Skialpinizm: brąz dla zawodniczki z Bieszczadów

Wojciech Zatwarnicki
Marysia Myślińska z Polany zajęły trzecie miejsce podczas Mistrzostwa Polski w skialpiniźmie. fot. Wojciech Zatwarnicki
Marysia Myślińska z Polany w Bieszczadach (gmina Czarna) w parze z Anną Tybor zajęły trzecie miejsce podczas Mistrzostwa Polski w skialpiniźmie.

Skialpinizm - rodzaj sportu narciarskiego; połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych.

źródło: wikipedia

Marysia Myślińska z Polany (gmina Czarna) reprezentująca Klub Wysokogórski Zakopane w parze z Anną Tybor zajęły trzecie miejsce podczas rozgrywanych w masywie Pilska Mistrzostwach Polski w skialpiniźmie.

Liczącą 24 km trasę zawodniczki pokonały w 3 godziny i 19 minut ustępując jedynie seniorkom. Zawody wygrała Julia Wajda z Anną Figurą, które trasę pokonały w 2 godziny i 37 minut.

To nie pierwszy sukces w tej dyscyplinie mieszkanki Polany. Startując, jako kadetka w roku 2008 zajęła II miejsce w Pucharze Polski a rok później trzecie.

- Ski alpinizm uprawiam już od czterech lat - mówi Marysia. - To sport łączący wspinaczkę, wędrówkę na nartach oraz zjazd narciarski. Używamy specjalnych nart. Podobne są do zjazdowych, lecz są dużo lżejsze i mają wiązania, które umożliwiają podchodzenie.

- Do uprawiania tego sportu przekonała mnie moja kuzynka (Julia Wajda - przyp. red.) - kontynuuje Marysia. - W tym roku zamierzam jeszcze wystartować we wszystkich edycjach Pucharu Polski. Moim marzeniem jest dostać się do kadry narodowej.