Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen w Sanoku można zwiedzać codziennie. Obowiązują jednak obostrzenia [ZDJĘCIA]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Skansen w okresie zimowym jest otwarty codziennie w godz. 9-14. Z powodu obostrzeń, nie wejdziemy jednak do wnętrza obiektów oraz nie skorzystamy z usługi przewodnika.

Na ponad 38-hektarowym terenie Muzeum Budownictwa Ludowego do obejrzenia jest ponad 180 budynków architektury drewnianej.

– Zachęcamy do zwiedzania skansenu, bo mamy wiele do zaoferowania – przekonuje Marcin Krowiak, pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. – Pod względem zgromadzonych obiektów jesteśmy największym tego typu muzeum w Polsce i drugim w Europie. W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 150 tys. zwiedzających, a w tym z powodu pandemii szacujemy, że frekwencja będzie niższa tylko o około 30 tys. osób.

Sanocki skansen podzielony jest na kilka sektorów, które odpowiadają pewnym założeniom historycznym, etnograficznym i geograficznym, prezentując wielokulturowość dawnego pogranicza polsko-ruskiego.

– Jedną z atrakcji jest Galicyjski Rynek, czyli rekonstrukcja dawnego miasteczka, które tworzy 28 obiektów. Są to m.in. chata zegarmistrza, fryzjera, fotografa, stolarza, krawca, budynek apteki, poczty, urzędu gminy, czy dom żydowski – wylicza Marcin Krowiak. – Warto też obejrzeć sektor bojkowski, łemkowski, dworski z pięknym dworem w Święcanach, doliniański, pogórzański czy sektor przemysłowy, w którym prezentujemy historię wydobycia ropy naftowej na Podkarpaciu.

Skansen w Sanoku to nie tylko drewniane budynki

Od kilku lat w Muzeum Budownictwa Ludowego atrakcją są owce podhalańskie i barwne oraz kozy karpackie.

– W ostatnim czasie odtworzyliśmy dwie stajnie i koszar dla owiec, a wkrótce rozpoczną się prace przy poidłach – mówi Marcin Krowiak. – Na bieżąco prowadzimy też prace remontowe w naszych obiektach.

Jak zdradza Marcin Krowiak, jesienią przyszłego roku, zaplanowane jest oddanie dla zwiedzających zrekonstruowanej synagogi z Połańca, pochodzącej z I połowy XVIII wieku. Synagoga uległa całkowitemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Zakończył się już pierwszy etap odtwarzania bimy, ozdobnej szafy ołtarzowej do przechowywania tory oraz polichromii, przedstawiającej m.in. znaki zodiaku, rozety, symboliczne zwierzęta, skrzydlate smoki, wici roślinne.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to podkarpacka perełka

Skansen w Sanoku jest posiadaczem wielu nagród i wyróżnień. W ostatnim czasie Park Etnograficzny zdobył certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako najlepszy produkt turystyczny w Polsce w 2019 roku oraz główną nagrodę w konkursie „Ambasador Wschodu” w kategorii Turystyka.

Skansen w Sanoku można zwiedzać codziennie. Obowiązują jedna...

W przyszłym tygodniu do kolekcji muzeum dołączy kolejna nagroda. Skansen został doceniony jako instytucja przyjazna osobom niepełnosprawnym.

Nie dziwi więc fakt, że teren Muzeum Budownictwa Ludowego jest dużą inspiracją dla polskich i zagranicznych reżyserów. W sanockim skansenie powstało wiele filmów. Najbardziej znane to Eter Krzysztofa Zanussiego, Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Syberiada Janusza Zaorskiego, czy serial 1920 Wojna i Miłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto