DW
Canal+ Sport
Liga francuska. Piłkarze Saint-Etienne po barażach spadli z francuskiej Ligue 1. Przegrali po rzutach karnych z Auxerre, które wróciło z kolei na najwyższy szczebel po 10 latach. Po ostatnim karnym drużyny gości, wściekli kibice wbiegli na murawę i zaatakowali piłkarzy. Rzucali w nich racami i gonili aż pod samą szatnię stadionu.

W lidze francuskiej system baraży różni się od tego w Polsce. W naszych ligach o awans do wyższej ligi grają między sobą drużyny z miejsc 3-6. Zwycięzca zastępuje jedną z drużyn spadających. We Francji (jak i w Niemczech) trzeci zespół w niższych rozgrywkach gra z trecim od końca zespołem w wyższej lidze. Tak było w przypadku Auxerre i Saint-Etienne.

Saint-Etienne zajęło 16. miejsce w Ligue 1 i mierzyło się w pierwszym spotkaniu na wyjeździe z Auxerre. Tam padł rezultat 1:1, choć goście prowadzili.

W rewanżu to zawodnicy Auxerre jako pierwsi zdobyli bramkę. W 51. minucie prowadzenie dał im Sakhi. Gospodarze drugiego spotkania doprowadzili do wyrównania w 76. minucie. Zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne.

Goście bezbłędnie wykonali wszystkie jedenastki, podczas gdy po stronie Saint-Etienne swojej okazji nie wykorzystał Boudebouz.

Po ostatniej bramce z 11 metrów w euforię wpadli piłkarze Auxerre. Kibice Saint-Etienne nie odpuścili swoim zawodnikom i wściekli wbiegli na murawę. To, co działo się na stadionie przez następne minuty, mogło przerazić.

W stronę piłkarzy i lożę honorową zaczęły lecieć odpalone race, niektórzy oberwali też po głowie od agresywnych fanów. Zawodnicy zbiegli do szatni, ale tam rozwścieczeni widzowie zaczęli ich gonić.

Choć wydaje się, że polska piłka idzie do przodu i za awansem na mistrzostwa świata lub regularną grą w europejskich pucharach stoi progres całego systemu, może być w błędzie. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydarzyło się tyle patologicznych sytuacji, że gdyby tak poważnie się nad nimi zastanowić, można dojść do wniosku, że od wielu lat nie zrobiliśmy żadnego kroku naprzód. Przed Wami lista wstydu polskiego futbolu.

Rak, który toczy polski futbol. Największe patologie w polsk...