MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skuteczna walka z nielegalnymi zrzutami ścieków do Odry

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wody Polskie intensywnie pracują nad identyfikacją i likwidacją nielegalnych wylotów ścieków
Wody Polskie intensywnie pracują nad identyfikacją i likwidacją nielegalnych wylotów ścieków Fot. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
W ostatnim roku udało się zlikwidować ponad 460 nielegalnych wylotów ścieków do Odry i jej dopływów, co stanowi znaczący krok w kierunku ochrony tej rzeki przed zanieczyszczeniami. Działania te są częścią szeroko zakrojonej strategii mającej na celu poprawę stanu wód w Polsce.

Spis treści

Mniej nielegalnych wylotów do Odry

Działania podjęte przez Wody Polskie mają kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego oraz dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców regionów przylegających do Odry. Likwidacja nielegalnych wylotów to jeden z elementów szeroko zakrojonej strategii mającej na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem.

Kontrole i działania prewencyjne

Wody Polskie intensywnie pracują nad identyfikacją i likwidacją nielegalnych wylotów ścieków. Realizowane są kontrole pozwoleń wodnoprawnych oraz analizowane są przypadki nielegalnych zrzutów, co pozwala na szybką reakcję i eliminację zagrożeń dla środowiska.

Wszystkie pozostałe postępowania są w toku. Natomiast w przypadku cofnięcia decyzji administracyjnej nie jest możliwe cofnięcie bardzo szybkie. Wszystkie sprawy są przez nas rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, natomiast każdy ma prawo się od tej wstępnej decyzji odwołać, składać wyjaśnienia w toku procesu kontroli urządzenia wodnego, Także to jeszcze trwa, ale mamy nadzieję, że do końca roku większość z tych spraw skończymy i wyprostujemy ich stany prawne – zadeklarowała Kopczyńska.

Dzięki tym działaniom nie tylko ograniczane są nielegalne zrzuty, ale też poprawia się ogólny stan wód w Polsce.

Współpraca w zakresie ograniczania zrzutów

Wody Polskie aktywnie uczestniczą również w pracach grup roboczych, które mają na celu ograniczenie zrzutów wód kopalnianych, co jest szczególnie ważne w kontekście zapobiegania zanieczyszczeniom i ochrony ekosystemów wodnych.

Na ostatnim posiedzeniu w piątek 6 września ograniczyliśmy zrzut do 30 proc. Ponieważ w tym momencie stan jest taki, że nie mamy do czynienia ze złotą algą, w sobotę i niedzielę, czyli 7 i 8 września, zrzut ten był zwiększany płynnie tak, żeby do najbliższego poniedziałku poprzez ten zrzut zapewnić spółkom możliwości retencyjne na okres, gdyby coś się działo – zobrazowała Joanna Kopczyńska.

Takie działania są kluczowe dla zapewnienia równowagi ekologicznej oraz dla ochrony wód przed potencjalnymi zagrożeniami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24