Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy nie mogą nakłaniać klientów do użycia karty i odmawiać zapłaty gotówką

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Odmowa przyjęcia płatności gotówką, a do tego sprowadza się również odmowa wydania reszty i sugerowanie płatności kartą jest  niezgodna z prawem.
Odmowa przyjęcia płatności gotówką, a do tego sprowadza się również odmowa wydania reszty i sugerowanie płatności kartą jest niezgodna z prawem. Polska Press
Żaden sklep ani usługodawca nie mogą nakłaniać klientów do płacenia kartą – odpowiada na zapytanie Nowin Narodowy Bank Polski.

Z Nowinami skontaktował się pan Tomasz z Rzeszowa (nazwisko do wiadomości redakcji). 10 dni nie posiadał karty debetowej, bo mu się rozmagnetyzowała i czekał na nową. Z tego powodu płacił wyłącznie gotówką, czego już dawno nie robił. Był zaskoczony tym, że ta niegdyś prozaiczna czynność może sprawiać problemy. W kilku sklepach sugerowano mu płatność kartą z powodu rzekomego braku pieniędzy w kasie.

– Kasjerki mówiły, że nie mają jak wydać reszty i sugerowały użycie karty. O co w tym chodzi? – pyta się pan Tomasz.

Poprosiliśmy Narodowy Bank Polski o wyjaśnienie. Służby NBP poinformowały nas, że w myśl art. 59ea ustawy z dnia 19 VIII 2011 r. o usługach płatniczych akceptant, czyli podmiot który przyjmuje płatności kartą, nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub umowy sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej ani odmówić przyjęcia zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. „Każdorazowo odmowa przyjęcia płatności gotówkowej, a do tego sprowadza się również odmowa wydania reszty i sugerowanie płatności kartą jest niestosowaniem się do obowiązującego prawa” – informuje NBP.

NBP zaznacza jednocześnie, że „rozliczenie pomiędzy sprzedającym a kupującym jest przedmiotem zawartej pomiędzy nimi umowy i może być kształtowane w sposób ustalony przez strony.” Wynika z tego, że kupujący musi się dobrowolnie zgodzić na transakcję bezgotówkową.

Trzeba dodać, że sklepy i firmy tracą na transakcjach bezgotówkowych. Od każdej transakcji bezgotówkowej agent rozliczeniowy pobiera na rzecz banku, wydawcy karty, opłatę interchange, która jest składową tzw. opłaty MCS (Merchant Service Charge) ponoszonej przez akceptanta na rzecz agenta rozliczeniowego. Maksymalny poziom opłaty interchange jest uregulowany w prawie europejskim i wynosi: 0,2 proc. wartości transakcji dla kart debetowych oraz 0,3 proc. wartości transakcji dla kart kredytowych.
W mediach społecznościowych trwa akcja zachęcająca Polaków do płacenia wyłącznie gotówką. Zdaniem autorów akcji z płacenia gotówką wypływa wiele korzyści: niezależność od wielkich międzynarodowych organizacji płatniczych; anonimowość (banki nie muszą wiedzieć, na co wydajemy pieniądze); bezpieczeństwo - mając w portfelu niewielką gotówkę tracimy mniej, niż gdyby ukradziono nam kartę; oszczędność, gdyż płacąc gotówką kontrolujemy wydatki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24