Skandia Maraton Lang Team. Rowerowy zawrót głowy

Krzysztof Kapica
Blisko 800 osób wzięło udział w największej w roku w regionie imprezie w kolarstwie górskim, jaką był rzeszowski Skandia Maraton Lang Team.

To była już trzecia Skandia w tym roku (po imprezach w Warszawie i Krakowie). Organizatorzy zamówili upalną pogodę i na starcie w rowerowym miasteczku, rozlokowanym obok hali Podpromie, stanął tłum amatorów jazdy na dwóch kółkach.

- W samej rodzinnej paradzie wzdłuż Wisłoka pojechało kilkaset osób. Zainteresowanie tą trasą jest tak ogromne, że właśnie ją poszerzamy - komentował Stanisław Sienko. Wiceprezydent Rzeszowa był jednym z wręczających medale. - Ostatnio padało, ale na Skandię pogoda zawsze jest - dodał Sienko.

- Rzeszów i okolice to świetne miejsce do takich imprez. Patrzyłem na niektóre trasy pod kątem przyszłorocznego Tour de Pologne - informował Czesław Lang. Dyrektor wyścigu, który na krakowskiej Skandii świętował 60. urodziny, w sobotę w ramach przygotowania do niedzielnego Tauron Lang Team Race (wyniki niżej) zrobił na rowerze skromne 70 km.

Na koronnym dystansie "grand fondo" (85 km) triumfował Paweł Kowalkowski (Cross Centrum Rowerowe Olsztyn), który do końca walczył z Andrzejem Kaiserem (Euro Bike Kaczmarek Electric Team). Wyprzedził go o... sekundę. U pań wygrała była brązowa medalistka MŚ Paula Gorycka (Scot Racing Team), która powtórzyła osiągnięcie z Krakowa.
Na dystansie "mini" (36 km) najlepsi okazali się Sławomir Dziwisz (Ustrzyki Dolne) i Monika Grzebinoga (Brzeszcze).

W ramach tego dystansu rozegrano też mistrzostwa Polski strażaków. U mężczyzn wygrał Kamil Cygan (Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów). - Na 27. kilometrze miałem wypadek i jechało się ciężko - mówił Kamil. Upadek zaliczyła również najlepsza wśród pań Nikola Bujak (SpecBike Racing Team).

Wielkie brawa zebrał Lary Zębatka (Laryzebatka.com); znany rzeszowski "góral" wygrał dystans "medio" (53 km). U kobiet triumfowała Katarzyna Hendrzyk-Majewska (Duda Cars Rybczyński Team).

W Skandii nie brakło zawodników reaktywowanej sekcji kolarskiej Stali Rzeszów - 2. miejsce na dystansie "medio" (kat. M-2) zajął 20-letni Adam Kawula. - Upał dawał się we znaki, ale jakoś poszło - cieszył się zawodnik.