Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skupowali polskie dokumenty i przerabiali je. Usłyszeli wyrok

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu zapadł wyrok w sprawie grupy zajmującej się skupowaniem, fałszowaniem i sprzedawaniem dokumentów tożsamości.
Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu zapadł wyrok w sprawie grupy zajmującej się skupowaniem, fałszowaniem i sprzedawaniem dokumentów tożsamości. Norbert Ziętal
Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu zapadł wyrok w sprawie grupy zajmującej się skupowaniem polskich dowodów osobistych i paszportów, a następnie ich przerabianiem i sprzedawaniem.

Śledczy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała od czerwca 2013 r. do kwietnia 2016 r., w Przemyślu i innych miejscowościach powiatu przemyskiego. Zajmowała się się skupowaniem, przerabianiem, sprzedawaniem, a także wywożeniem za granicę polskich dokumentów tożsamości. Zdaniem śledczych, grupę zorganizował i kierował nią 48-letni Emil Ł.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu skierowała do Sądu Okręgowego w Przemyślu wniosek o skazanie, bez przeprowadzania rozprawy, wobec pięciu osób. Spośród nich jedna nie wchodziła w skład grupy przestępczej.

Emil Ł. został skazany ponadto za posiadanie w 2016 r. bez wymaganego zezwolenia, w warunkach czynu ciągłego i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dwóch sztuk broni palnej, pistoletu maszynowego model vz. 61, kaliber 7,65 mm z magazynkiem, broni jednolufowej marki CZ kaliber 6,35 mm, wraz z dwoma magazynkami, tłumika do broni palnej, 27 sztuk amunicji „S&B 6,35” oraz 49 sztuk amunicji „SBP 7,62”.

W grudniu 2015 r. w Przemyślu kupił od ustalonych osób dowód osobisty i paszport oraz polecił Ihorowi S. ich przerobienie. Następnie sprzedał dowody osobiste i paszporty za łącznie 13,5 tys. złotych.

Od 12 lutego 2015 r. do 18 kwietnia 2016 r. w Medyce przekraczając granicę w kierunku wyjazdowym z Polski na Ukrainę, dokonał bezprawnego wywozu poza granicę państwową, co najmniej 25 dokumentów potwierdzających cudzą tożsamość.

- Emil Ł. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia. W wyniku zawartego z prokuratorem porozumienia, w związku z dobrowolnym poddaniem się karze bez przeprowadzania rozprawy, uzgodniono karę łączną 2. lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 5 lat, grzywnę w wymiarze 120 stawek dziennych po 20 złotych
stawka z zaliczeniem na poczet kary okresu rzeczywistego pozbawienia wolności, oddanie w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz orzeczenie przepadku korzyści majątkowej uzyskanej z popełnionych przestępstw w wysokości 29 500 złotych - informuje prok. Marta Pętkowska, raecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Zawieszenie kary pozbawienia wolności możliwe było przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia przewidzianego na mocy art. 60 § 3 k.k. dla sprawców współdziałających z organami ścigania, którzy ujawnili istotne okoliczności popełnionych przestępstw a także osoby w nich uczestniczące.

Wraz z Emilem Ł. skazanych przez Sąd zostało trzech oskarżonych: Sylwia J., Ewa M. iMarek S. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z podżeganiem do zbycia polskich dokumentów tożsamości,
przygotowaniem do ich podrobienia, bezprawnym przewożeniem przez granicę, a także za popełnienie przestępstw związanych z podżeganiem innych osób do sprzedaży dokumentów tożsamości, przywłaszczeniem dokumentu tożsamości.

Robert N., został skazany za sprzedaż własnego paszportu, w celu dalszego wykorzystania jako oryginalnego przez cudzoziemca do legalizacji pobytu na terytorium państw Unii Europejskiej.

Wobec tej czwórki oskarżonych sąd orzekł kary od 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata do 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywny, dozór kuratora w okresie próby, orzeczenie przepadku korzyści uzyskanej z
popełnionego przestępstwa.

Ze sprawy wyłączono materiały przeciwko kilku podejrzanym. Wobec dwóch z nich skierowano o Sądu wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wobec Ihora S. zawieszono postępowanie karne i wydano postanowienie o poszukiwaniu
listem gończym, z powodu ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości. Przeciwko jednej osobie, która sprzedała swój dokument tożsamości zostanie skierowany do sądu akt oskarżenia.


ZOBACZ TEŻ: Archeologiczne przedmioty sprzed 6 tys. lat zatrzymane na granicy w Krościenku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24