconą glebę możemy rozluźnić, na przykład torfem odkwaszonym.

- Kiedy sieje się łubin na zielony nawóz?

- Obecny stan gleby, dobre jej uwilgocenie - to dobry okres, bo nasiona łubinu potrzebują sporo wilgoci do kiełkowania. Wyrosłe rośliny łubinu rozdrabniamy, przyorujemy lub przykopujemy w momencie pojawienia się pąków kwiatowych. Łubin jest cenną rośliną na przeoranie, gdyż wnosi do gleby spore ilości materii organicznej. Rośliny motylkowe, w tym łubin, mają zdolność pobierania wolnego azotu z powietrza, a za ten proces odpowiedzialne są bakterie azotowe, tworzące zgrubienia - brodawki na korzeniach roślin. Dzięki temu wzbogacamy naszą glebę w potrzebny azot.

- Jesteśmy początkującymi działkowiczami. Czy w tych dniach należy opryskiwać czymś drzewa owocowe, takie, jak jabłonie, grusze, brzoskwinie?

- Przeciw chorobom w tym okresie możemy zastosować preparat Sylit.

- Uprawiam tylko cebulę dymkę. Czym zwalczamy śmietkę cebulankę?

- Opryskiwanie przeprowadzamy w drugiej dekadzie maja lub według sygnalizacji nalotu szkodnika jednym z takich preparatów, jak Karate Zeon lub Sumi-Alpha.

- Jakie może pani polecić dobre odmiany ogórków?

- Polskie firmy nasienne specjalizują się w hodowli nasion ogórków. Możemy polecić odmiany hodowli Polan Kraków takie, jak Rufus, Tytus, Anulka - owoce o jasnozielonej skórce, w kwaszeniu w kolorze bursztynu. A także firmy nasiennej PNOS Ożarów Mazowiecki, takie, jak Rodos i Reja - owoce o skórce ciemnozielonej, gdzie kolor skórki skorelowany jest z tolerancją na bakteryjną kanciastą plamistość i mączniaka rzekomego dyniowatych. Owoce tych odmian w kwaszeniu wyglądają ciekawie.

- Dlaczego owoce ogórków są beczkowate i czasami gorzkie?

- Ogórek to warzywo, które wymaga intensywnego podlewania. Brak wody powoduje zniekształcenie, czyli beczkowatość owoców, staje się również przyczyną większej ich goryczki. Jeśli tylko mamy możliwość, podlewajmy rośliny codziennie w godzinach rannych lub popołudniowych, dostarczając wodę do korzenia. Natomiast zwracajmy uwagę, abyśmy nie podlewali po liściach. Pamiętajmy też, żeby nie podlewać roślin ogórków bardzo zimną wodą, aby nie doznały szoku.

- Jak można przyśpieszyć owocowanie ogórków?

- Agrotechniczny termin siewu ogórków przypada po "Zimnych Ogrodnikach" (12-14 maja). Aby otrzymać owoce ogórków o dwa tygodnie wcześniej, należy zagony bezpośrednio po wysiewie okryć białą agrowłókniną. Okrycie to stworzy lepszy mikroklimat, czyli podniesie temperaturę gleby i powietrza, a także utrzyma wilgoć w glebie, co sprzyja przyspieszeniu wegetacji. Agrowłókninę należy ściągnąć z roślin w ciągu dnia, w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów, celem zapylenia przez pszczoły. Agrowłóknina zabezpiecza również rośliny przed występowaniem chorób. Opóźnia ich występowanie o około dwa tygodnie w stosunku do tych roślin, które rosną bez okrycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24