Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen w Bóbrce to muzeum z najstarszą na świecie działającą kopalnią ropy naftowej. Zobaczcie to miejsce w majowej odsłonie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Skansen naftowy w Bóbrce znów jest w całości otwarty dla zwiedzających. Spacer po 20-hektarowym terenie muzeum dostarczy wielu wrażeń. Skansen jest pełen ciekawostek a w wiosennej, majowej odsłonie prezentuje się wyjątkowo pięknie. Zobaczcie zdjęcia.

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, na terenie której znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, to niezwykle ciekawe i jedyne w swoim rodzaju miejsce. To tutaj narodził się przemysł naftowy, który zrewolucjonizował świat.

- Naturalne wycieki ropy naftowej występowały w lesie bobrzeckim od dawien dawna, ale dopiero w 1854 r. powstała kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa. Pionierami przemysłu naftowego, założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – cichy, skromny farmaceuta; Tytus Trzecieski – ziemianin i inicjator założenia kopalni oraz Karol Klobassa–Zrencki - właściciel wsi Bóbrka. Dzięki zgodnej współpracy i operatywności twórców powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo - opowiada Marzena Sysak, asystent muzealny.

Zwiedzanie muzeum o tej porze roku jest szczególnie atrakcyjne. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego, który w maju budzi się do życia znajdują się XIX wieczne kopanki.

- Można w nich jeszcze zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami zobaczymy urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz - mówi Barbara Olejarz, dyrektor muzeum w Bóbrce.

Najcenniejsze zabytki muzeum

Zwiedzając skansen nie można ominąć jego najcenniejszych obiektów. To te, które pochodzą z czasów Ignacego Łukasiewicza:

  • obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza
  • kopanka Franek, wykonana ręcznie około 1860 roku do głębokości 50 metrów a następnie w latach późniejszych pogłębiona za pomocą wiertnicy ręcznej do głębokości 150 metrów
  • eksploatowana do dziś kopanka Janina, ręcznie wykopana do głębokości 132 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 250 metrów; do dziś jest eksploatowana
  • warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze
  • drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku. W jej we wnętrzu znajdują się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-1895. W wyposażona jest w stare narzędzia kowalskie
  • zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 roku, służąca do wiercenia metodą udarową płytkich otworów

Czasy początków kopalni pamięta budynek administracyjny tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku. Dziś mieści się ekspozycję apteczną. Prezentowane są słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono także kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Spacerując po skansenie zobaczymy mnóstwo urządzeń stosowanych dawniej w przemyśle naftowym. To m.in.:

  • XIX-wieczna kotłownia która dostarczała pary do napędu urządzeń kopalnianych
  • wiertnica 1885 roku, napędzana lokomobilą parową
  • kieraty do grupowego pompowania odwiertów: z 1890 roku oraz z okresu międzywojennego
  • sprężarki dawnej konstrukcji
  • zbiór gazomierzy, narzędzi do wierceń obrotowych i aparatura laboratoryjna

Są też nawiązania do nowszego okresu w historii branży naftowej. To m.in. stacja CPN z czasów PRL-u.

Godziny otwarcia muzeum

Aktualnie muzeum jest otwarte dla zwiedzających w całości. Dostępne są wszystkie ekspozycje zewnętrzne oraz wewnętrzne. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00-17:00.

Na razie nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem.

- Zachęcamy do skorzystania z audioprzewodników lub mobilnej aplikacji, do pobrania na Smartfon i iPhone - dodaje Marzena Sysak.

Jest kilka tras zwiedzania:

  • "Śladami naftowych pionierów" (czas zwiedzania ok. 1 godz.)
  • "Od kopania do wiercenia" (czas zwiedzania ok. 2 godz.)
  • "Trzy wieki kopalni w Bóbrce" (czas zwiedzania ok. 3 godz.)
  • "Od kopania do wiercenia" (czas zwiedzania ok. 2 godz.)

Szczegóły dla turystów są na stronie internetowej skansenu www.bobrka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto