Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składka ZUS w zawieszeniu

Grażyna Woźniak
Małgorzata Bukała
Małgorzata Bukała archiwum
Rozmowa z MAŁGORZATĄ BUKAŁĄ, rzecznikiem rzeszowskiego Oddziału ZUS

- Czy zawsze osoba prowadząca działalność gospodarczą musi płacić składki ubezpieczeniowe?

- Obowiązek ubezpieczeń społecznych osoby prowadzącej działalność gospodarczą powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności, a ustaje z dniem, w którym zaprzestaje się jej wykonywania. Decydujące znaczenie ma faktyczne prowadzenie działalności, a nie tylko posiadanie uprawnień do jej prowadzenia.

- Decyduje data rozpoczęcia prowadzenia działalności, a nie wpisu do ewidencji?

- Tak. Często zdarzają się sytuacje, że osoba nie rozpoczyna wykonywania działalności gospodarczej od dnia oznaczonego we wpisie, tylko później, albo nie zawiadamia o zaprzestaniu jej prowadzenia. Okres faktycznego prowadzenia działalności może więc nie pokrywać się z datami wskazanymi we wpisie do ewidencji jako data rozpoczęcia wykonywania działalności i data wykreślenia wpisu z ewidencji.

Na przykład taksówkarz wpisze się do ewidencji działalności gospodarczej od 1 kwietnia, jednak samochód kupi dopiero 12 czerwca i wtedy też faktycznie zacznie swoją działalność. W ZUS-ie taka osoba powinna się zarejestrować właśnie 12 czerwca i dopiero od tego dnia zacząć płacić składki.

- Czy osoba, która czasowo "zawiesza" prowadzenie działalności, może również zawiesić płacenie składek?

- Obowiązujące przepisy nie dopuszczają czasowych przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jednak w sytuacji, kiedy działalność przez pewien czas faktycznie nie jest wykonywana, nie trzeba płacić składek. Ważne, by na ten okres wyrejestrować się z ubezpieczeń w ZUS-ie.

Na przykład nauczycielka, która założyła firmę - uczy języka angielskiego współpracując wyłącznie z prywatną szkołą. Szkoła w wakacje nie działa, a więc i ona nie pracuje. Pani ta może wyrejestrować się z ubezpieczeń i nie płacić składek. Kiedy we wrześniu znowu zacznie zajęcia - powinna ponownie się zarejestrować i znów zacząć płacić.

- Jak często można zgłaszać zawieszenie działalności?

- Należy pamiętać, że wyrejestrowywanie z ubezpieczeń nie może być zgłaszane nagminnie oraz musi wynikać z faktycznego zaprzestania wykonywania działalności. Powodem może być, np. sezonowość prowadzonej działalności, dłuższy wyjazd niezwiązany z prowadzeniem działalności, zdarzenia losowe itp. W przypadku wielokrotnych zgłoszeń i wyrejestrowań z ubezpieczeń (np. ośmiokrotnie w ciągu jednego miesiąca) ZUS może wszcząć postępowanie wyjaśniające, aby ustalić czy w tym okresie działalność faktycznie nie była wykonywana.

Uwaga: przyczyną zgłoszenia "przerwy" w ubezpieczeniach nie może być brak dostatecznych przychodów pozwalających na opłacenie należnych składek.

- Dlaczego?

- Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, brak przychodów nie jest podstawą do wyłączenia z ubezpieczeń. Przedsiębiorca prowadzi działalność na własny rachunek i własne ryzyko. Każda firma ma okresy lepszej i gorszej koniunktury. Nie oznacza to jednak, że w okresach osiągania mniejszych przychodów lub braku przychodów przedsiębiorca przestaje prowadzić działalność. Firma działa także wtedy, kiedy czeka na klientów i podejmuje działania zmierzające do uzyskania przychodów. Nie można, więc w tym czasie wyrejestrować się z ubezpieczeń i przestać płacić składki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24