Siła napędowa gospodarki w regionie. Oto największe firmy na Podkarpaciu wg udziału eksportu w sprzedaży [ZŁOTA SETKA FIRM]

RED.
Udostępnij:
Od wielu lat udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w podkarpackich przedsiębiorstwach jest wyższy niż średnia dla kraju. Firmy z prezentowanej „eksportowej dziesiątki” mają z pewnością znaczny udział w kształtowaniu się tej długookresowej tendencji.

Komentuje dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

Tegoroczny zwycięzca rankingu, przedsiębiorstwo GOODRICH AEROSPACE POLAND Sp. z o.o, producent podzespołów podwozi dla samolotów cywilnych i wojskowych,nieprzerwanie od 12 lat znajduje się w tym gronie. Warto także podkreślić, że firma po raz siódmy zajmuje pozycję lidera. W tym roku, z trzeciej lokaty na drugą, awansowała firma HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o, związana również z branżą lotniczą. Trzecią pozycję na naszej liście zajął tegoroczny debiutant - firma O.B.A. Sp. z o.o., producent aluminiowych ogrodzeń, bram, balkonów i carportów.

Na uwagę zasługuje także wysokie, szóste miejsce kolejnego debiutanta w rankingu największych eksporterów Podkarpacia, firmy RAUCH Polska Sp. z o.o. zajmującej się produkcją napojów wyrabianych z owoców.

Wysoką dynamikę eksportu w podkarpackich przedsiębiorstwach zawdzięczamy także pozostałym, wieloletnim laureatom rankingu: BURY Sp. z o.o.; BALTIC WOOD S.A.; FEDERAL-MOGUL Gorzyce Sp. z o.o.; NOWY STYL Krosno Sp. z o.o. GRUPA KAPITAŁOWA; Firma Oponiarska DĘBICA S.A.; PRATT & WHITNEY Rzeszów S.A.

Wszystkie firmy należące do „złotej dziesiątki” dysponują dużym potencjałem rozwojowym i są bez wątpienia siłą napędową przedsiębiorczości na Podkarpaciu.

Miejmy nadzieję, że w 2020 roku, pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19, przedsiębiorstwa z Podkarpacia będą działać tak skutecznie, jak dotychczas, i że będą w stanie spełniać oczekiwania bardzo wymagających odbiorców na konkurencyjnych rynkach całego świata.

Lp.Nazwa firmyUdział sprzedaży eksportowej (w %)
1GOODRICH AEROSPACE POLAND Sp. z o.o.99,5%
2HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o.99,2%
3O.B.A. Sp. z o.o.95,3%
4BURY Sp. z o.o.95,1%
5BALTIC WOOD S.A.93,0%
6RAUCH Polska Sp. z o.o.
91,7%
7FEDERAL-MOGUL Gorzyce Sp. z o.o.
90,6%
8NOWY STYL Krosno Sp. z o.o. GRUPA KAPITAŁOWA
90,5%
9Firma Oponiarska DĘBICA S.A.
89,6%
10PRATT & WHITNEY Rzeszów S.A.
89,5%

Pozostałe "Złote Dziesiątki"

To już XIV edycja rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia organizowanego przez Nowiny, przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Obok listy podstawowej, opracowano także „Złote Dziesiątki” – zestawienia dziesięciu najlepszych firm według:

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Wideo

Dodaj ogłoszenie